Tein vaimoni kanssa kahden viikon matkan Englantiin vuokra-autolla, jonka vuokrasimme Gatwickin lentokentältä edullisesti Europcarilta ilman mitään ongelmia.(Europcariahan moititaan toisaalla näillä sivuilla) Saimme juuri sen pienehkön auton, jonka olimme varanneet. Liian iso auto on hankala vanhoissa historiallisissa kaupungeissa ja pysäköintitaloissa. Vaikka maassa on 32 miljoonaa autoa, toimii liikenne sujuvasti ja kohteliaasti. Pysäköintimaksut ja säänpääsyt nähtävyyksiin ovat kalliita, mutta onneksi suurempien kaupunkien sisäänajoteillä on valtavia ilmaisia parkkialueita, jonne auton voi jättää ja matkustaa sitten edullisesti kaupungin keskustaan ja samalla lipulla sitten takaisin. Ensimmäisen ja viimeisen yön olimme lähellä lentokenttää hotelleissa, mutta 12 yötä yksityiseltä vuokratussa tasokkaassa mutta edullisessa pikkutalossa Länsi-Englannissa. Sieltä käsin teimme retkiä lähiympäristöön ja lähikaupunkeihin, kuten Bristoliin, Bathiin, Cardiffiin ja Oxfordiin. Lontoon jätimme väliin, koska olemme olleet siellä lukuisia kertoja. Meidän kiinnostuksen kohteet olivat historia ja puutarhat.
Matka oli kaikin puolin onnistunut; myös sään suhteen, lähes joka päivä aurinkoa ja yli 20 C! Teemme joka kesä samalla systeemillä lomamatkoja. Siis, halpalento ja vuokra-auto, loma-asunto yksityiseltä. Netissä on niistä valtavasti tarjontaa. Jos kohde on lähellä, kuten Baltia, Puola, Saksa tai Pohjoismaat, ajamme yleensä niihin omalla autolla.
Kyllä Englannissa pärjää, vaikka siellä ajetaan vasemmalla. Siihen tottuu parissa päivässä. Moottoritiet ja kaksikaistaiset tiet vetävät hyvin , mutta idylliset kylätiet ovat kapeita, mutkaisia ja hitaita. Englanti on liikenneympyröiden luvattu maa. Nopeuksia valvotaan kameroilla ja sakkolappu tuli kerran kotiin edelliseltä reissulta. Suomalaisittain pieni summa, vain 45 euroa pienestä ylinopeudesta. Lounaalla ja illallisella voi ottaa kunnon ruokajuomaa, viiniä tai olutta aivan rauhassa, sillä promilleraja 0,8!
Autolla Englannissa
0
633
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522834865Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään1003596Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka293129Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv672380Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1022299TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain941595Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281339- 411336
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli761324- 69999