EOS 70D:n sääsuojaus

eos 70d

Kameran teknisissä tiedoissa sanotaan Canonin nettisivuilla, että sää- ja pölysuojaus on EOS-1N:ä vastaava. Kuinka hyvin EOS 70D siis on suojattu? Kestäisikö sillä kuvata rankkasateessa sääsuojatun L-sarjan objektiivin kanssa?

6

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vjhdhwsgf

      Ei seiskalla tee mitään. Ei kestä rankkasadetta kovinkaan kauan. Pari tiedossani olevaa henkilöä on saaneet "ykkösenkin" jumiin kosteissa olosuhteissa. Ei ollut edes sadetta. Kaikissa L-sarjanobjektiiveissakaan ei ole mitään "suojausta".
      Pölytiiviyskin on niin ja näin. Minulla on pölyä okulaarin sisällä ja tähyslasin päällä, kennosta puhumattakaan.

      Pitää olla pentax:
      https://www.google.com/search?q=pentax water test&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sv-SE:official&client=firefox-a&channel=sb

      Eräs tuttu putosi veneestä Pentax kaulassa. Ui maihin ja jatkoi kuvausta.

      • Pimeä kuvaaja

        Miksi puhut seiskasta, kun aloittaja kysyy seiskakympistä?

        Itselläni ei ole näkemystä asiasta: olen järkkäripuolella Nikon-leirissä (D7000). Sen mainitaan olevan sääsuojattu, mutta tuollaista suojausta en ole (onneksi?) joutunut tosioloissa testaamaan. Normaalioloissa en ole joutunut toimintahäiriöiden kanssa tekemisiin.

        Canoneja minulla on ollut ja on kompakti-/pokkaripuolella. En näe estettä, etteikö voisi olla jatkossakin. Molempi parempi.


      • fjghwegh
        Pimeä kuvaaja kirjoitti:

        Miksi puhut seiskasta, kun aloittaja kysyy seiskakympistä?

        Itselläni ei ole näkemystä asiasta: olen järkkäripuolella Nikon-leirissä (D7000). Sen mainitaan olevan sääsuojattu, mutta tuollaista suojausta en ole (onneksi?) joutunut tosioloissa testaamaan. Normaalioloissa en ole joutunut toimintahäiriöiden kanssa tekemisiin.

        Canoneja minulla on ollut ja on kompakti-/pokkaripuolella. En näe estettä, etteikö voisi olla jatkossakin. Molempi parempi.

        Sorry, Silloinhan tilanne on vielä pahempi.


      • Canonisti minäkin
        fjghwegh kirjoitti:

        Sorry, Silloinhan tilanne on vielä pahempi.

        Eikös 7D:n onnistunein asia ole kuitenkin rakenne? Valitukset ovat tulleet ihan muualta.


      • Ricoh
        Canonisti minäkin kirjoitti:

        Eikös 7D:n onnistunein asia ole kuitenkin rakenne? Valitukset ovat tulleet ihan muualta.

        Pentax K-50 ja K-3 malleissa on markkinoiden paras sääsuojaus! Canonit on kuivansään kameroita....


    • Kelo70

      Pari viikkoa sitten kokeilin kaataessani kanootin 70D:n ja L-sarjan linssin vedenpitävyyttä. Kalusto pulahti veteen sekunniksi. 70D pimeni, mutta linssistä tulee JAS vierailulla vielä peli. Ymmärtääkseni 70D:n suojaus ei ole sitä tasoa, että kannattaa kaatosateessa kuvata. Pientä hentoa ripsintää runko kestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2548
    2. 135
      1954
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1281
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1276
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1131
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1123
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1122
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1089
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1038
    10. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1013
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja