Muutoksia Chat-luotsien oikeuksissa

Luotsin rooli on olla käyttäjiä aktivoiva ilopilleri, joka ohjaa keskustelua ja auttaa pitämään keskustelualueet siisteinä. Viime aikoina kuitenkin Chat-huoneet ovat olleet täynnä draamaa ja käyttäjiltä on tullut paljon palautetta tähän liittyen.

Chat-huoneet ovat käyttäjiä varten.
Luotsit ovat käyttäjiä varten.
Ylläpito on käyttäjiä varten.

Olemme tämän johdosta käyneet läpi Chat-luotsien oikeuksia ja poistaneet mm. inaktiivisilta luotseilta oikeudet. Viime aikoina on myös kyselty paljon yhteystietoja sähköpostitse, mutta vain harva on päivittänyt tietonsa.

Mikäli luotsilla ei ole ajankohtaisia, päivitettyjä yhteystietoja, hän ei voi toimia luotsina sillä on välttämätöntä että saamme luotsiin yhteyden tarvittaessa.

Tällä hetkellä vain noin puolet aktiiviluotseista on päivittänyt tietonsa ja lähiaikoina tulemme käymään läpi kaikki vielä päivittämättömät luotsit sekä tekemään päätöksiä heidän luotsin oikeuksiensa suhteen.


Terveisin,
Suomi24 Ylläpito, luotsivastaava / Saga

10

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei Saga..

      Viestittäsi saattaa saada käsityksen että oikeuksia olisi poistettu muiltakin kuin inaktiivisilta luotseilta. Tämä hieman mietityttää tuolla chatissa yhtä sun toista Luotsia.

      Voitko hieman tarkentaa, kiitos?

      Zam

    • Ainakin päivitetty ja ajantasalla on=)

    • Hei!

      On poistettu muiltakin, muun muassa käyttäjiltä saadun palautteen perusteella. Emme kuitenkaan kommentoi asiaa tarkemmin, kaikille luotseille on ilmoitettu oikeuksien poistosta.

      Tulevaisuudessa tulemme poistamaan tarvittaessa oikeuksia muiltakin, mikäli tilanne sen vaatii. Chatissa tärkeintä on käyttäjien viihtyvyys.


      Terveisin,

      Suomi24 Ylläpito, Saga

      • Hyvä kun meni viimein perille !


    • Hyvä on että asiaan tartutaan nyt. Chattihan on ennenkaikkea ajanviettoa parhaimmillaan hyvässä seurassa jossa voi unohtaa muut murheet=)

    • Kiitoksia infosta Saga, tän enempää en haluakkaan tietää..mutta Cesar varmaan jotakin tietoa tarvitsee että saa poistettua Sefulasta oikkansa menettäneet.

    • Onko Sefula nykyään aktiivinen?

      • Toimiva se taas on, mutta eipä siellä juuri mitään kirjoteltu ole.


      • Cesar kirjoitti:

        Toimiva se taas on, mutta eipä siellä juuri mitään kirjoteltu ole.

        Kirjoitinpas minä sinne ;)


    • No hyvä, ei tarvi tulla polttamaan mummoboksereita avonuotiolla rööperiin erään kadun varrelle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      237
      7080
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3716
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3288
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3061
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2743
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2633
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      39
      2383
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      41
      2136
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      59
      1871
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1791
    Aihe