Uroskanin kastrointi? Riskit?

Onko suuret riskit menehtyä kastraatioon, kun kääpiölupalla olis sillon ikää n. 4.5-vuotta. Merkkailee ympäriinsä, yleensä vessan oven eteen ja nylkyttää kissaa, joka ihan uhasta hyppää puputtimen aitaukseen.

Entä jos ostaa kastroimisen jälkeen puputtimelle tyttökaverin? Miten tuon ikäinen sellaiseen tottuu, kun on ikänsä asunut yksin? Reilu vuosi sitten ostin kaverin, jonka piti olla tyttö. No sepä olikin hermeliini herra, ja muutti äitini luokse. Sillon olis pitäny jo kani leikkauttaa, mut vähän möhlittiin sen ajan kanssa..

Ootteko te muut leikkuuttaneet nelivuotiaita kaneja? Luin jostain, että vaikeinta oli saada kani syömään leikkauksen jälkeen? Eiks se sit syö ite, kun on heränny nukutuksesta? Miten sen saa sit syömään??
2928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tietenkin riski on suurempi, jos kani on tosi vanha/nuori, jos on asian tunteva lääkäri, ei ongelmia pitäisi paljoa tulla, joskus kullä saattaa jotain sattua, jos ei syö, tarjoaa kanin lempiherkkua, jos sekään ei maita, niin tekee pelletistä ja lämpimästä vedestä mössöä, jota pipetillä syöttää

Äänestä

Riskit on toki suuremmat vanhemmalla kuin nuorella kanilla, mutta kaikissa leikkauksissa on aina riskinsä. Jos eläinlääkäri osaa asiansa on kanillasi vielä mahdollisuudet selviytyä leikkauksesta hyvinkin, jos siis on täysin terve.

Ihan jokaisen vanhemman kanin kohdalla merkkailu yms toiminta ei kuitenkaan välttämättä lopu leikkaukseen, sillä se voi jo olla niin opittua ettei kani vaan lopeta, vaikka leikkauksen jälkeen hormoonitasapaino muuttuukin. Tämä on yksi syy miksi kani kannattaa leikata mahdollisimman pian kun kani on täyttänyt vaadittavat 6kk.

Se miten yksin oloon tottunut kani tottuu kani-kaveriin on yksilöllistä. Periaatteessa leikattu uros ja luovutusikäinen tyttö ovat paras yhdistelmä. Mutta mistäänhän ei voi antaa takuita.. Voivat tulla hyvin juttuun, mutta on myös mahdollista etteivät tule toimeen..

Kania ei saa pitää paastolla ennen leikkausta eikä sen jälkeen, vaan kanin on saatava syödä normaalisti koko ajan. Kun itse leikkautin pojan minulle kerrottiin että pupu pääsee lähtemään kotiin vasta kun suostuu syömään jotain ja pyydettiin tuomaan jo eläinlääkärille jotain sen lempiruokaa. Näin varmistettiin että kanille elintärkeä suolentoiminta lähtee heti käyntiin. Osa kaneista ryhtyy syömään heti itse kun tokkurastaan heräävät mutta osaa täytyy avustaa. Kanille kannattaa nimenomaan tarjota sen lempiherkkuja pieninä paloina jos se suostuisi niitä syömään. Jos kani ei syö voi eläinlääkäri antaa mukaan kaneille tarkoitettua "toipumisruokaa" joka sekoitetaan veteen ja annetaan kanille NEULATTOMALLA ruiskulla suuhun. Tosin myös edellä mainittu pelletti-mössö tai jopa lasten hedelmäsose ruiskulla käyvät kunhan kanin vaan saa syömään. Ja mikäli kaninvoinnissa tapahtuu jotain huononemista niin HETI soitto eläinlääkärille lisäavun saamiseksi..Suositeltavaa onkin yrittää saada leikkaus aika alkuviikkoon jos se suinkin on mahdollista. Jos jotain ongelmia ilmenee ne yleensä tulevat parin päivän sisällä ja viikolla on helpompi päästä hoitoon kuin viikonloppuisin.. Yleensä leikkaukset ja toipumiset sujuvat kuitenkin hyvin !!! Toivottavasti tästä oli jotain apua..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leikkausta harkitsen kirjoitti:

Onko suuret riskit menehtyä kastraatioon, kun kääpiölupalla olis sillon ikää n. 4.5-vuotta. Merkkailee ympäriinsä, yleensä vessan oven eteen ja nylkyttää kissaa, joka ihan uhasta hyppää puputtimen aitaukseen.

Entä jos ostaa kastroimisen jälkeen puputtimelle tyttökaverin? Miten tuon ikäinen sellaiseen tottuu, kun on ikänsä asunut yksin? Reilu vuosi sitten ostin kaverin, jonka piti olla tyttö. No sepä olikin hermeliini herra, ja muutti äitini luokse. Sillon olis pitäny jo kani leikkauttaa, mut vähän möhlittiin sen ajan kanssa..

Ootteko te muut leikkuuttaneet nelivuotiaita kaneja? Luin jostain, että vaikeinta oli saada kani syömään leikkauksen jälkeen? Eiks se sit syö ite, kun on heränny nukutuksesta? Miten sen saa sit syömään??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu