Antalya, Turkki

samout2014

Moikka!

Olemme lähdössä Turkin Antalyaan muutaman viikon päästä. Olisimme kiitollisia, jos saisimme vinkkejä ostoskeskuksista, rannoista ja kaikesta mitä kannattaa kokea Antalyassa. Kiitos jo etukäteen! :)

5

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epätieetooinen

      Mekin olemme menossa Antalyyaan vajaan parin viikon päästä. Tjäreborgin matka ja hotelli joku Sunwing side west tai east. En ole ihan varma tuosta hotellista. Eli onko siellä lähellä ostoskeskuksia ja rantoja yms. Entä minkälainen hintataso siellä on? Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan. :)))

      • pääsiskin.

        Sunwing side west ei todellakaan sijaitse Antalyassa vaan Sidessä.

        Sidellä ja Antalyalla ei ole mitään muuta yhteistä, kuin se, että ne sijaitsevat turkissa.

        Jostain syystä matkanjärjestäjät kirjoittavat Antalya, vaikka Alanyassa ne useimmat lomalaiset herää..

        Kone kyllä laskeutuu Antalyan kentälle, mutta sitten matkataan jokunen tunti bussilla Antalyaan.
        Antalyaan ajaa puoli tuntia, mutta jostain syystä matkoja sinne on pirun hankala löytää.


      • pääsiskin.
        pääsiskin. kirjoitti:

        Sunwing side west ei todellakaan sijaitse Antalyassa vaan Sidessä.

        Sidellä ja Antalyalla ei ole mitään muuta yhteistä, kuin se, että ne sijaitsevat turkissa.

        Jostain syystä matkanjärjestäjät kirjoittavat Antalya, vaikka Alanyassa ne useimmat lomalaiset herää..

        Kone kyllä laskeutuu Antalyan kentälle, mutta sitten matkataan jokunen tunti bussilla Antalyaan.
        Antalyaan ajaa puoli tuntia, mutta jostain syystä matkoja sinne on pirun hankala löytää.

        PRKL. "bussilla Antalyaan" tietysti piti olla, että bussilla Alanyaan..


    • muumimummu

      Olin Antalyassa muutama vuosi sitten ja tykkäsin kovasti. Erityisiä nähtävyyksiä siellä ei ollut, mutta vanha kaupunki oli tosi viihtyisä huvivenesatamineen. Rantoja löydettiin kaksi (tosin oltiin liikkeellä keväällä, jolloin ei oikein ollut rantailmoja), Konyaalti ja Lara. Laran seudulla emme viihtyneet, mutta Konyaalti oli kiva. Vähän kaupungin ulkopuolella oli Migros ostoskeskus.
      Hintataso oli tosi edullinen ainakin vaatteiden ja kenkien suhteen (muuta en muista), esim. verrattuna Alanyaan, jossa kävin seuraavana vuonna.
      Varsinaisia nähtävyyksiä Antalyassa ei juuri ollut enkä iltaelämästä tiedä kun se ei meitä kiinnosta. Yhtenä päivänä kävimme bussilla Kemerissä, joka ei ollut kummoinen paikka, mutta tulipa nähtyä ja todettua, ettei sinne ainakaan kannata lähteä lomaa viettämään :)
      Jos ei välitä ihan vaan turisteihin keskittyneistä paikoista, niin Antalya on kyllä ihan oiva mesta. Harkitsen itse parhaillaan uutta visiittiä omatoimimatkana.
      Hyvää matkaa, nauttikaa!

    • Varsinaistakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe