Onko omituita/ällöä

Koirarakas

Siis onko se kovinkin omituista/ällöä, että annan koirani nuolaista parikertaa jäätelöäni, jos semmoita syön, kun minä ainakin annan vähän lipaista, entä tekeekö jou samalla tavalla

9

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä on

      erittäin omituista ja ällöä nimittäin. Tekisit mieluummin kuten monet muut, ensin syöt oman osuutesi jäätelöstä ja sitten annat Sesselle loput.

      • Tuliko mieleen,

        että tötteröiden pohjalla on usein tummaa suklaata, välillä aika isokin klöntti?


    • rukkasentekijä

      Hyi helevetti! Pthyi.

    • kipale

      En ole ollenkaan pöpökammoinen, niin ei minua ällötä ainakaan.. Olen itsekin antanut omasta jäätelöstä koiralle ja kissallekin. Kunhan ei mitään kuolavanaa jätä jälkeensä.. :)

    • Vaniljatuutti

      Aikanaan kun lapseni oli naperoikäinen,jakoi monesti jäätelöt sen aikaisen sakutytön kanssa.Istuivat lattialla rinnakkain teeveetä katsellen,ja tuuttia nuoleskelivat vuoronperään.Neuvolassa täti ihmetteli usein pojan terveyttä,kun ei kiertävät flunssat sun muut taudit häneen iskeneet,siinä vaiheessa en kuitenkaan viitsinyt kertoa,että pojalla ja koiralla on yhteiset herkut:)

    • Minä kyllä annan koirille väli-haukut ja jatkan syömistä, ei ne koirat siitä ole sairastunut. :)

      Pusuttelenkin sata kertaa enemmän kuin vaimoa. :D

    • luomuhurtta

      en anna koiralle haukkua, koska silloin jöisin itse ilman. Nappaan sormilla tuutista kimpaleen ja syötän kädestä, ellen osta koiralle omaa tikkua tai pikaria

    • Judia

      Kuka mitenkin tuon asian kokee ja tekee.Itsekin aina lapsena varsinkin ja aikuisenakin myös olen antanut koiriemme nuolla samasta jäätelöstä kuin itsekin söin.Ja nyt olen jo vanha mummo enkä ole siitä mitään sairautta itselleni kuitenkaan saanut.
      Ja sanoihan se lasten ylilääkäri Ylppökin jo aikoinaan Koiramme lehdessä olevassa artikkelissaan myös,ettei se ei mitään vaarallista ole,koska koiran suussa on bakteeria tappavia aineita vai entsyymejäkö ne nyt olivat joita ihmisen suussa taas ei ole ja sen vuoksi koiran suu on paljon puhtaampi kuin ihmisen.Joten voi vain arvailla kuinka paljon bakteereja hmiset siis keskenään vaihtavat toisiaan suudelleessankin myös ja sitä ihmiset tekevät ihan huoletta kuitenkin.

      • 17+3

        Totta että koiran suussa on kohtuullisen vähän basiliskoja, mutta niitä kai joitain on jotka saattavat aiheuttaa aika ikäviäkin tilanteita. Mutta tärkeintä on varoa ettei koira pääse nuolemaan mitään veristä haavaa vaikka hauvelit mielellään niin tekisivätkin ja vaikka niiden syljessä on verenhyytymistä edistävä vaikutus. Ylimääräiset basiliskot verenkierrossa ei välttämättä ole ikää lisäävä tekijä. Ehkä jopa päinvastoin.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      39
      4289
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4057
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3705
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3551
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3527
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3341
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      84
      2906
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2616
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2324
    Aihe