Miten muuta pukee villureita? Meillä mennään näin:
sateella kura haalari
0 fleece loimi kauluksella
-10 tupla fleece mantteli kauluksella
-20 (paksu) toppa loimi
-25 (paksu) toppa loimi fleece loimi kauluksella
-30 (paksu) toppa loimi tupla fleece mantteli kauluksella
villakoiran pukeminen
6
1782
Vastaukset
- piste
Meillä mennään villurin kanssa sään mukainen lenkki ja koiran ehdoilla.Jos oikein kylmää,pieni lenkki ja jos lämmintä(ei kuumaa)pitkä lenkki eikä pueta millään lailla.PISTE.
- Kääpiö 6kk
Meillä on puolenvuoden ikäinen kääpiövillakoira.
Aluksi olin sitä mieltä, että mitään vaatteita sille ei hommata:)
Kuitenkin pian huomasin että koira kärsii aika helposti kylmyydestä, joten ostettiin sille ihan villapaita kylmille ilmoille.
Sadekelejä varten ostettiin sitten "sadetakki" .
Yhtään talvea ei olla siis eletty koiran kanssa ja ksi sille jonkunlainen puku pitää ostaa. Vinkkejä?!
Mites muiden koirat muuten hyväksyy nuo vaatteet?
Meidän koira kävelee paita päällä ihan kyyryssä loukkaantuneena, lenkillä kuitenkin reipas itsensä alkukankeuden jälkeen... - Ihan alasti.
En käytä vaatteita koirallani. Eikä koira ole koskaan pienintäkään merkkiä antanut, että vaatteita tarvitsisi.
- pilleriveto
ei ole villakoira, on muuten vain viluinen, kun ihosairaus vei turkin. Niinpä käytän fleese-paitaa johon ompelin jatkopalan helmaan, on kävelypukuna noin -10 asteeseen. matkatakkina ja pakkasella lenkkipukuna on toppatakki joska katkaisin hihat ja jatkoin helmaa jotta ylettyy lonkille asti. Puen takaperin, eli vetoketju selkään. Villapaitaakin on tarvittu, ja joskus sukkia, kun on ollut tassuongelmia.
- minni 7
Mulla kolme villaa, kaksi isoa ja yksi kääpiö. Isoilla en pidä mitään manttelia muuta kuin jos on yli - 15 astetta. Kääpiöllä, joka on jo 13 v. käytän lämpömanttelia jo -5 asteessa. Hyvin ovat pärjänneet näillä varustuksilla.
- tipitiitii
Meillä KALJUKSI ajeltu iso menee näillä:
10 / 0 yksi kerroksinen normaalista fleecestä tehty loimi, jos tuulee kovaa/sataa niin (ohut)ulkoilukangas normaali fleece loimi kauluksella
0 / -5) molemmat edellä mainitut
-5 / -10 kaksinkertainen normaali fleece mantteli
-10 / -15 normaali fleece haalari
-15 / -20 normaali fleece haalari & (ohut)ulkoilukangas normaali fleece loimi kauluksella
-20 / -25 polar fleece haalari & (ohut)ulkoilukangas normaali fleece loimi kauluksella
-25 kylmempi polar fleece haalari & kaksinkertainen normaali fleece haalari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902697- 2011034
- 66887
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti148839- 59702
- 53657
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18591- 51565
- 55515
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504