Muistakaapa isit ja äidit jättää liiat vinkut juomatta heinäkuussa! Koulu alkaa taas kohta ja on rasittavaa kuunnella ekaluokkalaisten kertovan isin ja äidin juopottelusta. Ja syöttäkää muutakin kuin makkaraa lapsillenne. Ovat raukat niin nälissään loman jälkeen taas kerran.
Vanhemmille
Ope, vanhempien pomo
11202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tämä on niin aktuelli ongelma, että tätät kannattaa spekuloida hyvinkin jo tässä vaiheessa. Liian usein eka- toka- ..... vikaluokkalaiset kertovat isin lempijuoman opevanjuuri K A L J A N.
Ainahan tätä kannattaa funtsia.
Niinpä, muuten. Viime syksynä seiskaluokkalainen poika piti jokseenkin seikkaperäisen selostuksen koko luokalle vanhempiensa alkoholinkäyttötottumuksista. Kaikki kuuntelivat - paremmin kuin koskaan opettajan puheita.
Hei etkö sää oo just se ope joka me vanhemmat raahatttiin ko kymmenettä kertaa tänäkesänä kapakasta kotiin? Kantsis joo loppettaaa joilut alkaa kohta, ja ei ole kivaa kuunnella lasten kertovatn, miten ope on nenä ja silmät punaisena oksennellu roskikseen.
No onneksi opeilla ei ole nälkä, ovat niin pulskassa kunnossa, että hyvä et jaksaa rappuja koulussa kävellä, viinereit ja ilmaiset kouluruuat maistuu niin, ettei oppilaille jää mitään, et ihmekö se että on nälkä kun koulun opet syö kaiken.
Me opettajien pomot seuraamme kyllä tarkkaan teidän loman kapakkareissuja, ja toki autamme kotiin kun nähdään että omin avuin ei kotiin pääse. Mutta koitahan sinä ainakin viimeiset lomapäivät parannella heikkoa olotilaa.. äläkä ota enää vettä väkempää... vanhempienyhidstyksen toivomus, että pistä se krokki jo kiinni.
Juttusi tulee uskottavammaksi, jos opettelet edes auttavasti kirjoittamaan.
Juttusi tulisi uskottavimmiksi jos ne oikeesti olis totta eikä katkeria vuodatuksia omasta elämästä.
Kouluttaudu ensin edes opettajaksi ja käytä sitä ammattia vasta sitten.
Eipä sekään niiden uskottavuutta vielä plussan puolelle nostaisi. Lissu on auttamaton herneaivo. Oikeaa provoilemista hän ei hallitse alkuunkaan ja toistaa itseään miljoonatta kertaa. Copy - paste.
Mitä??? Minulleko kommentoit?
Olen ollut opetustyössä luultavasti jo ennen syntymääsi.
No sinulle juuri!!! Oletpa tyhmä. Ai joo.. olet niin vanha että et enää ymmärrä fiksua puhetta vaan pitää selittää monesti, sillä jos olet ollut opettaja jo ennen syntymääni, olet ollut noin 25 v eli olet nyt 93 vuotias...
Hyvin näytät matikan hallitsevan... No, sitä vartenhan sitä erityisopetusta on...
Tottapa totta, erityisopetus on aina oikeus, varsinkin jos on huonot epäpätevät opettajat etteivät osaa ammattiaan, vaan pitää mennä vielä lisäopetukseen... kaikenlaiset huuhaapelit sitte pääevätkin kouluun töihin, mutta annettava mahdollisuus kokeilla... niinpä..
Kanantaisko sunkin vaihtaa alaa. vaikka siivoojaksi? Kyllä sun kannatta, siinä et varmaan voi virheitä tehdä, vai voitko? Kyllä sä varmaan voit.