Kokemuksia? Jäin parin pisteen päästä kauppiksesta ja välivuosi ei huvittaisi. Oon kuullut että HEO:n opistolla Helsingissä vois tehdä avoimen opintopisteitä ja käydä valmennuskurssin. Olisi kiva kuulla kokemuksia jos joku on sen käynyt?
Välivuosi, HEO:n kansanopisto kauppiksen linja?
10
2081
Vastaukset
- rohkeastivaan
Suosittelen vakavasti harkitsemaan avointa yliopistoa. Opiskelet samoja aineita ja käyt samoilla kursseilla, kuin jos olisit päässyt sisään yliopistoon.
Samalla töitä tehden saat helpohkosti tienattua pesämunaa tulevia opiskeluita varten, kun yliopistoon myöhemmin pääset. Vuosi menee äkkiä ja seuraavan vuoden haussa et ole enää ensikertalainen! Jo opitut asiat vaativat vain kertausta ja yllättävän paljon tekstejä muistaa jo ulkoa.
Avoimen yliopiston valinta oli ainakin itselleni melkein lottovoitto. Tälläkin hetkellä on kivasti rahaa säästössä kiitos lähikaupassa vietettyjen työtuntien johdosta. Opintotukeen en ole vielä joutunut turvautumaan ollenkaan, kun moni muu on jo ottanut tuhansia euroja lainaa :) - kauppikseen
Kiitos vinkistä! Päädyin valitsemaan käymään HEO kauppatieteet linjan ensi vuoden opiskelu paikaksi, lisäksi siinä ohessa voi sitten tehdä töitä :)
- huijariheo
Joo älä mene HEOON, ihan kuraa. Oikeasti.
Meiltä lopetti melkein kaikki. Mikään ei toimi ja kansanopiston joto ihan kauheeta.
En jaksa enempää kirjottaa ku että mikään ei toimi.
Vaikuttaa vedätykseltä kokopaikka. - AaltoKiz
Aallon avoin ehdottomasti. Jos pääset Helsinkiin sisään niin saat luettua hyväksi suotaan opintoja. Lisäksi hyvää preppausta, kun käyt samoja kursseja kuin ensimmäisen vuoden opiskelijat ja kursseista on kyllä apua pääsykokeeseen. Avoimen väylän kautta on jopa mahdollisuus päästä suoraan sisään kouluun.
- diudiud
Hei!
Kävin itse heon kauppiksen linjan ja sain sieltä avoimen yliopiston opintopisteet ja törkeen hyvän valmennuskurssin pääsykokeeseen. Loistava luokkahenki ja kaverit. Nykyään vaikutan Turun kauppiksella! - takomo11
Itse juuri kauppiksen linjalla ja olen kyllä ollut todella tyytyväinen. Lopulta sisäänpääsy tietenkin itsestä kiinni, mutta en ainakaan avunpuutteesta voi valittaa!
- Sadbuttrue234
No jos lukuvuoden hitsaa siellä HEO:n kursseilla neljän pääsykoekirjan asioita päähän ja ei mihinkään yliopistoon pääse Suomessa sisään niin ala on väärä..
- RuotsalaisillaOnKivaa
Jäit vain parin pisteen päähän. Vahinko, ettet ole ruotsalainen; pisteilläsi olisit varmasti päässyt hankeniin... Suomessa on ruotsalaisille moninkertainen määrä opiskelupaikkoja per nenä verrattuna suomalaisiin. Ja ruotsalaisena valmistuisit vieläpä "diplomi-ekonomiksi" etkä tavalliseksi maatiaisekonomiksi...
- aa.a
Täälläkin yks ex-heolainen ja voin suositella! :) Opetus oli erinomaista ja luokkahenki meillä ainaki mahtava. Sain uusia kavereita ja tyyppejä on nähnyt heo-vuoden jälkeenkin :) Ja oulun kauppikseen päädyin!
- heoeooeoe
Myös entisenä HEOn kauppislaisena voin suositella. Ainakin viime vuonna oli super hyvät opet jotka panostivat oppilaisiin ja opetukseen. Saa rahalle vastinetta ja jos jaksaa nähdä vaivaa niin varmasti pääsee kauppikseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1799703Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1264191- 1133959
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24243706- 603477
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint462764Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras182142- 571979
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201571Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu101391