Rmc oulu

Ketä meni hyvin maxissa ja junnussa?
32693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

mylaps.katoppa sieltä

Äänestä

vihreät...

Äänestä
  • Uuh. Yllätys.

    Äänestä

  • Lauantaina maxin kaikki erät voittanut kuski sai DQ:n, mutta ei se mitään, vihreä voitti silti :)

    Äänestä

Kympin sakista löyty molemmissa luokissa vihreet, Bireli, Haase, Corsa, DR, Maranello, Energy, ART. Vihreet vaan taas voitti mutta muutamilla muilla näyttäs olleen vauhtia ainaski Oulusa. Maxissa lauantaina aika-ajo meni kolmen kärjessä jo tiukille ja paalu Birelille.

Äänestä
  • Mistä tuo hylky tuli? Ajosta, koneesta vai alipainosta?

    Äänestä

  • Miksi hylättiin? kirjoitti:

    Mistä tuo hylky tuli? Ajosta, koneesta vai alipainosta?

    Molmilla käsillä ruutulipun jälkeen ja siitähän tulee hylky. Mutta kysymys kuuluu: mihin vauhti katosi sunnuntaina??

    Äänestä

  • tuuletti kirjoitti:

    Molmilla käsillä ruutulipun jälkeen ja siitähän tulee hylky. Mutta kysymys kuuluu: mihin vauhti katosi sunnuntaina??

    Niinpä niin! Ehkä nyt voi pohtia, mikä sen harjoittelun vaikutus olikaan, jolla on selitelty ylivoimaisuutta. Ja mielenkiintoista tältä pohjalta on aikaisempien vuosien winner? Kulku loppui tänä vuonna, ei osallistunut enää kisaan. Harjoitteleeeko liian vähän, vai missä vika? Eihän se kulkupuolesta tietenkään johdu :) Herätys jo nyt viimeistään!

    Äänestä

  • tuuletti kirjoitti:

    Molmilla käsillä ruutulipun jälkeen ja siitähän tulee hylky. Mutta kysymys kuuluu: mihin vauhti katosi sunnuntaina??

    Väärä, ei-urheilullinen päätös.
    Kenellekään ei vaaraa aiheutunut, täytyy saada iloita. Vauhti oli kuitenkin koko launtain omaa luokkansa.

    Äänestä

  • Järki hoi kirjoitti:

    Väärä, ei-urheilullinen päätös.
    Kenellekään ei vaaraa aiheutunut, täytyy saada iloita. Vauhti oli kuitenkin koko launtain omaa luokkansa.

    Tekniset säännöthän on jo erilaiset muille, niin ajosäännötkin pitäisi olla?

    Äänestä

Siinä tais mennä mestaruus, joten kone annettiiin jollekin toiselle.

Äänestä

Eipä tarvinnu pitkin miettiä kelle se kone meni...

Äänestä
  • Aina voittaa, kun laittaa pelimerkit vihreään :)

    Äänestä

Maahantuojan ei pitäisi olla missään tekemisissä kilpatiimin pyörittämisen kanssa. Maahantuoja tarjoaa teknisen tuen tasapuolisesti kaikille tuontimaan asiakkaille. Nyt näin ei ole.

Äänestä
  • Eihän se ole näköjään tasapuolista edes tiimin sisällä.

    Äänestä

  • vai ihan teknistä tukea pitäisi tarjota.. :D :D :D treenatkaa ja testatkaa, niin ne muutkin tekee...

    Äänestä

Juu, suora-ajo ja kaasunpainaminen suoralla näyttää jääneen muilla testaamatta ja treenaamatta. Ei siinä mitään, kotiinpäin voi vetää ihan surutta kun tilaisuus annetaan, mutta kannattaa sitten katsoa peiliin kun köntsä lopulta osuu tuulettimeen. Ja niin tulee käymään.

Äänestä

Ihmeellistä, niin ihmeellistä....

Piti oikein katsoa mylapsista ja todeta, että nopeimpia kierrosaikoja on Birelin pojilla ja monta vihreetä on jääny Corsa-kuskin taakse ja ARTilainenkin siellä on ajanut kovempaa, kuin moni vihree. Tosi outoo.
Piru vie ku mä ajattelin, että mää saisin ostettua pojalle nopeutta, mut perkula vieköön enhän mää enää tiedä minkä väriseen tiimiin mun pitäis mennä?!

Pitääkö sitä vaan tehdä kovaa työtä ja oppia asioita? Ei saakuri sehän vaatii aikaa ja viitselijäisyyttä.
Paljon kivempi on haukkua ja keskittyä muiden asioihin.

Äänestä
  • Tässä on taas yllä osoitus kun ei ymmärrä yhtään mitään!
    Ei se putki ole ylivoimainen vaan ne tiimin kärkikuskien mosat.
    Niitä huippukoneita kun ei kaikille riitä. Ja rahaakin pitäisi tuoda mukanaan.
    Ei ne kaiki tonyt aja mpt:n täydellä tuella, osa on ihan omillaan ja vaikka osa on ns. tiimiteltassa, menee silti omilla mosillaan.

    Voihan se tietysti olla, että nuo vihreet ei ole harjoitelleet suora-ajoa riittävästi...

    Äänestä

mitens se vihree ei enää dd2 mene mitenkään ihmeellistä vauhtia? belgian em-kisan hylkäyksen jälkeen on vauhti kummasti hyytynyt. olikohan hylky kuitenkaan alipainosta vai jostaa ihan muusta???

Äänestä

Ei vihreiden vauhtia voi selittää vain koneella tai rungolla. Muillakin on kovia mosia, mut se ei riitä. Harjoitella pitää ja myös pitäisi osata säätää runkoa kuskin mieleiseksi. Jos on kova mosa ja runkokin on tikissä, muttei kaasari toimi niin kuin pitää silloinkaan ei ole vauhtia. Huippu vauhti on monen tekijän summa, uskokaa joo!!!

Hyvä mosa hyvä kaasari toimiva runko riittävä harjoitusmäärä ajotaito = Menestyksen avain.

Ei se sen kummempaa ole.

Äänestä

Ja kenelläkös niitä toimivia kaasareita ja koneita onkaan varastot täynnä mistä valita? Parahat itselle päältä ja loppu on sitä asiakaslaatua, joiden avulla pitää muitten harjootella.

Äänestä

Mihinköhän mailapsista on kadonnut lauantain tulokset? Ei kai niitä olla muuttamassa?

Äänestä
  • Olihan se siellä, autokilpailuna tosin.

    Äänestä

niin vaikee sanoo mikä on ollu belgiassa hylkäyksen syy mutta tuloksethan löytyy http://193.12.247.95/results/index.phpdir=results 2014/01 Rotax Euro//02 Race 1 REC Genk (B)/
Ja siellä lukee prefinaalin tuloksissa: No. 648 excluded from prefinal and no permission for final / technical non conformity
Jos on alipainoa niin ei evätä oikeutta osallistua finaaliin.

Äänestä
  • alipaino on myös technical non conformity. asioistahan kannattaa kysyä vaikka asianosaiselta itseltään ettei mene yöunet. ;)

    Äänestä

Autetaan vähän, että euronen saa nukuttua. Kancsar ja Markkanen saivat hylyn ja finaaliin osallistumiskiellon alipainosta. Kancsar vetosi ja voitti, sai ajaa finaalissa.

Muille Asiantuntijoille tiedoksi, että jos koneita avataan, tehdään se finaalin jälkeen, Rotaxin hienous eli plommi estää muuttelemasta konetta kesken kisapäivän.

Kun tämänkin pohdintaan käytetyn ajan olisitte treenanneet, ei tarvitsisi keksiä tekosyitä.

Äänestä

Ei muuten ihan heti uppoa, että kaksi samasta rikkeestä tuomittua saisivat eri tuomion ja vielä samasta lähdöstä. Hieman paksua.

Ettei kuitenkin olisi tullut jostain muusta...

Ainakin De Ruwen taklaus näytti aika pahalta...

Voipi olla että olen väärässä??

Äänestä
  • Kyllä belgiassa hylkäyksen syy oli ihan muu kuin alipaino.

    Äänestä

Kuulemma ihan kaikilla mosilla ei uskalla Suomen ulkopuolella ajella. Tiimiläiset kertovat näin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Argos kirjoitti:

Ketä meni hyvin maxissa ja junnussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu