Tietääkö kukaan, milloin vihdoinkin tulisi muitakin kilpailijoita välille Helsinki-Kuopio? Ei ole enää edullisia lentoja, eikä tarjontaa aikataulujen suhteen. Ikävää.
Pelkkä Finnairin monopoli....
Pelkkä Finnairin monopoli....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Riittääköhän matkustajia edes niille Finnairin lennoille. Miksi ihmeessä sinne vielä haluaisi joku muu yhtiö. Ei sillä tehdä bisnestä että myydään 100 euron menopaluita ja silti kone on puoli tyhjä.
Mikä Kuopion vetovoimassa on vikana? Liian syrjäinen kenttäkö? Sen sijaan naapurin Joensuun koneet on aina täyteen myyty ja menopaluun saa viikon päähän 150 eurolla, puoli vuotta etukäteen 88 eurolla. Neljä päivittäistä vuoroparia. Kentälle 10 min keskustasta.
kuollut kuihtunut tuppukylä. eiköhän se kuopion kiitotie vedetä rullalle kohtapuoliin.
Miten niin ”vihdoinkin”? Blue1 lensi Helsinki–Kuopio-väliä aika pitkään. Se nyt vaan ei kannattanut. Perussyy oli varmaankin se, että ostajia oli kohtaisesti 40–50 euron lipuille, mutta eihän sellainen tuota – ensisijaisesti pitäisi saada iso osa koneesta täyteen bisnesmatkustajia, joka ovat valmiit maksamaan ainakin pari sataa per suunta.
Finnairillekaan reitti ei kannata alkuunkaan, mutta sitä lennetään siksi, että sillä saadaan matkustajia Helsingistä lähteville lennoille. Ja itse asiassahan sitä ei enimmäkseen liikennöi Finnair, vaan Flybe, jolle Finnair kulissien takana antaa subventioita.
Kuinkas Oulun kenttä kannattaa tuolla logiikalla?
Norwegian vie Ouluun 35e:llä ja se on kauempana Vantaalta kuin Kuopio.