Minkä tasoisia ala-asteella toimivat sijaiset ovat? Eli minkälainen koulutus heillä on. Olen itse ylioppilas ja haluaisin tietää voinko toimia lyhyt aikaisena (esim. Muutama päivä tai tunti) sijaisena.
Ala-asteella sijaistaminen
2
867
Vastaukset
- tietäjä tietää
Lyhytaikaisena sijaisena voi toimia ihan kuka tahansa. Mitään muodollisia pätevyysvaatimuksia ei ole. Miksei pidempiaikaisenakin sijaisena, jos vaan rehtori jostain syystä työhön nimittää.
Sen sijaan virassa voi toimia vain muodollisesti pätevä opettaja, ts. sellainen jolla on suoritettuna kasvatustieteen maisterin tutkinto, opettajan pedagogiset opinnot sekä perusopetuksen monimuoto-opinnot. Kelpoisuus antaa luokanopetusta on myös henkilöllä, jolla on kelpoisuus antaa aineenopetusta perusopetuksessa ja joka on suorittanut ns. monialaiset opinnot. - alalaikka
Lyhytaikaisena sijaisena voi tosiaan periaatteessa toimia kuka vain, heiltä vaaditaan kuitenkin rikosrekisteriote kun työskennellään lasten ja nuorten kanssa.
Homma on helppoa jos luonteesi soveltuu opetustyöhön ja osaat pitää kuria ja olla uskottava. Lasten opiskelun pitää edetä myös sijaisen aikana, joten tarvitaan muutakin taitoa, kun kirjoittaa taululle tehtäväkirjan sivun numerot. Myös sijaisella on hyvä olla takataskussaan keinoja, joilla ongelmatilanteet ratkaistaan tai joilla asiat saa parhaiten taottua nimenomaan pienten oppijoiden mieleen. Luokassa voi olla kaikenlaisia oppilaita niin hyvässä kuin "pahassa".
On hyvä muistaa, että alakoulussa myös sijainen on lapsista tietyllä tavalla vastuussa (luokkatoiminnan lisäksi välitunti- ja ruokailuvalvonnat ym.). Tietysti luokan avustajat auttavat hurjasti ja tietävät kaikki käytännön asiat. Ei ole myöskään tavatonta, että lasten vanhemmat ottavat yhteyttä sijaiseen liittyvissä asioissa. Sijaistaminen kannattaa ottaa tosissaan, vaikka tekisi lyhyitä jaksoja. Äkkiä huomaa kannattaako siihen ryhtyä.
Yleensä sijaisista kuitenkin pidetään ja lapset alkavat jo ensimmäisinä päivinä lahjoittaa piirustuksia ja ystäväkirjoja täytettäväksi ja niihin on syytä suhtautua ilolla. Silti facebookin kaveripyyntöjä ei kannata hyväksyä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657262Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1243969Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463876Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1173110Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn533032Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592355Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362182KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482074Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu71904Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391775