Tekeeköhän pienemmät yritykset(muutaman ihmisen) tuollaisia tilaelementtejä taloja, kun muutama vuosi käytiin vaimo kanssa katsomassa uutta pientä omakotitaloa ja ihan siistiltä myös näytti ja kohtuu hintainen no sijainnissa sen sitten hävis, jotenkin jäi sellainen kuva, että talo olisi tuuulettuvallla pohjalla, että talo olisi tuotu elementeistä paikan päälle, muttei ollut kuitenkaan näiden tunnettujen ja vähemmän tunnettujen talofirmojen tais olla joku pienempi firma. Tälläi jälkeen päin on tullu mieleen, että eikö tuollainen elementin rakentaminen ole hankalaa, jos vaikka on sitten pienempi porukka, että olisko tuollainen paikanpäälle rakentaminen sittemminkin edullisempi ja helpompi..
elementeistä tehtyjä?
menneitäaikoja
3277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Elementeistä puheen ollen katselin netissä oli myynnissä kohtuu hintaisia elementtejä, jotka oli ollut ilmeisesti käytössä jossain työmaalla kun oli suihkuja yms.. mutta voiskohan tuollaisista rakentaa talon:)
Monenlaisille rakentamistavoille tuntuu riittävän kysyntää. Paikalla rakentaminen ei ole loppumassa ja tilaelementillekin löytyy ottajansa - ja monille vaihtoehdoille siltä väliltä. Tilaelementteihin liittyy aika paljon teknisiä rajoituksia, joten se aika harvoin kelpaa yksilöllisen rakentamisen järjestelmäksi eli voisiko sen yksinkertaistaa muotoon: mitä hienompi talo sen todennäköisemmin se on tehty paikan päällä.
Itselleni kelpaisi ihan tavallisin näköinen ja jos on vain edullisempi vaihtoehto, vois jopa olla 2.laatua, jos nyt edes sellaista myydää. Mutta itseäni mietityttää millainen tuulettuva alapohja on hoitaa ja soveltuuko se jokapaikkaan?