Pientä iloista melodiaa viheltelin aamulla

astellessani työpöytäni luo. Omistankin nyt laulun palstallemme, ja ennenkaikkea kaikille opettajan tehtävissä olleille,--- kasvattajille
691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Tämä on se parempi ja alkuperäinen Vanhan myllyn taru, siis tuo Öllölästä.

    Äänestä

Kiitos aloittajan kauniista ajatuksesta. Oonhan ittekin opettajan töitä tehnyt, tosin epäpätevänä. Pätevänä vaan toisessa ammatissa.
Korvamatohan tästä kappaleesta taisi nyt tulla, ihana ja nostalginen.

Äänestä

Kylläpä vilahti hauskat muistot kalliotansseista saarireissuilta, ei ollut monta saavikiekkoa eipä soittopeliäkään, siksi me nuoret kun ei päästy vielä tanssipaikkoihin kerännyttiin opettelemaan askelia.
Miten hauskoja olivat ne kymmenet reissut joissa sain olla mukana, ja vain siksi koska veljeni oli vartijani ;-DD.
Järvi oli kalaisa ja perunat mukana, valmis lettutaikina ja iso pala voita melkein kaikilla miten ihanat muistot tulviikaan mieleen,,,, onkohan nämä onnen vai ilon kyyneleet kun tulvii poskille?

Lapsuus ja nuoruus ja turvallinen elämä.

Tuossa kappaleessa on hyvä tuntuva tahti, sanat aitoa asiaa.

Äänestä

Palasin takaisin, kun muistot todella tulvahti.
Se oli saari johon miespuoliset olivat tehneet piilopaikan keittoastioille ja tietty paistinpannulle, niitä käytettiin ja säilytettiin puhdistuksen jälkeen talteen 'piilopaikkaan'.
Siellä saaressa oli paljon kävijöitä, kalastajia, marjastajia ja viikonloppuisin kesällä, kaa sieltä sai aina ongella ja oli hienoja rantakallioita joilta voi onkia.

Siksi tulin kirjoittamaankin kun oli opettajista puhe, meillä oli koulu vuokralla sellainen supistettu, ja kun oppikoulusta oli lomaa "olin opettajan sijaisena" joskus päivän että hän pääsi kirkonkylälle asioilleen.
Tuttu virka ;-DD!

Äänestä
  • pieni korjaus

    kalaa sieltä sai aina ongella ja oli hienoja rantakallioita joilta voi onkia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oppilaita ollaan kirjoitti:

astellessani työpöytäni luo. Omistankin nyt laulun palstallemme, ja ennenkaikkea kaikille opettajan tehtävissä olleille,--- kasvattajille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu