Minulla on 12 viikkoinen bichon-pentu, joka osaa jo seuraavat käskyt:
"Istu" => Koira istuu heti
"Maahan" => Koira menee salamana maahan makaamaan
"Paikka" => Koira pysyy paikalla kun erkanen siitä vähän matkan päähän. Ei kuitenkaan osaa vielä olla paikalla jos menen pois näkyvistä.
"Seuraa" => Kulkee sivulla ja pitää katsekontaktia
"Anna tassua" => Antaa tassua
"Vilkuta" => Vilkuttaa etutassulla
"Kahdelle jalalle" => Nousee seisomaan kahdella jalalla
"Peukalo" => tönäisee kuonolla peukaloani kun olen levittänyt kämmenen sen eteen. Ei olla vielä harjoiteltu muita sormia.
Koiran oma nimi => Tulee viivyttelemättä luokse
Kaikki käskyt se on oppinut alle 5 opetuskerralla! Osais varmaan jo monta muutakin käskyä, mutta en ole enempää vielä opettanut. Olen kuullut että bichoneita ei pidettäs kovin hyväoppisena / tottelevaisena rotuna, mites muiden bichonit? Kyllä tämä bichoni minun sakemannin ja sheltin älykkyydessä päihittää, vaikka em. yleensä pidetään koirista fiksuimpina.
Kaikki käskyt se on
nerot pennut
6
569
Vastaukset
- että
puhu sie, mie pitelen! Mites paljosti oot mahtanu pentuas rassata sie?
- issu56
tuota juurikaan muuksi kuin pakko-opetukseksi, mikäli edes totta onkaan! Oletko lainkaan miettinyt, että miten paljon tuon ikäisen pennun hermoja saatat rasittaa tuollaisella määrällä? Se ei ole luonnollista, missähän vaiheessa pentu saa olla pentu/lapsi? Ilmeisesti ei kai milloinkaan, vaikka sille kuuluisi suoda sekin aika kyllä!
- Lauri
nimmarin..?
- oikku04
Ilmeisesti minun 18 viikkoinen pentu on sitten jälkeenjäänyt kun osaa VAAN istua ja kulkea hihnassa sekä istua itse automaattisesti ennen kun saa ruokansa.
Minulla ei ole mikään kiire kouluttaa pentua, näin aluksi koko opetus on talon tavoille opiskelua, sisäsiisteysharjoittelua ja sosialistamista. Joka päivä koira oppii jotakin uutta vaikka onkin jo noin "vanha". Opetellaan miten eletään, opetellaan elämään laumassa, kodissa sisällä tuohoamatta.
Mielestäni pennulle yärkeintä on ennenkaikea sopeutua elämään omassa laumassaan ennen koulutuksia. Ja laumassa elämisen säännöt ei ihan päivässä tule opittua, se tulee koiralle kokemuksien kautta. Mikä on kielletty, mikä ei.
Tietty koirani olisi jo oppinut paljonkin mutta itse pidän tässä vaiheessa sille tärkeämpänä kaikkea muuta kun käskystä tekemiset. Sille on erittäin tärkeää sosiaaliset kanssakäymiset muiden koirien ja ihmisten kanssa ja näitä asioita kerrataan päivittäin. ja miten ihmisten kanssa käyttäydytään, ei saa hyppiä jne...- koirallinen
Todella hienosti kirjoitettu, mitä pennun kanssa tehdään. Tämä sopii hyväksi esimerkiksi muille!
- luna
Odotappas kun pentu täyttää puoli vuotta niin jo on eri ääni kellossa, kun iskee murkku ikä...
Ei vaan on tosi hienoa että koirasi tekee kaiken tuon, mutta riittääkö sulla mielenkiinto kun sun ei tartte enää opettaa mitään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417831Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4312109Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2201998- 1431596
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251158Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951024Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65823Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6697Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133670