Autolla Englannissa

Tein vaimoni kanssa kahden viikon matkan Englantiin vuokra-autolla, jonka vuokrasimme Gatwickin lentokentältä edullisesti Europcarilta ilman mitään ongelmia.(Europcariahan moititaan toisaalla näillä sivuilla) Saimme juuri sen pienehkön auton, jonka olimme varanneet. Liian iso auto on hankala vanhoissa historiallisissa kaupungeissa ja pysäköintitaloissa. Vaikka maassa on 32 miljoonaa autoa, toimii liikenne sujuvasti ja kohteliaasti. Pysäköintimaksut ja säänpääsyt nähtävyyksiin ovat kalliita, mutta onneksi suurempien kaupunkien sisäänajoteillä on valtavia ilmaisia parkkialueita, jonne auton voi jättää ja matkustaa sitten edullisesti kaupungin keskustaan ja samalla lipulla sitten takaisin. Ensimmäisen ja viimeisen yön olimme lähellä lentokenttää hotelleissa, mutta 12 yötä yksityiseltä vuokratussa tasokkaassa mutta edullisessa pikkutalossa Länsi-Englannissa. Sieltä käsin teimme retkiä lähiympäristöön ja lähikaupunkeihin, kuten Bristoliin, Bathiin, Cardiffiin ja Oxfordiin. Lontoon jätimme väliin, koska olemme olleet siellä lukuisia kertoja. Meidän kiinnostuksen kohteet olivat historia ja puutarhat.
Matka oli kaikin puolin onnistunut; myös sään suhteen, lähes joka päivä aurinkoa ja yli 20 C! Teemme joka kesä samalla systeemillä lomamatkoja. Siis, halpalento ja vuokra-auto, loma-asunto yksityiseltä. Netissä on niistä valtavasti tarjontaa. Jos kohde on lähellä, kuten Baltia, Puola, Saksa tai Pohjoismaat, ajamme yleensä niihin omalla autolla.
Kyllä Englannissa pärjää, vaikka siellä ajetaan vasemmalla. Siihen tottuu parissa päivässä. Moottoritiet ja kaksikaistaiset tiet vetävät hyvin , mutta idylliset kylätiet ovat kapeita, mutkaisia ja hitaita. Englanti on liikenneympyröiden luvattu maa. Nopeuksia valvotaan kameroilla ja sakkolappu tuli kerran kotiin edelliseltä reissulta. Suomalaisittain pieni summa, vain 45 euroa pienestä ylinopeudesta. Lounaalla ja illallisella voi ottaa kunnon ruokajuomaa, viiniä tai olutta aivan rauhassa, sillä promilleraja 0,8!

0

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        90
        1318
      2. Koska muru nähdään

        Kaksin?
        Ikävä
        45
        647
      3. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        20
        609
      4. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        47
        563
      5. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        46
        559
      6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

        Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
        Ikävä
        38
        529
      7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

        Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
        Sinkut
        132
        518
      8. Mikä herkku

        Kaivattusi On? 😁
        Ikävä
        41
        512
      9. Sanoppa ihan rohkeasti

        Mun huonot puolet! En suutu…
        Ikävä
        70
        511
      10. Ylen typerät rinnastukset.

        Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
        Maailman menoa
        176
        468
      Aihe