Jatkoaika..

0 - 0

siis nuo saamarin jatkoajat rankkikisat tappaa mielenkiinnon koko futiksesta.
Eikö jollain sääntömuutoksella voitaisiin taata se että parempi joukkue voittaa jo varsinaisella peliajalla.

6

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 64567657

      Jostain syystä maailman huiput eivät saa tehtyä maaleja. Siis en tarkoita nyt juuri meneillään olevan pelin Messiä vaan muitakin: Di Maria on sössinyt joka kerta, ja eikö hänkin ole maailman huippuja. En ymmärrä miten Di Mariaa ei jo vaihdeta pois.

      • 64567657

        no niin, piti vähän potkia :)


      • kovaa hommaa

        esim.Parhaimmat pelaajat säästelevät vaivojaan ja pallottelevat ekan erän ja vasta toisen erän lopussa tosissaan yrittävät maalia. Heikommat joukkueet voivat vesittää tämän suunnitelman, jos saavat jo pelin alussa aikaan maalin tai useampia.
        Muistan erään tosi tylsän Hollanti-Saksa ottelun, jossa palloteltiin laiskasti ja vasta ihan lopussa toinen teki maalin. Taisi olla Saksa.
        Tämä on tietenkin ymmärrettävää, koska jokaisella huippupelaajalla on jalkavaivoja.


    • Niin se on...

      Peli on puolustusvoittoista.

    • 12+11

      Joo, rankkarikisa on epäurheilullinen ratkaisu. Esimerkiksi brassit eivät tehneet Chileä vastaan yhtään pelitilannemaalia, mutta menivät jatkoon, vaikka Chile teki kaksi (toisen omiin).

      Tuon normaalin jatkoajan jälkeen voitaisiin alkaa pelata viiden minuutin jaksoissa niin, että aina ajan täyttyessä otettaisiin kummaltakin ukko pois. Saataisiin melko nopeasti pelaamiseen perustuva ratkaisu.

    • %%%

      Lauotaan rankkarit ennen peliä, hävinnyt ei ainakaan yritä tasapeliä varmistella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      146
      4870
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3556
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      30
      2545
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2223
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      66
      2062
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1262
    Aihe