perätön eläinsuojeluilmoitus ja siihen rangaistus?

Ruut_Hki

Olen koirankasvattaja,jolla on menestynyttä jalsotusmateriaalia. sain luokseni valvonaeläinlääkärit nuoren naisen toimesta, joka on hoitanut lomani aikoina joskus laumaani.. syytökset jonka vuoksi tarkastus suoritettiin olivat: väkivalta kasvatustyössä ja koiranpentujen heitteillejättö. Henkilö paljasti itse itsensä tehneensä "kostoiskun henk kohtaisista kaunoista johtuen".
Huomautettavaa ei elsulääkäreiden taholt alöytynyt, josta toimitettiin myös raportti kotiin.
Olen melkoisen järkyttynyt saamastani luottamuksesta ja "töiden tarjoamisesta" rahattomalle opiskelijalle. Asia on kuitenkin niiin että vakavalla asialla ja syytöksillä on lähdetty pelleilemään ja kertoilemaan tarinoita paikkakunnan koiraväelle. Tälläinen maineen menetys tuelee tulevaisuudessa vaikuttamaan myös kenneltoimintaan ja siihen liittyvään kaupankäyntiin.
Onko minulla mitään oikeuksia tän asian kanssa, haluan näpäyttää ja antaa varotuksen sanana tälle ihmisille, että näin vakavilla asioilla ei näin voi lähteä pelleilemään? Onko näistä jutuista tullut yleensäkää mitään?

2

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+18

      Ns. siviilijuttuna voit kehitellä käräjillä vaikka mitä, jos oikeus vaan ottaa asiasi käsiteltäväksi. Mutta, koska kyse ei ole rikoksesta, niin mikään viranomaistaho ei ryhdy verovaroja juttuusi tuhlaamaan.

    • Anonyymi

      Asia toimintaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      2017
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1490
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1279
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      72
      1127
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      230
      1112
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1054
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      991
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      237
      938
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      906
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe