Siporextalot kaikonneet kokonaan?

Keltainen banaani

Ei näy tänä kesänä siporexista tehtäviä taloja missään. Eikä näy kyllä paljoa muitakaan kivitalon aloituksia.

8

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja pointti oli

      No varmaan siksi, että siporexia ei olla valmistettu enää reiluun vuoteen. Muut tuotteet ovat sen korvanneet, mutta se on totta, että taloja ja myös kivitaloja aloitetaan tänä vuonna hurjan vähän

    • Kokemusta kertynyt

      Ei ole ihme että katoavat, kun asennustyön laatu on maan suurimmallakin toimijalla ihan hakusessa. Ei minkäännäköistä omaa työnohjausta, eikä laadun valvontaa. Koko konttoriporukka on palkattu turvaamaan omaa selustaa ja keksimään mitä ihmeellisimpiä syitä, miten joku on tehty päin sutta, ja mitä omakotirakentaja on muka tehnyt itse väärin, tai muut toimijat on tehnyt väärin. Pysykää erossa tästä porukasta.

      Hyvä tuote sinänsä, mutta tälle toimijalle pitäisi antaa vain näiden valkoisten Virolaisten kivien liimaus, sen ne juuri pystyy tekemään, kunhan itse valvoo mittoja päivittäin. Mutta kaikki betonihommat, veden- ja radoneristeet, kevytsoraharkkorakenteet, vesikatot, ikkunat jne.. kannattaa teettää sellaisilla jotka ne työt osaa tehdä, ja ovat niitä tehneet.

      Mitään pakettia näiltä ei kannata ottaa, kaikki menee pieleen. Eikä nyt kyse ole mistään Virolaisista asentajista.

      Kevytbetonirakenteet sinänsä ovat maailmalla eniten käytetyimpiä ja turvallisimpia rakenteita. Ja kosteusteknisesti turvallisia, kunhan asennus hoidetaan niin, että kevytbetoni ei kastu asennusaikana, eli koko ajan kuivuu valmistuksesta lähtien. On vaativa suojattava rakennusaikana.

      • Uytdfg

        Ei niita tarvihe suojata. Kyl aurinkko kuivaa jos vihmoo.


    • Varma tieto

      Yksi jämerä on myyty.

      • ei ole

        Onko maksettu myös.


    • Harkoista talo

      Teltassako se talo pitäisi muurata? Ettei kastu rakennusaikana?! Johan ne on kosteita suoraan paketista, senhän takia ne rapataan vasta n. Vuoden asumisen jälkeen ulkopuolelta, että ne kuivuu ne harkot.

      • Nussimista

        No johan on nussimista! Asutaan vuosi rakennustyömaalla ennen kuin rapataan. Ei oikeassa rakentamisessa muuteta rakennustyömaalle asumaan. Amatöörien puuhastelua lammit ja jämerät.


    • 1814

      Mitä merkitystä sillä on ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      173
      11954
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6549
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      102
      4839
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      85
      4624
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4582
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      51
      4102
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3842
    9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      20
      3549
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3544
    Aihe