Hei, elikkä olen uutta luuria ostamassa ja tuo LG G2 aika hyvin osuisi hintaluokkaani (max. 400€). Onko kenelläkään kokemusta, onko järkevä ostos? Näyttö kai ainakin on hyvä ja tarkka, miten akunkesto ja suorituskyky? Joitain arvosteluita olen jo lukenut mutta tähän saa linkata luotettavia arvosteluita ja vertailuja ja omia kokemuksia. Saa myös muita saman hintaluokan kännyjä ehdottaa, mutta yli 400€ ei mielellään koska rahaa ei paljoa ole.
LG G2
uutta kännyä
883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En suosittele. Mieluummin Nexus 5 jossa puhdas Android ja nopeat päivitykset.
Jos ei oo pakko olla android niin lumia 1020.
Mitä tarkoitat puhtaalla androidilla? Ja olen juuri nexusta ja g2 vertaillut, ja g2 vie kyllä aika paljon. Ja windows phonea en enää ota, sen verta huonot kokemukset siitä.
Sitä ettei siinä ole kännykän valmistajan omia turhia sovelluksia ja Androidin päällä olevaa käyttöliittymää. Näitä kun ei voi poistaa ilman roottausta.
Minusta se on suuri etu ettei näitä ole sillä niillä ei yleensä tee mitään.
No tuo minua nyt ei ole varsinaisesti aikaisemmissakaan puhelimissa haitannut. Oletko muuten sitä mieltä että laite on ostamisen arvoinen mm. raudan ja suorituskyvyn perusteella?
Sinänsä kyllä.
Akunkesto ja suorituskyky on huippuluokkaa suhteessa hintaan LG G2:ssa.
http://www.gsmarena.com/battery-test.php3
^ Tota "Endurance rating" ei kannata ilmeisesti huomioida koska LG G2 päihittää esimerkiksi Sony Xperia ZR:n kaikissa kolmessa osa-alueessa, mutta silti toi Xperia ZR on saanut yhtä hyvän pisteytyksen "Endurance ratingissa".
http://images.anandtech.com/graphs/graph7586/60477.png
http://images.anandtech.com/graphs/graph7586/60478.png
http://images.anandtech.com/graphs/graph7586/60488.png
http://images.anandtech.com/graphs/graph7586/60490.png
LG G Pro 2:ssa on tiettyjä korjauksia tehty mitkä ovat olleet ongelmana LG G2:ssa, mutta sitä ei ole vielä myynnissä Suomessa. Hinta tulee todennäköisesti olemaan varmaan siinä 500-550 €.
Kuvanlaatua voi vertailla tässä:
http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=1&idPhone1=5543&idPhone2=6052&idPhone3=6294
http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=2&idPhone1=5543&idPhone2=6052&idPhone3=6294
http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=3&idPhone1=5543&idPhone2=6052&idPhone3=6294
http://www.gsmarena.com/vidcmp.php3?idType=1&idPhone1=5543&idPhone2=6052&idPhone3=6294
http://www.gsmarena.com/vidcmp.php3?idType=2&idPhone1=5543&idPhone2=6052&idPhone3=6294
Kuvan laatu on hieman tumma tietyissä tummissa kohdissa ja G Pro 2:ssa tuota vikaa on parannettu, mutta tuon huomaa lähinnä noissa harmaasävykuvissa.
4G yhteyksien osalta 800 MHz taajuus puuttuu LG G2:sta, joka lienee merkittävä nopeudenparannus ainakin Elisan verkossa tällä hetkellä. Ei ole omaa henkilökohtaista kokemusta, mutta näin olen netistä lukenut.
Tässä nyt puoli vuotta käyttänyt ja täytyy sanoa että kaikin puolin mahtava puhelin