Moikka!
Olemme lähdössä Turkin Antalyaan muutaman viikon päästä. Olisimme kiitollisia, jos saisimme vinkkejä ostoskeskuksista, rannoista ja kaikesta mitä kannattaa kokea Antalyassa. Kiitos jo etukäteen! :)
Antalya, Turkki
5
277
Vastaukset
- Epätieetooinen
Mekin olemme menossa Antalyyaan vajaan parin viikon päästä. Tjäreborgin matka ja hotelli joku Sunwing side west tai east. En ole ihan varma tuosta hotellista. Eli onko siellä lähellä ostoskeskuksia ja rantoja yms. Entä minkälainen hintataso siellä on? Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan. :)))
- pääsiskin.
Sunwing side west ei todellakaan sijaitse Antalyassa vaan Sidessä.
Sidellä ja Antalyalla ei ole mitään muuta yhteistä, kuin se, että ne sijaitsevat turkissa.
Jostain syystä matkanjärjestäjät kirjoittavat Antalya, vaikka Alanyassa ne useimmat lomalaiset herää..
Kone kyllä laskeutuu Antalyan kentälle, mutta sitten matkataan jokunen tunti bussilla Antalyaan.
Antalyaan ajaa puoli tuntia, mutta jostain syystä matkoja sinne on pirun hankala löytää. - pääsiskin.
pääsiskin. kirjoitti:
Sunwing side west ei todellakaan sijaitse Antalyassa vaan Sidessä.
Sidellä ja Antalyalla ei ole mitään muuta yhteistä, kuin se, että ne sijaitsevat turkissa.
Jostain syystä matkanjärjestäjät kirjoittavat Antalya, vaikka Alanyassa ne useimmat lomalaiset herää..
Kone kyllä laskeutuu Antalyan kentälle, mutta sitten matkataan jokunen tunti bussilla Antalyaan.
Antalyaan ajaa puoli tuntia, mutta jostain syystä matkoja sinne on pirun hankala löytää.PRKL. "bussilla Antalyaan" tietysti piti olla, että bussilla Alanyaan..
- muumimummu
Olin Antalyassa muutama vuosi sitten ja tykkäsin kovasti. Erityisiä nähtävyyksiä siellä ei ollut, mutta vanha kaupunki oli tosi viihtyisä huvivenesatamineen. Rantoja löydettiin kaksi (tosin oltiin liikkeellä keväällä, jolloin ei oikein ollut rantailmoja), Konyaalti ja Lara. Laran seudulla emme viihtyneet, mutta Konyaalti oli kiva. Vähän kaupungin ulkopuolella oli Migros ostoskeskus.
Hintataso oli tosi edullinen ainakin vaatteiden ja kenkien suhteen (muuta en muista), esim. verrattuna Alanyaan, jossa kävin seuraavana vuonna.
Varsinaisia nähtävyyksiä Antalyassa ei juuri ollut enkä iltaelämästä tiedä kun se ei meitä kiinnosta. Yhtenä päivänä kävimme bussilla Kemerissä, joka ei ollut kummoinen paikka, mutta tulipa nähtyä ja todettua, ettei sinne ainakaan kannata lähteä lomaa viettämään :)
Jos ei välitä ihan vaan turisteihin keskittyneistä paikoista, niin Antalya on kyllä ihan oiva mesta. Harkitsen itse parhaillaan uutta visiittiä omatoimimatkana.
Hyvää matkaa, nauttikaa! - Varsinaistakin
No jotain kuitenkin
http://wikitravel.org/en/Antalya
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo932799- 262614
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv702362Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m272305Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta171997- 851816
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71689Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä211534Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311412- 71251