Elikkä olen pannut merkille varsinkin tiellä liikkuessani että aina kun tulee vastaan tuntemiani nuoria niin heistä 90% on sellaisia jotka eivät tervehdi. Eikä voi sanoa että asia olisi puolin ja toisin koska itse tervehdin aina mutta lähes kukaan ei koskaan vastaa. Ja kaupassa sama homma, kävellään nokka pystyssä ja pitedään kasvot mahdollisimman piilossa, ja minun täytyy mennä aivan korvan viereen sanomaan PÄIVÄÄ ennen kuin saan vastauksen. Vaikka itsekkään en ole sen vanhempi kuin 70 luvulla synynyt, niin minulle on sentään opetettu sekä kotona että koulussa että tuttuja ihmisiä ruukataan tervehtiä! On toki niitäkin nuoria jotka tervehtivät ja tulevat jopa oma aloitteisesti juttelemaan, mutta hyvin vähän. Että missä on nykynuorten käytöstavat?
Nuoret eivät osaa tervehtiä!
tapakasvatusta
1
424
Vastaukset
- elmeri...
Nuoirten tapa tervehtiä on ruiskauttaa sylki, kun tulevat kohdalle. Vaimon
kanssa kävellessä on tämä huomioitu. Kadut ovat räkää täynnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup634885Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1283497Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua483104Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652247Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4481921Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.771578- 621347
- 631271
- 2611097
- 471042