siis nuo saamarin jatkoajat rankkikisat tappaa mielenkiinnon koko futiksesta.
Eikö jollain sääntömuutoksella voitaisiin taata se että parempi joukkue voittaa jo varsinaisella peliajalla.
Jatkoaika..
6
301
Vastaukset 6
- 64567657
Jostain syystä maailman huiput eivät saa tehtyä maaleja. Siis en tarkoita nyt juuri meneillään olevan pelin Messiä vaan muitakin: Di Maria on sössinyt joka kerta, ja eikö hänkin ole maailman huippuja. En ymmärrä miten Di Mariaa ei jo vaihdeta pois.
- 64567657
no niin, piti vähän potkia :)
- kovaa hommaa
esim.Parhaimmat pelaajat säästelevät vaivojaan ja pallottelevat ekan erän ja vasta toisen erän lopussa tosissaan yrittävät maalia. Heikommat joukkueet voivat vesittää tämän suunnitelman, jos saavat jo pelin alussa aikaan maalin tai useampia.
Muistan erään tosi tylsän Hollanti-Saksa ottelun, jossa palloteltiin laiskasti ja vasta ihan lopussa toinen teki maalin. Taisi olla Saksa.
Tämä on tietenkin ymmärrettävää, koska jokaisella huippupelaajalla on jalkavaivoja.
- Niin se on...
Peli on puolustusvoittoista.
- 12+11
Joo, rankkarikisa on epäurheilullinen ratkaisu. Esimerkiksi brassit eivät tehneet Chileä vastaan yhtään pelitilannemaalia, mutta menivät jatkoon, vaikka Chile teki kaksi (toisen omiin).
Tuon normaalin jatkoajan jälkeen voitaisiin alkaa pelata viiden minuutin jaksoissa niin, että aina ajan täyttyessä otettaisiin kummaltakin ukko pois. Saataisiin melko nopeasti pelaamiseen perustuva ratkaisu. - %%%
Lauotaan rankkarit ennen peliä, hävinnyt ei ainakaan yritä tasapeliä varmistella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901379
- 46748
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit65697- 87688
- 20669
- 53618
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o135608- 51592
- 47591
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde62588