En hakenut aaltoon, koska minulle sanottiin, etten sinne pääsisi joten ensisijaisuus pisteitä ei kannattaisi tuhlata.
Noh aaltoon olisinkin reippaasti riittänyt pisteet. Mitä jos opiskelen vuoden tty:ssä voinko hakea aaltoon ja saada kaikki kurssit suoritetuiksi aallossa mitä tty:ssä suoritin? Jos ei niin voinko hakea maisteriohjelmaan sitten kolmen vuoden päästä aaltoon?
Voiko tty:stä siirtyä aaltoon?
4
344
Vastaukset
- 11+20
Suomessa tuo hyväksilukeminen yliopistojen välillä on kuulemma vähän mitä on.. Kaikki ovat kovin tarkkoja siitä miten kurssit vastaavat toisiaan eli kannattaa selailla opsit läpi ja tutkia kurssien sisältöä, opintopisteitä ja tehdä sen perusteella alustavaa tulkintaa.
Kandin jälkeen voit hakea vapaasti erillishaussa Aallon maisteriohjelmaan ja tarvittaessa vaihtaa osittain alaakin. Kun pohjalla on kandi toisesta teknillisestä eivät todennäköisesti vaadi edes mitään ns. siltaopintoja ellei ole tarvetta joillekkin peruskursseille joita ei kandista löydy.- Prkule
Kiitos vastauksesta. Mitä vaaditaan., että pääsee aallon maisteriohjelmaan? (Tiedän, että amk:sta yli 4 keskiarvo) mutta mitä jos hakee toisesta yliopistosta kandilla?
- 18+194
Mua kiinnostais sama asia myös. Aallon sivuilla lukee, että myös edellisen oppilaitoksen maine ja tasokkuus vaikuttaa valintaan. Tarkoittaako tämä, että esim. TTY:ssä opiskellut olisi soveliaampi kuin vaikkapa Metropolian AMK jos katsotaan pelkästään tällä valintakriteerillä?
- 10+12
Todennäköisesti tietty määrä paikkoja, jotka täytetään keskiarvon perusteella. Myös motivaatiokirje vaikuttaa valintaan.
Tuosta amk ins. vs tekniikan kandi vertailusta voi melko varmuudella sanoa, että inssillä pitää olla korkeampi keskiarvo. Yleisesti insseillä täytyy varmaan olla yli 4 keskiarvo, että pääsevät sisään.
Aalto ei näytä ilmoittaman mitään alimpia hyväksyttäviä keskiarvoja, mutta esim. TTY:llä on nämä ilmoitettuna. Mikäli mielii vaihtaa Aaltoon ei kannata siis lusia kandia ja dokata koko aikaa. Mutta todennäköisesti, kun kandi on valmis et Tampereelta halua lähteä ;)
Sen, että Aalto olisi parempi tai että työnantaja arvostaa enemmän voit unohtaa laakista. Lopulta DI on aina DI ja kaikki on itsestä kiinni eikä siitä kuka sen paperin on antanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1274474- 1553759
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1033506Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia412859- 1361806
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta381602Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk251258Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211231Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231173Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421165