Loviisan seudun vesi Oy tekee hurjaa tulosta myymällä vettä Loviisan vesilaitokselle. Loviisan seudun vesi Oy:n pääomistaja on Loviisan kaupunki, mutta onko sillä muita omistajia? Entä minkälaiset palkkiojärjestelmät tuossa osakeyhtiössä on? Jotain optioita varmaan laukeaa kun tuotto on noin hyvä. Kupataanko tuossa nyt rahaa loviisalaisilta veronmaksajilta osakeyhtiön johdolle monopoliaseman turvin?
Loviisan seudun Vesi Oy
haisee suhmurointi
121349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Loviisasn seudun Oy:tä on pidettävä pystyssä kaikin keinoin, muuten tulee kuperkeikka ja suuri media-häpeä. Tiettävästi se on aina ollut heikossa hapessa; mm. Taipale joutui kerran käyttämään omin päin kaupungin rahoja vippikassana. Tähän "lainaan" ei ollut valtuuston lupaa, mutta hällä-väliä hallinnossa se oli taas OK. Vesiliikelaitoksen osalta ei ole probleemaa, valtuusto hyväksyy aina tuloksen vaikka sitovia tavotteita ei täytetä ja verovelvolliset maksavat tappiollisen tuloksen, mikä sekin on OK:ta.
Asialliselle keskustelulle on aina tilaa vaikka sisällyttäisikin piikittelyä ja petosepäilyjä.
En tiedä faktoja, mutta itselleni tulee mieleen että budjetti ei ole ollut realistinen? Tai onko syntynyt ennakoimattomia menoja?
Melkein aina julkisuudessa ensin huudetaan hulluna kun tulee kielteinen uutinen ja vasta sitten selvitetään syyt. On pirullista kaatia budjettia kun näkee kaiken mihin olisi investoitava mutta ei ole rahaa.
siis tässä on kaksi eri firmaa:
a) Loviisan vesilaitos, joka on tehnyt suuret tappiot
b) Loviisan vesi Oy, joka on erillinen osakeyhtiö jonka ainoa tehtävä on myydä vettä vesilaitokselle. Tämä oy on tehnyt satojen tuhansien voitot.
Rahaa siis on siirretty taskusta a taskuun b. Joku tutkivajournalisti saisi selvittää miksi. Follow the money.
Valaisi tilannetta, kiitos.
Onko niin että perimmäinen tavoite on pitää Loviisan vesi Oy:n tulos positiivisena , koska on Oy ja asetettava muuten konkurssiin. Loviisan vesiliikelaitos ei tee missään tilanteessa konkurssia koska kaupunki ( asukkaat) joutuu sen aina pelastamaan verovaroista.
Ainakin takavuosina Loviisa "yliosti" vettä tältä Oy:ltä ja näin pönkitti rapakuntoista yhtiötä. Näin toimittiin kun muut yhtiön osakkaat (kunnat) eivät "suostuneet" sijoittamaan siihen varoja. Näin Loviisa tyttö pistettiin taas maksumieheksi. Onkohan yhtiötä hoidettu osakeyhtiölain mukaisesti? Loviisan edun mukaisesti sitä ei ainakaan ole hoidettu!
Teknisen lautakunnan päätti aikanaan, että Loviisan vesilaitoksella ole resursseja ja varoja huolehtia yksin ko.yhtiön järjestelmien kunnossapidosta. Kaupunginhallitus käytti otto-oikeuttaan ja määräsi kunnossapidon kaupungin silloiselle vedilaitokselle. Näin Loviisa tuki muiden osakaskuntien taloutta! Älkää ihmetelkö mihin Loviisan rahat ovat menneet!
Onko tuolla Oy:lla muita omistajia kuin kaupunki? Minlälaisia palkkioita sen johtajille maksetaan? Joku on tainnut keksiä hyvän rahastusautomaatin.
Loviisan vesiliikelaitos ostaa vettä Loviisanseudun vesi Oy:ltä. Sitten se lisää siihen oman katteensa ja myy kuluttajille. Vesiosuuskunnille liikelaitos tosin myöntää jopa 20 % alennuksia. Kyseessä on selvä tuki osuuskunnille ja tuen rahoittajina toimivat liikelaitoksen asiakkaat. Alennuksista päätti liikelaitoksen johtokunta. Päätöstä (Loviisan Vesiliikelaitos § 9, 23.03.2010) oli tekemässä myös johtokunnan puheenjohtaja Nils Vainio (RKP), joka oli samaan aikaan myös PRH:n kaupparekisterin tietojen mukaan kahden vesiosuuskunnan toimitusjohtaja. Tämä on RKP:n käsityksen mukaan hyvää hallintotapaa!
Tästä Miahei ei kirjoita sanaakaan!
Näitä huonossa hapessa olevia vesiosuuskuntia yritetään kaikessa hiljaisuudessa kammeta vesiliikelaitokselle, joka ei selviä edes oman huonokuntoisen järjestelmän korjaamisesta. Osuuskuntien hallituksissa istuu runsaasti RKP:laisia, jotka haluavat eroon taloudellisista vastuista, jotka lankeaisivat mikäli osuuskunta menisi nurin.
Olennaista on, että vesihuolto toimii. Vesihuoltoon vaikuttaa niin moni seikka, että rahoitus ei voi olla enää kuppikuntaista. Maan tapaan kinataan jälleen täysin toisarvoisista asioista.
Kysymys kuuluu, että kuinka muutaman miljoonan liikevaihdolla pyörivä vesiliikelaitos pystyy rahoittamaan kymmenien miljoonien välttämättömät investoinnit? Vastaus: Ei mitenkään järjellisillä taksoilla.
Kiittäkää tästä tilanteestä niitä kaupunginjohtajia ja kunnallispoliitikkoja, jotka vuosikymmeniä ohjasivat vesilaitoksen tulot suoraan kaupungin kassaan ja eivät antaneet laitoksen vuosittain saneerata järjestelmiään. Nyt sitten kaikki on paskana ja korjausvelkaa kymmeniä ja taas kymmeniä miljoonia.
Tästä välittämättä entiset liljendalilaiset ja nykyiset loviisalaiset kunnnallispoliitikot ovat lupailleet 6 miljoonan siirtoviemäriä pernajalaisille vesiosuuskunnille. Sitten tämä vesiliikelaitoksen johtokunnan puheenjohtaja Nils Vainio (RKP) oli myöntämässä jopa 20 % alennuksia vesiosuuskunnille, joista kahden toimitusjohtaja hän oli. Vainio myös kävi vesiosuuskunnissa pitämässä road showta, jossa hän toi kaupungin terveisiä lupaamalla em. 6 miljoonan siirtoputkea. Kaiken huipentumana Vainio palkattiin pernajalaisen vesiosuuskunnan projektipäälliköksi. Tämä pesti ei tosin kestänyt kauan. Lieneekö syynä yhden osuuskunnan kärähtäminen luvattomista kaivuutöistä?
Oli miten oli, niin Vainion tekemiset vesiliikelaitoksen johtokunnan puheenjohtajana ovat oikeuskanslerin syynissä.