Onko nyt hyvä aika ostaa valmistalo?

Kannattaako nyt

Meillä on oma tontti ja ajateltu, että nyt, kun yleisesti talokauppa on ilmeisen hiljaista, voisko olla aika rakennuttaa?

Olemme ajatelleet joko Desing Taloa tai Kastellia.
Paljonkohan kehtaa/pystyy huudattaa hintaa? Kaikki hilavitkuttimet nyt ainakin pitäisi saada kaupantekijää, kuten käyttöullakko, sälekaihtimet ym.

Entä, paljonko voisi kuvitella listahinnoista tippuvan autotallin?

Onko kukaan huudattanut nyt ihan viimeaikoina juuri noita kahta talotoimittajaa?

6

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei onnistu

      Hintakilpailu on nyt niin kovaa että hinnat on vedetty jo valmiiksi tappiin. Liikkumavaraa ei hirveästi ole. Korkeintaan voit saada muutaman prosentin alennuksen ja kaupan päälle rakennusliivin ja lämpömittarin saunaan.

    • Tingi vaan

      Älä puhu pazkaa! Ne ei myy juuri nyt yhtään mitään. Kaikki vähänkin marginaalin yli menevät kaupat kiinnostaa. Kysymällä omalta edustajalta saa parhaan tarjouksen. Juuri nyt on paras aika rakentaa. Kun ajat joskus paranevat, saa juuri jonkun keskuspölyimurin kaupanpäälle, jos sitäkään.

      Mielummin ne myy edes jotain, kun lähtee kortistoon. Listahinnathan ovat vaan nousseet. Turha puhua mistään marginaalien pienuudesta. Ilmaa on ja paljon. En tiedä, mutta uskon löytyvän useammankin prossan alennuksen, mikäli kuseisellä alueella ei rakentaminen ole tällä hetkellä kovin vilkasta ja onko aluetta tässä maassa, jossa olisi vilkasta?

      • oikeastikko.

        Jos ostaa valmistalon niin saako/voiko tinkiä listahinnasta vielä pois? Ja paljonko jos näin on?


      • ainahan saa tinkiä
        oikeastikko. kirjoitti:

        Jos ostaa valmistalon niin saako/voiko tinkiä listahinnasta vielä pois? Ja paljonko jos näin on?

        eri asia kuka suostuu tiputtamaan. Olen ymmärtänyt että esim. älvsbyhus ei tingi senttiäkään hinnoistaan. Toisilla talotehtailla on sitä liikkumavaraa hinnoissa, toisilla se liikkumavara on kirjoitettu sentilleen siihen paperiin joten ei mitään yleistä sääntöä voi kukaan sulle kertoa.

        Jos tulet onnelliseksi tinkaamisesta, niin osta vaikka kannustalon valmistalo. Saat kivat alennukset ja kaupantekijäiset, mutta älä vain ikinä vertaa sitä maksamaasi hintaa esm. älvsbyhuussin tai muurametalon hintoihin, se voi alkaa harmittamaan.


      • alennuksella toki
        ainahan saa tinkiä kirjoitti:

        eri asia kuka suostuu tiputtamaan. Olen ymmärtänyt että esim. älvsbyhus ei tingi senttiäkään hinnoistaan. Toisilla talotehtailla on sitä liikkumavaraa hinnoissa, toisilla se liikkumavara on kirjoitettu sentilleen siihen paperiin joten ei mitään yleistä sääntöä voi kukaan sulle kertoa.

        Jos tulet onnelliseksi tinkaamisesta, niin osta vaikka kannustalon valmistalo. Saat kivat alennukset ja kaupantekijäiset, mutta älä vain ikinä vertaa sitä maksamaasi hintaa esm. älvsbyhuussin tai muurametalon hintoihin, se voi alkaa harmittamaan.

        Kyllä tällä hetkellä alennuksen saa. Jopa Älvsbytalolta saa jokainen kaupat ennen 31.8. tekevä automaagisesti pienen (parin tuhannen euron) alennuksen.

        Toki joiltain muilta firmoilta saa isommat alennukset.


    • Mikko 45

      Katsopa tuo minun kirjoitukseni Mikko45 nimimerkillä.

      Enpä alkaisi tässä vaiheessa itse rakentamaan, mutta rakennuttaisin tai ostaisin halvalla muutaman vuoden vanhan talon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      117
      3603
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3119
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      133
      2660
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2193
    5. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2072
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      202
      2048
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1995
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1850
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1821
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1804
    Aihe