Sähköadaptereista;

Enskertaa Japanissa

Matkalla japaniin;
Matka-adapterissamme on teksti Japanin kohdalla;

Use might be restricted in this country
(Käyttö voi olla rajoitettu tässä maassa)

Onko jollakin tietoa mitä tuo tarkoittaa ?

6

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töpselit

      No eipä tule äkkiseltään mieleen, mikä rajoitus voisi tulla kyseeseen kun en tiedä tarkemmin millainen matka-adapteri sinulla on. Japanissahan on käytössä 100V jännite, jonka taajuus on joko 50hz tai 60hz riippuen siitä, ollaanko läntisessä vai itäisessä Japanissa. Useimmat puhelimien, läppäreiden yms. virtalähteet ja muut kannettavat sähkölaitteet nykyään hyväksyy ongelmitta sekä voltit että taajuuden. Omalla kohdalla ei ole ollut ongelmia ja olen käyttänyt vain yksinkertaista pistokeadapteria tai sitten irroitettavaa virtajohtoa, jossa sikäläisiin pistokkeisiin sopiva plugi.

      http://www.japan-guide.com/e/e2225.html

      Onko sinulla esim. linkkiä omistamaasi adapteriin jotta näkisi miltä se näyttää?

    • Töpselit

      Tsekkasin tuolta Clasohlsonin sivulta löytyvän käyttöohjeen tuohon adapteriin. Ainoa kysymys mikä heräsi on tuon USA/Japani -pistokkeen kolmas (pyöreä) pinni, minkälainen se on? Ohjeessa ei siitä kerrottu erikseen mitään.
      http://images.clasohlson.com/medias/sys_master/8872061730846.jpg

      Onko tuo pyöreä pinni sellainen, että se painuu sisään ellei pistorasiassa ole sille koloa (jota useimmissa japanilaisissa rasioissa ei ole). Jos se on kiinteä, niin siitä voi muodostua ongelma.

      Läppärin ja kännyköiden laturit toimivat, jos niiden tyyppikilvissä on maininta 100V-240V ja 50~60Hz. Useimmista latureista ne tätänykyä kyllä löytyy.

      • Thanks!

        Näillä päästään eteenpäin !


    • apuva!

      En lähtis matkustamaan jos ei oma pää toimi. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3583
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2214
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1865
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1609
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      15
      1555
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1263
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1212
    Aihe