Muita foorumeja?

kaipuu

Olisipa mukavaa, jos olisi jokin suljetumpi, suojatumpi keskustelupaikka meille uskoville tai muuten hengellisiä ja henkisiä asioita pohdiskeleville sateenkaari-ihmisille. Joko osana Setan foorumia, itsenäisenä fooruminaan tai salaisena Facebook-ryhmänä... Ei taida olla olemassa?

5

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bodybuilderman

      En ymmärrä, miten ihminen joka avoimesti myöntää olevansa sateenkaari-ihminen, heittääkin yhtäkkiä hatusta olevansa hengellinen. Synti ja hengellisyys eivät asu samassa ihmisessä. Raamatustakin voit lukea, että ihminen on luotu mieheksi ja naiseksi, ja terve seksuaalisuus on siten luomislahja. Tämä lahja on siis annettu jokaiselle ihmiselle joka pysyy Herran yhteydessä eikä siihen tarvita mitään hokkuspokkusta. Jumala antaa lahjan varmasti jokaiselle joka uskoo. Ja mehän uskomme, että Hän tekee näin, sillä Hän on kaikkivoipa Jumala, jolle kaikki on mahdollista ja joka pitää huolen omistaan. Ja itse ainakin turvaan Raamattuun tässäkin asiassa, olen ylpeä siitä ja uskon siihen enemmän kuin omiin tai kenenkään muun ajatuksiin. Raamattu on Jumalan sanaa ja pätee riippumatta ajasta ja paikasta. Se on absoluuttinen totuus eikä siinä ole mitään suhteellista tai tulkinnanvaraista. Jumala on täydellinen ja rakastava ja hän haluaa ohjata meitä aina oikeaan eikä koskaan harhaan. Siksi myös Hänen ilmoituksensa on täydellinen ja hyvä sellaisenaan.

      Jumala ei luonut ketään elämään sateenkaari-ihmisenä. Ei Raamatussa puhuta sanallakaan mistään sateenkaari-ihmisistä. Kaikki ihmiset, aivan jokainen, on luotu heteroseksuaaliksi mutta synti on jotkut erottanut siitä. Näin me uskomme, koska näin se Raamatussa kerrotaan. Me emme valikoi, mitä uskomme ja mitä emme, vaan uskomme Kristukseen joka vapauttaa, pelastaa, parantaa meidät ja varustaa meitä erilaisilla lahjoilla ja haarniskoilla. Yksi lahja on se, että haluamme pysyä Raamatun totuudessa.

    • kokemusta on

      Lesboksi, homoksi tms. ei muututa omasta vapaasta tahdosta, vaan se ominaisuus on syntymästä asti. Sitä ei voi muuttaa eli ns. eheytyä. Maailmassa ei ole yhtään eheytynyttä lesboa tai homoa.

      • asioista perillä

        Homous yms. ei pakota mihinkään. Jokainen ihminen valitsee itse miten elämänsä elää. Kaikki tiet eivät kuitenkaan johda samaan paikkaan eli kaikilla elämäntavoilla ei voi pelastua, siis päästä taivaaseen.


    • Jatketaan aiheesta

      Niin onko niitä foorumeja?

    • qert

      Ainakin on on olemassa sellainen foorumi kuin pinkkiristi: http://pinkkiristi.juttelu.com. Uusi foorumi ilmeisesti ja aika hiljainen. Sinne varmasti siis aika moni toivois lisää keskustelijoita.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe