Meillä on viimeisen parin viikon aikana tullut n. 5kk vanhan bortsu pennun kanssa ongelmia luoksetulossa. Ns. normaalitilanteissa tulee kyllä nätisti luokse, mutta jos tiellä(noin 50m talosta) ajaa auto ohi ja koira on kunnon näkö ja kuuloetäisyydellä autoon, se lähtee perään ja tulee aivan kuuroksi kaikille käskyille, samantapainen tilanne jos koiralla on esimerkiksi luu ja sitä kutsuu luokse, se lähtee karkuun, ja lähinnä pelleilee juoksemalla ympäriinsä. Ilman äsken mainittuja "häiriötekijöitä" sisäistää kyllä helposti uutta ja on melko tottelevainen, mutta tuo ongelma voi koiralle koitua kohtaloksikin, joten onko teillä vinkkejä mitä minun kannattaisi tehdä?
Luoksetulo ongelmia
8
254
Vastaukset
Pidä koira kiinni.
Bortsut voivat olla sen verran kovapäisiä ja metsästysviettisiä, että suosittelisin pitämään koiran kiinni tai aidatulla pihalla, kunnes saat nuoren koiran hallintaan. Se voi viedä hiukan aikaa ennen kuin kasvavan koiran hormonimyrskyt tasaantuvat...
Jäljestysliina tms on hyvä väline harjoitella etäisyyden ottoa. Tuon ikäisistä yleensä sanon että nyt on hyvä aika tuplata lenkkeilyn ja koulutukssen määrä, jotta nuori koira pysyy hallinnassa. Bortsun kanssa on hyvä aloittaa joku työ tai harrastus, jotta energia saadaan suunnattua johonkin asialliseen toimintaan; nehän voivat olla erinomaisia vaikka agilityssä...- Tuo auton
jaakaaminen on sitten muuten selvää paimenviettiä. Ja autoihin kohdistuvana syytä saada kitkettyä pois ajoissa.
Onko lähistöllä lammasfarmia tai muuta sellaista paikkaa missä voisitte käydä harjoittelemassa ohjattua paimentamista? Ehkä joku kana- tai ankkafarmikin kävisi opetusalustaksi. Opettaisit sille käskyt oikea, vasen, kierrä, lähempää, kauempaa, tuo tänne, vie tuonne ym. paimentamisen peruskäskyt. Tai kehittelet sellaisen vihellystekniikan itsellesi mitä lammaspaimenet käyttää. Bortsut oppii melkein mitä vaan kunhan antaa tilaisuuden oppia eli on kärsivällinen opettaja.
Ja tuo luujuttu on kyllä ihan sellainen että parhaiten pääset siitä eroon kun "hylkäät" koiran, eli et lähde siihen leikkiin mukaan. Poistu siis paikalta, mene sisään tai piiloon pirtin taakse ja odota että koiran uteliaisuus herää. - Kirjoitakunnolla
Borzoi vai bordercollie? Meinaan aika eri vietit niillä.
Borzoi, borderdollie, borderterrieri.... Pystykorvat ne vasta innokkaita ovatkin autojen perään, ja siitä on paimennus kaukana.
- Tuo bortsu
suomutaa kirjoitti:
Borzoi, borderdollie, borderterrieri.... Pystykorvat ne vasta innokkaita ovatkin autojen perään, ja siitä on paimennus kaukana.
on kaiketi lähinnä käytössä lyhennyksenä bordercollieista. Uskoakseni aloittajan koira on sellainen.
Ja, ei se pystykorvien autopaimennuskaan loppupeleissä paljoa eroa hirven pysäyttämisestä ja ajamisesta metsästäjän ulottuville.
Helvetin vaarallista touhua kun se kiinnostus kohdistuu autoihin. Parempi kitkeä korvaavalla, luonnollisemmalla toiminnalla.
Bordercollieille se parempi vaihtoehto on lammaspaimennus isäntäuskollisuuden vuoksi. Pystykorvat taas kaipaa itsenäisempinä vapaamuotoisempaa aktiviteettiä. Kuten hirvenajoa. Omanikin tehnyt sen pari kertaa ja tuonut metsässä hirven huomenlahjaksi mulle miltei syliin. - Eräskuunnellut..
Tuo bortsu kirjoitti:
on kaiketi lähinnä käytössä lyhennyksenä bordercollieista. Uskoakseni aloittajan koira on sellainen.
Ja, ei se pystykorvien autopaimennuskaan loppupeleissä paljoa eroa hirven pysäyttämisestä ja ajamisesta metsästäjän ulottuville.
Helvetin vaarallista touhua kun se kiinnostus kohdistuu autoihin. Parempi kitkeä korvaavalla, luonnollisemmalla toiminnalla.
Bordercollieille se parempi vaihtoehto on lammaspaimennus isäntäuskollisuuden vuoksi. Pystykorvat taas kaipaa itsenäisempinä vapaamuotoisempaa aktiviteettiä. Kuten hirvenajoa. Omanikin tehnyt sen pari kertaa ja tuonut metsässä hirven huomenlahjaksi mulle miltei syliin.Ihan oletuksia ilman tosiasioita, oletuksien perusteella voi tehdä vain arvailuja: Yksi lenkkituttu tärkeänä selitti miten borderterriereitä sanotaan bortsuiksi heidän harrastajien keskuudessa..
- Paimenkoiran omistaj
Bordercollieta itsekkin ajattelin. Yksi erinomainen ja helppo tapa on auttaa koiraa käyttämään viettiään oikein. Eli muutama paimennuskerta ohjatussa opissa, niin ei lampaiden jälkeen enää jaksa autot ja polkupyörät kiinnostaa. Toki voi tehdä niinkin, että napakasti kieltää nuo, eli estää toiminnon. Mutta itse koen reilummaksi sen, että koira saa mahdollisuuden oppia paimennuksensa oikeanlaiseen käyttöön. Ja tuollaisella lammastilalla se on koiralle hirmuisen palkitsevaa. Vaikkakin se joutuu siellä kohtaamaan sen tosiasian, että säntäillen ei pääse elukoiden lähellekkään. Se oppii tehokkaasti sen asian, missä mielentilassa paimennusta tehdään, ja kenen ohjauksessa. Mutta ei paljon tosiaan enää väärä paimennus kiinnosta, kun on oikeaa saanut kokea. Tuossa pyörän/auton jahtauksessa on riskinsä. Ja koiralle se on erittäin kova ärsyke, koska useimmiten ihmiset reagoivat asiaan liian myöhään, eli silloin kun koiralla on liian korkealla jo viettitila. Ts. Se on korvaton! Eli liinan kanssa vain ulkoilu. Siihen saakka että ymmärtää, että stoppi on ehdoton. Useimmiten ongelmaa ei saa kuriin siksi, kun koiran mielestä on hauskempaa ja palkitsevampaa jahdata kuin jättää jahtaamatta. Eli on muistettava ruhtinaallinen palkkio siitä, kun se päättää jättää jahtaamatta. Ihmisillä vaan usein jää sitten se antamatta. Ja voin kertoa, että se palkkio ei ole joku nami.
- Tossa olisi muuten
hyvä linkki tuohon miten bortsu paimentaa: http://youtu.be/ZogzAzXzXf8
Tossa kun katsoin ton ite, tuli mieleen että käskykanta ainakin oli käytännössä samat kuin meillä pystykorvalla ja mitä tuossa ylempänä jo mainitsin. Jotenkin tuli itellekin sellainen kutina että pitäisi ehkä kokeilla sillekin tota lammaspaimennusta. Jos se nyt vanhempana malttaisi jo pysyä poissa metsän houkutuksista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1613023
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541779Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461744Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1571580- 761512
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3311395The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201248Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m771231- 1581072
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251035