Oppisopimus.

Tässä tietämättömänä kysyn että mikä taho vaatii tuon ammatipätevyyden?
Eli siis voiko töihin mennä oppisopimuksella vaikka ei olisi Esim. Ammattikoulussa käynyt logistiikka linjaa. Eli voiko töihin mennä opp.sopimuksella vaikka ei ole ammattipätevyyttä?
12560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllä töihin voi mennä mutta mistä löydät kuljetusliikkeen joka palkkaa kuljettajan joka ei saa ajaa kun puuttuu ammattipätevyys?

Äänestä
  • Kyllä osaan ajaa. Olen viitisen vuotta pyörinyt erään kuljetusyrityksen "hommissa"
    Olen siis vasta ylä-asteella mutta osaan ajaa. Ja auto koulussahan sitä oppii ajamaan.

    Äänestä

  • Kysyinkin että mikä taho vaatii ammattipätevyyden?

    Äänestä

  • aloittaja. kirjoitti:

    Kyllä osaan ajaa. Olen viitisen vuotta pyörinyt erään kuljetusyrityksen "hommissa"
    Olen siis vasta ylä-asteella mutta osaan ajaa. Ja auto koulussahan sitä oppii ajamaan.

    voit sinä osata ajaa mutta ilman pätevyyttä et SAA ajaa. ne kun ovat kaksi aivan eri asiaa...

    Äänestä

  • alottaja kirjoitti:

    Kysyinkin että mikä taho vaatii ammattipätevyyden?

    Poliisi viime kädessä.

    Äänestä

Jaa mikä taho.. no aloitetaan nyt vaikka, että 10.9. alkaen työnantaja on yksi, joka vaatii ammattipätevyyden, poliisi tien päällä toinen... myös lain puitteissa sitä voipi vaatia tulli, rajavartiolaitos tai työsuojeluviranomainen..

Äänestä

Ei autokoulussa opi ajamaan vaan oppii alkeet niin että pääsee luvallisesti opettelemaan ajamista.

Äänestä

Pitää olla pätevyys joka kieltää terveellisen ruuan ja rauhallisen käytöksen sekä henkilökohtaisesta hygieniasta huolehtimisen.

Äänestä

Mistähän meinasit löytää autokoulun, jossa saat ajettua edes C-kortin ilman ammattipätevyyttä. Parempi vaan hakeutua yläasteen jälkeen ammattikouluun logistiikalle, jos ala kerran kiinnostaa. Vai mitä meinasit sen pari vuotta yläasteen ja autokoulun välissä tehdä?

Äänestä
  • Kyllä meinaankin logistiikka-puolelle amikseen. En vaan tiedä pääsenkö. Itsestähän se on kiinni pääseekö.

    Äänestä

  • Edelleen on autokouluja joissa voi ajaa c-ajokortin. Johtuu siitä että kaikki ei tarvitse ammattipätevyyttä.

    Äänestä

Voit kuljettaa c/ce luokan autoja työksesi oppisopimuksella, koska saat ko. Koulusta väliaikaisen ammattipätevyyden niin kauaksi voimaan kunnes olet suorittanut töidesi ohella muutaman päivän kuukaudessa vaadittuja opintoja n. 2-3 vuotta riippuen kauanko opinnot kestävät, jolloin saat ns. pysyvän ammattipätevyyden joka tietenkin uusintaan normaalisti viiden vuoden välein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietämätön kirjoitti:

Tässä tietämättömänä kysyn että mikä taho vaatii tuon ammatipätevyyden?
Eli siis voiko töihin mennä oppisopimuksella vaikka ei olisi Esim. Ammattikoulussa käynyt logistiikka linjaa. Eli voiko töihin mennä opp.sopimuksella vaikka ei ole ammattipätevyyttä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu