Onhan tuolla "tarhassa" kukkojakin, Tarkoitin otsikolla Eduskuntaa jos ilmaisuistani ei aina saa selvää.
Aamu-uutisissa kerrottiin kuinka viisi kansanedustajaa vaihtuu päivässä kun saman verran menee Brysseliin,
Ihmetyksestä oli monilla silmät pyöreinä ja tukkakin pystyssä kauhusta mitä eteen tulee. Hätäinen ja huono aamukampauskin voi olla tilanteessa syynä.
Kyllä kelpaa keltanokkien tehdä pieni valtatrippi vallan junassa kun liput eivät maksa mitään ja palkkaakin saa.
Kohta ollaan niin valtaa käyttämässä, että. Ryppyinen paperi käteen, josta luetaan huonolla sisäluvulla miten maan asioita tulee hoitaa,
Eihän noilla "pystymetsistä" tai kaduilta nostetuilla edustajilla maan asioita kuntoon saada. Parempi olisi ollut pitää mokomat kotona ja säästää kiekujien ja kotkottajien palkkarahat.
Aamu-uutisissa kerrottiin kuinka viisi kansanedustajaa vaihtuu päivässä kun saman verran menee Brysseliin,
Ihmetyksestä oli monilla silmät pyöreinä ja tukkakin pystyssä kauhusta mitä eteen tulee. Hätäinen ja huono aamukampauskin voi olla tilanteessa syynä.
Kyllä kelpaa keltanokkien tehdä pieni valtatrippi vallan junassa kun liput eivät maksa mitään ja palkkaakin saa.
Kohta ollaan niin valtaa käyttämässä, että. Ryppyinen paperi käteen, josta luetaan huonolla sisäluvulla miten maan asioita tulee hoitaa,
Eihän noilla "pystymetsistä" tai kaduilta nostetuilla edustajilla maan asioita kuntoon saada. Parempi olisi ollut pitää mokomat kotona ja säästää kiekujien ja kotkottajien palkkarahat.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Antaa ihmisten tehdä rauhassa heille kuuluvat työnsä.
Kansanedustajan työ on raskasta ja vaativaa, minä en kadehdi.
Sinnehän on auki tie jokaisella, ei muuta kuin ehdokkaaksi seuraavissa vaaleissa.
Jokainen kansanedustaja on eduskuntaan omasta vapaasta tahdostaan pyrkinyt ja pyrkimässä. Pienet rahat eivät riitä kun vaalikamppailua käydään. Turhakkeitakin joukosta varmaan löytyy, mutta aina roiskuu kun rapataan.
Kun on kerran eduskuntaan itse pyrkinyt ja sinne päässyt, varjopuolet on kestettävä vaikka siellä olo miltä tuntuisi. Emme elä naapurimaassa jossa suu pitää olla supussa, voimme vapaasti ilmaista mielipiteemme asioista.
Olisi eduskuntaan pyrkijöiden mietittävä, Onko minusta maan asioiden kokonaisvaltaiseen suunnitteluun ja asioiden eteenpäin viemiseen - mikä on tärkeintä ! Eivät ne Ameriikan filosohvin näkemyksetkään aina oikeita ole - jäitä hatussa olisi konsultaatiota sovittaessa pitänyt olla ämpärillinen.
Olen jo pitkään ollut sitä mieltä, etteivät nuo kansanedustajat ole mitään suuria tietäjiä ja osaajia. Se joukko, jonka vaalikarja on joukostaan valinnut ei pysty kuin korkeintaan antamaan äänestäjille mielikuva asioiden hallinnasta
Yhteiskunta on toiminnaltaan huomattavan mutkikas ja vaatíva. Kuka kansanedustaja tuntee talous- tai teollisuuspolitiikkaa. sosiaalipolitiikkka, opetustointa ym.
Ministereillä on jo tietoja ja kykyjä ja liuta virkamiehiä ministeriöissään, Ministerit ovatkin tyypillisesti puolueidensa puheenjohtajia tai muuta kärkikaartia,
Puolueitten pitäisikin suunnitella uutta yhteiskuntapolitiikkaa, jossa asiantuntijoilla olisi määräävä asema. Nyt määräävässä asemassa ovat suuret puolueet, jotka ssaavat suurimmat puoluetuet, jonka varassa lisäävät valtaansa,
Parempaankin pitäisi pystyä kuin pitää rystyset valkoisina omasta jakkarastaan kiinni ja yrittää hankkia samanmielisille kavereilleen yhtä hyvät oltavat.
Ruuneperi; äläs nyt ihan holtittomaksi muutu.
Sinulla on oikeus arvostella, kun olet äänestänyt
ehdokastasi ja saanut sen eduskuntaan. Haukkuminen ja parjaaminen ei ole tuossa paikassa oikea keino saada asioita päiväjärjestykseen.
Oikea tapa on, että otat valitsemaa edustajaan yhteyttä ja kerrot hänelle toiveitasi miten maan asioita pitäisi mielestäsi hoitaa.
Yhdessä ja yhteistyöllä on ennenkin maa nostettu jaloilleen ja maksettu
maailman suurimmat sotakorvaukset väkilukuun suhteutettuna.
Suomalaista terästä, taitoa ja teknologiaa oli junavaunuissa jonka pituus oli Helsingista Ouluun. Ei maailma silloinkaan uskonut, että piskuinen ja sodan runtelema Suomi pystyisi moiseen.
Toisin vain kävi! Maksettiin korvaukset ja veli venäläinen oli vuosikymmeniä suomelle velkaa.
Ronskia tekstiä alottajalta, ajattelematta sitä että itsekin on osallistunut valintoihin.
Pitää tässä antaakin sananen takasin.
Miksi näin ala-arvoista arvostelua, maatamme ohjaavista vaaleilla valituista kansanedustajista, kyllä nimetyt kanat ja kukot arvostelee täällä ikäistemme joukossa ja juuri tällä palstalla.
Lieko Alkolla idätetty siemen, kun uskalletaan nimitellä noin ronskisti?
Noilla eväillä et pystyisi parantamaan mainitsemaasi joukkuetta.
Kun näin arvostelevia kommentteja meista tavallisista tallaajista joku erinomainen henkilö heittelee, kysynkin olisiko virkamies hallitusta järkevämpi suunnitella maan johtoon.
Uskallan jopa tulevasta arvostelusta huolimatta heittää kehiin virkamies hallituksen. Eduskunta sitten olisi kuunteluoppilaan roolissa joka sinänsä hyvä asia. Eduskunnassa istuvat kansanäänestyksellä valitut saisivat äänensä kuuluviin ainakin välikysymyskeskusteluissa.
On tosi asia aloittelijat asioita syvemmin tuntematta saattavat tehdä hyvinkin maalle epäedullisia päätöksiä, allekirjoittaa lausuntoja joita ei ole itselleen selventänyt tai on muuten väsynyt sillä hetkellä. Virkamies hallituksen edustajat hallinnon alaa hyvin tuntevat monien tehtävien kautta asintuntijoina voisivat olla maalle eduksi.
Nythän on niin, ministeriöt asioita valmistelevat ja valmistavat kunkin alan ministerille valmiiksi, asioista jotka ministeri on ministeriölle antanut tehtäväksi.
Ikävästi esiin tuotuna, on mietittävä onko maan hallitus kuin kumileimasin asioiden päätöksissä, valmiit päätökset vain nuijitaan pöytään.
Asia nro 2.
Hyökkäys on paras puolustus. Jokainen voi tuoda esille omia näkemyksiään, siihen toki meillä jokaisella on oikeus. Asioista voidaan olla eri mieltä, mutta kohteen aliarvioiminen ei ole asiallista. Jokainen viesti on aina jonkun mielipide, sitä lukiessa usein omakin mielikuva asiasta voi saada uuden inspiraation.
Ei näissä keskusteluissa tarvitse olla kypärä päässä ja luotiliivit yllä, vaikka tikarin pistoja aina sataa, aina voi jättää omaan arvoonsa toista pistelevän kommentin. Ei epäystävällisyyteen tarvitse juurtua, toiset kanssakulkijat ovat vain tylsempiä kun toiset.
Ei minulla ole koskaan ollut eikä tulene, luotamusta noihin kumileimasimiin, jollaisia nuo päättäjämme Eduskunnassa ovat,
Eduskunnassa voisi olla 200 kpl jaa-ei lamppuja, jotka sytytetään puolueiden voimasuhteiden mukaisestai. Puoluekuri on niin täydellinen, että muutama poikkeama ei tulokseen vaikuta.
Välikysymyskeskustelut ovat pitkiä ja turhia. Oppositio parjaa hallitusta kykynsä mukaan ja sitten äänestetään Hallituksen luottamuksesta. Enemmistö saa aina luottamuksen, joten hallitus pysyy pystyssä aina.
Humalassa en viestiäni kirjpoittanut vaan kuvailin tuota laumaa, joka tv-kuvauksessa pyöri tukka pystyssä ja silmät pyöreinä tulevaisuutensa edessä.
Julkikset - sekä kehonrakentajat sekä 80v veteraani ovat osaamassa Valtakunnan asioita, kyllähän siellä 100 -edustajaa
riittäisi,kunhan kaikki olisi asiallisia...
Paljon säästyisi nuorille työtä silläkin rahalla...