Onko nyt hyvä aika ostaa valmistalo?

Kannattaako nyt

Meillä on oma tontti ja ajateltu, että nyt, kun yleisesti talokauppa on ilmeisen hiljaista, voisko olla aika rakennuttaa?

Olemme ajatelleet joko Desing Taloa tai Kastellia.
Paljonkohan kehtaa/pystyy huudattaa hintaa? Kaikki hilavitkuttimet nyt ainakin pitäisi saada kaupantekijää, kuten käyttöullakko, sälekaihtimet ym.

Entä, paljonko voisi kuvitella listahinnoista tippuvan autotallin?

Onko kukaan huudattanut nyt ihan viimeaikoina juuri noita kahta talotoimittajaa?

6

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei onnistu

      Hintakilpailu on nyt niin kovaa että hinnat on vedetty jo valmiiksi tappiin. Liikkumavaraa ei hirveästi ole. Korkeintaan voit saada muutaman prosentin alennuksen ja kaupan päälle rakennusliivin ja lämpömittarin saunaan.

    • Tingi vaan

      Älä puhu pazkaa! Ne ei myy juuri nyt yhtään mitään. Kaikki vähänkin marginaalin yli menevät kaupat kiinnostaa. Kysymällä omalta edustajalta saa parhaan tarjouksen. Juuri nyt on paras aika rakentaa. Kun ajat joskus paranevat, saa juuri jonkun keskuspölyimurin kaupanpäälle, jos sitäkään.

      Mielummin ne myy edes jotain, kun lähtee kortistoon. Listahinnathan ovat vaan nousseet. Turha puhua mistään marginaalien pienuudesta. Ilmaa on ja paljon. En tiedä, mutta uskon löytyvän useammankin prossan alennuksen, mikäli kuseisellä alueella ei rakentaminen ole tällä hetkellä kovin vilkasta ja onko aluetta tässä maassa, jossa olisi vilkasta?

      • oikeastikko.

        Jos ostaa valmistalon niin saako/voiko tinkiä listahinnasta vielä pois? Ja paljonko jos näin on?


      • ainahan saa tinkiä
        oikeastikko. kirjoitti:

        Jos ostaa valmistalon niin saako/voiko tinkiä listahinnasta vielä pois? Ja paljonko jos näin on?

        eri asia kuka suostuu tiputtamaan. Olen ymmärtänyt että esim. älvsbyhus ei tingi senttiäkään hinnoistaan. Toisilla talotehtailla on sitä liikkumavaraa hinnoissa, toisilla se liikkumavara on kirjoitettu sentilleen siihen paperiin joten ei mitään yleistä sääntöä voi kukaan sulle kertoa.

        Jos tulet onnelliseksi tinkaamisesta, niin osta vaikka kannustalon valmistalo. Saat kivat alennukset ja kaupantekijäiset, mutta älä vain ikinä vertaa sitä maksamaasi hintaa esm. älvsbyhuussin tai muurametalon hintoihin, se voi alkaa harmittamaan.


      • alennuksella toki
        ainahan saa tinkiä kirjoitti:

        eri asia kuka suostuu tiputtamaan. Olen ymmärtänyt että esim. älvsbyhus ei tingi senttiäkään hinnoistaan. Toisilla talotehtailla on sitä liikkumavaraa hinnoissa, toisilla se liikkumavara on kirjoitettu sentilleen siihen paperiin joten ei mitään yleistä sääntöä voi kukaan sulle kertoa.

        Jos tulet onnelliseksi tinkaamisesta, niin osta vaikka kannustalon valmistalo. Saat kivat alennukset ja kaupantekijäiset, mutta älä vain ikinä vertaa sitä maksamaasi hintaa esm. älvsbyhuussin tai muurametalon hintoihin, se voi alkaa harmittamaan.

        Kyllä tällä hetkellä alennuksen saa. Jopa Älvsbytalolta saa jokainen kaupat ennen 31.8. tekevä automaagisesti pienen (parin tuhannen euron) alennuksen.

        Toki joiltain muilta firmoilta saa isommat alennukset.


    • Mikko 45

      Katsopa tuo minun kirjoitukseni Mikko45 nimimerkillä.

      Enpä alkaisi tässä vaiheessa itse rakentamaan, mutta rakennuttaisin tai ostaisin halvalla muutaman vuoden vanhan talon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      603
      2410
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      413
      1925
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1750
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1448
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1386
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      65
      1301
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1184
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      22
      950
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      938
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      853
    Aihe