Saako häätää

Asunto vuokrattu pariskunnalle, vuokrasopimuksessa molempien nimet. Toinen vuokralaisista on tehnyt asunnossa ominpäin asennustyön josta aiheutunut pientä vauriota rakennukselle. Ovat valmiita maksamaan korjauksen, mutta vuokraisäntä vaatii häätöä. Onnistuuko häätö kun toinen vuokralainen ei ole ollut osallisena vaurion aiheuttamiseen?
6136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tietämättä tämän vaurion suuruutta niin saattaa olla, että taloyhtiö on laittanut ukaasin huoneiston omistajalle, ja tämä vaatii sitten sitä hääöä.

Laista asuinhuoneenvuokrauksesta

"Vuokralaisella ei ole oikeutta suorittaa ilman vuokranantajan lupaa huoneistossa muuta korjaus- tai muutostyötä kuin 20 §:n 2 momentissa tarkoitetun puutteellisuuden korjaamiseksi"

Pitäisi tietää tarkemmin, mitä asennustöitä on tehty.

Sillä taas ei ole merkitystä, onko vuokrasopimuksessa molempien nimet. Molemmat olette vastuussa.

Äänestä

Asennettu satelliittilautanen parvekkeelle ja porattu reikä ikkunakarmin läpi josta johdot vedetty sisälle.

Äänestä

Ei riitä häädön syyksi, edes poraajan osalta. Johdon läpivienti on paikattavissa, eli mitään pysyvää haittaa ei ole asunnolle saati taloyhtiölle tehty. Häätäjä on oikeassa siinä, että asennuksesta olisi pitänyt sopia ensin, ja vuokralaisten on joka tapauksessa paikattava reikä lähtiessään. Molemmat vuokralaiset ovat yhteisvastuussa asunnon kunnosta. Toistasataa rälläkällä väännettyä reikää ja sisäänpotkitut ovet ovat häätöperuste, eivät normaaliin elämään liittyvät asennustyöt.
Vuokrasopimuksen voi kyllä irtisanoa tässä tilanteessa sopimusrikkomuksen perusteella ja lähtö tulee sitten normaalin irtisanomisajan päätyttyä.

Äänestä

mitäs m enis vuokraamaan muhamettilaisille

Äänestä

En ole varma, riittääkö edes irtisanomisperusteeksi, jos vahinko on vähäinen eikä sillä ole ollut tarkoitus aiheuttaa tahallisesti vauriota kiinteistölle. Jos vielä asukkaat ovat valmiit maksamaan korjauksen...

Äänestä

No eo niitä pihalle saa vaikka ihan pasbaksi laittas .
Tiedän monta tapausta. Siinä vaiheessa kun pihalle saa on jo monen kk vuokrat rästissä ja kämppä han jaskana

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Häätäjä kirjoitti:

Asunto vuokrattu pariskunnalle, vuokrasopimuksessa molempien nimet. Toinen vuokralaisista on tehnyt asunnossa ominpäin asennustyön josta aiheutunut pientä vauriota rakennukselle. Ovat valmiita maksamaan korjauksen, mutta vuokraisäntä vaatii häätöä. Onnistuuko häätö kun toinen vuokralainen ei ole ollut osallisena vaurion aiheuttamiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu