Sekarotuisesta metsästyskaveri

erikois pentti

Elikkäs tuossa lattialla tuusailee 10 vko ikäinen mäyräkoira/villakoira mix ja ajatuksena olis saada tuosta jonkinmoinen kaveri pienpeto, kanalintu ja ehkäpä jänisjahteihin.Emä riistaverinen mäyris muttei varsinaiseen metsästykseen koskaan käytetty. Metsästys taustaa itseltä löytyy vajaa kymmenen vuotta, mutta koiran kanssa vain satunnaisesti. Ei muuta ku rakentavia kommentteja ja koulutus metodeja kehiin kuinka tuosta sais koulittua jonkinlaisen mehtäkaverin!

3

231

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susiuros

      Pienpetoviettiä kannattaa testata viemällä se supin hajuille. Ja sama homma jäniksen kanssa, nuoren koiran kanssa metsään missä on jäniksiä, vaatii paljon aikaa että koira herää riistalle, mutta jos siinä on jänistä ajavan geenejä niin voisihan siitä jonkinlaisen jäniksen ylösottajan saada. Riistakokemuksia sen pitää saada heti puolivuotiaasta alkaen jotta vietit kehittyvät. Siinä ei ole oikopolkua.

      Kanalintujen kanssa vähän epäilen että olisko tuolla mitään käyttöä. Mäykky ei ole kanalintukoira millään muotoa ja villakoiran kanssa sama juttu.

    • seropin_mamma

      Metsään vain nyt mahdollisimman paljon hajujen luo ja seurailet, mikä kiinnostaa. Voit jopa esitellä esim. supin hajua, jos löytyy hyvä kohde. Siitähän sen näkee, alkaako toimimaan mitenkään.

      Serkulla on käämpiövillakoira kanalintumetsällä mukana, ajaa lintuja ylös ja lähelle puihin nousevia haukkuu, ettei sieltä villakoira puoleltakaan välttämättä turhaa kaveria ole periytynyt.

      Mutta aika sen näyttää, jos ei siitä muuta, niin loistavaa seuraa nuotiolle eväitä syömään. ;)

    • utelias 2233

      Onhan sitä villakoiralle parhaimmillaan hirviäkin ammuttu, jotta mikä ettei. Ja kun mäyräkoiran riistaverisyys tiedetään saattaa siitä tulla vielä monenviljan koira. Kuten edellä sanottiin ajoissa asiaan; rotukoiran kanssa ei samanlaista kiirettä kuin sekarotuisen. Kuulemme mieluusti jatkossa siitä miten projektissasi kävi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      212
      999
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      854
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      94
      786
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      196
      729
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      67
      652
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      550
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      38
      531
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      503
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      503
    Aihe