Mikä keskeytti kilpailun?
Alkaako rytisemään harrasterallin kisoissakin vai oliko ulkopuolinen tekijä syynä?
Alkaako rytisemään harrasterallin kisoissakin vai oliko ulkopuolinen tekijä syynä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Toivottavasti ei mitään pahempaa!
Ulosajo keskeytti kisan mutta ei mitään vakavaa!
Miksi kisa keskeytettiin jos ei kerta ollut mitään vakavaa
Lue ralli.net ja saat lisätietoa!
Ralli.netissä muutamat "aktiivit" kiertelevät suoraa kysymystä....Taitaa olla ne "säästöt" noihin "ralleihin" saatu aikaan nimenomaan turvallisuudesta tinkimällä. Mm. lanssia ei mukana kilpailupaikalla?
Kyllä se suurin säästö siittä tulee kun ei ole lanssia ja lääkäriä. Turha kuskien sie sitten valittaa jos sattuu jotain ja pikkasen kestää.
Kolikolla on aina kaksi puolta.
Itse kyllä olen sitä mieltä ettei lanssin valmiudesta kannata tinkiä.
Jos porukalla ei ole varaa maksaa x määrää lisää kilpailumaksussa niin onko sit tarvetta ajaa?
Aika on pitkä odotaa sitä apua kun tarvetta oikeasti on.
Hyviä idoita on heillä on monia esim saa useampi ajaa samalla autolla eriluokissa. Se oli akk kisoihin uusi idea. Vaatiin tietyn reitin ja kisan et toimii.
Lanssi paikalla hälytyksestä 12 min aika nopee rallisa tällainen toiminta.
Onhan se lanssi useasti tuossa ajassa paikalla missä vain, kun lähtee asemapaikalta. Tosin jos pienessä pitäjässä muutama "keikka" samaan aikaan päällä niin ei ihan tohon 12min ole paikalla. Nyt kävi hyvä tuuri ja hyvä niin!
Ensivaste auto siellä on tärkein raivausvarusteilla. Ei pelkkä lanssi kauheesti auta onnettomuuspaikalla, jos miehistö on autossa jumissa.
Itse en siis olisi huolissani mikäli paikalla ei ole ambulanssia päivystämässä.
Riippuu paljon ensivaste autosta?
Monesti ek lähdössä on vpk tai muun auto jossa ei ole aina leikkureita yms. raivaus varusteissa kun on paljon eroja. Niin myös lansseissa.
Niin pitkään kun auto ei pala niin ei ole onneksi kiire. Lääkäri kun se ainoa kuka tietää mitä tehdään kun ollaan siellä jumissa. Siis potilaan kannalta.
Akk ralleissa on aina yksi sateliittilanssi jossa myös kilpailunlääkäri.
On kyllä vaan paljon tilanteita ettei siellä olla jumissa vaan ettei tulla pois iskun tai muun takia, Parempi odottaa lääkäri tai muu paikalle.
Tuo 12 min tulo aika ollut kyllä nopee. Ei ihan kaikilla seuduilla onnistu.
ei tartte ennään olla lekuria akk:n ralleissa, riittää että on puhelimen päässä ja antaa luvan hoitohenkilökunnalle tiettyihin lääketsemis toimiin
Teijotalo rallissa irrotti 45 min se on jo pitkä aika.