siis nuo saamarin jatkoajat rankkikisat tappaa mielenkiinnon koko futiksesta.
Eikö jollain sääntömuutoksella voitaisiin taata se että parempi joukkue voittaa jo varsinaisella peliajalla.
Jatkoaika..
6
295
Vastaukset
- 64567657
Jostain syystä maailman huiput eivät saa tehtyä maaleja. Siis en tarkoita nyt juuri meneillään olevan pelin Messiä vaan muitakin: Di Maria on sössinyt joka kerta, ja eikö hänkin ole maailman huippuja. En ymmärrä miten Di Mariaa ei jo vaihdeta pois.
- 64567657
no niin, piti vähän potkia :)
- kovaa hommaa
esim.Parhaimmat pelaajat säästelevät vaivojaan ja pallottelevat ekan erän ja vasta toisen erän lopussa tosissaan yrittävät maalia. Heikommat joukkueet voivat vesittää tämän suunnitelman, jos saavat jo pelin alussa aikaan maalin tai useampia.
Muistan erään tosi tylsän Hollanti-Saksa ottelun, jossa palloteltiin laiskasti ja vasta ihan lopussa toinen teki maalin. Taisi olla Saksa.
Tämä on tietenkin ymmärrettävää, koska jokaisella huippupelaajalla on jalkavaivoja.
- Niin se on...
Peli on puolustusvoittoista.
- 12+11
Joo, rankkarikisa on epäurheilullinen ratkaisu. Esimerkiksi brassit eivät tehneet Chileä vastaan yhtään pelitilannemaalia, mutta menivät jatkoon, vaikka Chile teki kaksi (toisen omiin).
Tuon normaalin jatkoajan jälkeen voitaisiin alkaa pelata viiden minuutin jaksoissa niin, että aina ajan täyttyessä otettaisiin kummaltakin ukko pois. Saataisiin melko nopeasti pelaamiseen perustuva ratkaisu. - %%%
Lauotaan rankkarit ennen peliä, hävinnyt ei ainakaan yritä tasapeliä varmistella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2463293
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?362962Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342198Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari352105Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa741970Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841766Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh431653Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1221537Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561434Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279