KRP todettu rikolliseksi

386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Poliisia huomautettiin WinCapita-tutkinnasta

Apulaisoikeuskansleri on kiinnittänyt huomiota poliisin käytäntöihin henkilötietojen julkaisemisesta.
Apulaisoikeuskanslerille asiasta kannellut mies katsoi keskusrikospoliisin toimineen asiattomasti myydessään yleisölle niin sanotun WinCapita-poliisitutkinnan pöytäkirjoja. Dokumenteista ilmeni esitutkinnassa kuultujen henkilöiden henkilötietoja kuten henkilötunnuksia ja tilitietoja. Kuultuja oli tuhansia.
Pyrkimys avoimuuteen mielenkiintoa herättäneen rikosasian käsittelyssä oli apulaisoikeuskanslerin sijaisen Kimmo Hakosen mukaan kannatettavaa. Tietoja luovutettaessa tulee kuitenkin noudattaa tietosuojasäännöksiä, hän toteaa päätöksessään.
Hakonen toteaa kiinnittävänsä keskusrikospoliisin ja poliisin tietojärjestelmistä vastaavan Poliisihallituksen huomiota poliisin rekisteristä tulostettavien asiakirjojen sisältöön.
Lain mukaan rekisterinpitäjän on huolehdittava, ettei henkilötunnusta merkitä tarpeettomasti rekisteristä laadittuihin asiakirjoihin.

STT

Äänestä

"Hakonen toteaa kiinnittävänsä keskusrikospoliisin ja poliisin tietojärjestelmistä vastaavan Poliisihallituksen huomiota poliisin rekisteristä tulostettavien asiakirjojen sisältöön."

Pohditaanpa tätä asiaa tarkemmin sitten seuraavan kusetuksen yhteydessä. Tältä erää tämä meni näin ja se CD on ihan mukavaa iltalukemista.

Minulla ei ole asian suhteen moittimista.

Kunnioittaen,

Kaaleppi Vitjamuna-Kutvonen

Äänestä
  • A.k.a. mulukku.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


EOK kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014070418462711_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu