Miten muuta pukee villureita? Meillä mennään näin:
sateella kura haalari
0 fleece loimi kauluksella
-10 tupla fleece mantteli kauluksella
-20 (paksu) toppa loimi
-25 (paksu) toppa loimi fleece loimi kauluksella
-30 (paksu) toppa loimi tupla fleece mantteli kauluksella
villakoiran pukeminen
6
1769
Vastaukset
- piste
Meillä mennään villurin kanssa sään mukainen lenkki ja koiran ehdoilla.Jos oikein kylmää,pieni lenkki ja jos lämmintä(ei kuumaa)pitkä lenkki eikä pueta millään lailla.PISTE.
- Kääpiö 6kk
Meillä on puolenvuoden ikäinen kääpiövillakoira.
Aluksi olin sitä mieltä, että mitään vaatteita sille ei hommata:)
Kuitenkin pian huomasin että koira kärsii aika helposti kylmyydestä, joten ostettiin sille ihan villapaita kylmille ilmoille.
Sadekelejä varten ostettiin sitten "sadetakki" .
Yhtään talvea ei olla siis eletty koiran kanssa ja ksi sille jonkunlainen puku pitää ostaa. Vinkkejä?!
Mites muiden koirat muuten hyväksyy nuo vaatteet?
Meidän koira kävelee paita päällä ihan kyyryssä loukkaantuneena, lenkillä kuitenkin reipas itsensä alkukankeuden jälkeen... - Ihan alasti.
En käytä vaatteita koirallani. Eikä koira ole koskaan pienintäkään merkkiä antanut, että vaatteita tarvitsisi.
- pilleriveto
ei ole villakoira, on muuten vain viluinen, kun ihosairaus vei turkin. Niinpä käytän fleese-paitaa johon ompelin jatkopalan helmaan, on kävelypukuna noin -10 asteeseen. matkatakkina ja pakkasella lenkkipukuna on toppatakki joska katkaisin hihat ja jatkoin helmaa jotta ylettyy lonkille asti. Puen takaperin, eli vetoketju selkään. Villapaitaakin on tarvittu, ja joskus sukkia, kun on ollut tassuongelmia.
- minni 7
Mulla kolme villaa, kaksi isoa ja yksi kääpiö. Isoilla en pidä mitään manttelia muuta kuin jos on yli - 15 astetta. Kääpiöllä, joka on jo 13 v. käytän lämpömanttelia jo -5 asteessa. Hyvin ovat pärjänneet näillä varustuksilla.
- tipitiitii
Meillä KALJUKSI ajeltu iso menee näillä:
10 / 0 yksi kerroksinen normaalista fleecestä tehty loimi, jos tuulee kovaa/sataa niin (ohut)ulkoilukangas normaali fleece loimi kauluksella
0 / -5) molemmat edellä mainitut
-5 / -10 kaksinkertainen normaali fleece mantteli
-10 / -15 normaali fleece haalari
-15 / -20 normaali fleece haalari & (ohut)ulkoilukangas normaali fleece loimi kauluksella
-20 / -25 polar fleece haalari & (ohut)ulkoilukangas normaali fleece loimi kauluksella
-25 kylmempi polar fleece haalari & kaksinkertainen normaali fleece haalari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273295Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122439Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.832354Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1062064Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761673Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481544Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261456Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1221192
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136