Matkalla japaniin;
Matka-adapterissamme on teksti Japanin kohdalla;
Use might be restricted in this country
(Käyttö voi olla rajoitettu tässä maassa)
Onko jollakin tietoa mitä tuo tarkoittaa ?
Sähköadaptereista;
6
1487
Vastaukset 6
- Töpselit
No eipä tule äkkiseltään mieleen, mikä rajoitus voisi tulla kyseeseen kun en tiedä tarkemmin millainen matka-adapteri sinulla on. Japanissahan on käytössä 100V jännite, jonka taajuus on joko 50hz tai 60hz riippuen siitä, ollaanko läntisessä vai itäisessä Japanissa. Useimmat puhelimien, läppäreiden yms. virtalähteet ja muut kannettavat sähkölaitteet nykyään hyväksyy ongelmitta sekä voltit että taajuuden. Omalla kohdalla ei ole ollut ongelmia ja olen käyttänyt vain yksinkertaista pistokeadapteria tai sitten irroitettavaa virtajohtoa, jossa sikäläisiin pistokkeisiin sopiva plugi.
http://www.japan-guide.com/e/e2225.html
Onko sinulla esim. linkkiä omistamaasi adapteriin jotta näkisi miltä se näyttää?- ap..
ja puhelimet ovat;
- Huawei Ascend Y530
(tähän tarkoitus hankkia data sim perillä gps-käytön vuoksi)
- Nokia 808
(mahdollisesti pieni samsung lähtee varapuhelimeksi mukaan)
matkatietokone;
- http://www.verkkokauppa.com/fi/product/42548/drxhr/HP-Pavilion-x360-11-n000eo-11-6-HD-Celeron-N2820-4-GB-500-GB
(en tiedä onko tuo tarkasti, ostettu pari vuotta sitten, mutta merkki ja ominaisuudet ovat just samat)
- Töpselit
Tsekkasin tuolta Clasohlsonin sivulta löytyvän käyttöohjeen tuohon adapteriin. Ainoa kysymys mikä heräsi on tuon USA/Japani -pistokkeen kolmas (pyöreä) pinni, minkälainen se on? Ohjeessa ei siitä kerrottu erikseen mitään.
http://images.clasohlson.com/medias/sys_master/8872061730846.jpg
Onko tuo pyöreä pinni sellainen, että se painuu sisään ellei pistorasiassa ole sille koloa (jota useimmissa japanilaisissa rasioissa ei ole). Jos se on kiinteä, niin siitä voi muodostua ongelma.
Läppärin ja kännyköiden laturit toimivat, jos niiden tyyppikilvissä on maininta 100V-240V ja 50~60Hz. Useimmista latureista ne tätänykyä kyllä löytyy.- Thanks!
Näillä päästään eteenpäin !
- apuva!
En lähtis matkustamaan jos ei oma pää toimi. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851246
- 96987
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40733Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7486