3 1/2 vuotias uros apsoni on ruvennut murisemaan ja yrittää näykkäistä 1 1/2 vuotiasta lapsenlastani. On ainoa, joka on syntynyt koiran tulon jälkeen.Toisille 9:lle on kaveri. Onkohan mustasukaisuutta? Yrittääkö olevansa yläpuolella? Miten toimia tilanteessa ? Selätänkö vai vienkö pois? Muita tapoja toimia?
Toinen ongelma on tullut kun astui marraskuussa pennut niin on ruvennut omistelemaan kaikki nartut itselleen. Ajaa kaikkia muita uroksia pois paikalta. Ennen sitä olivat kavereita ja leikki sujuikaikkien kanssa. Miten entiset kaverit voisivat tulla toimeen. Kiitos hyvistä vinkeistä.
apuva
5
94
Vastaukset
- 7+7
Tuossa tenavan tapauksessa viet vain toiseen huoneeseen, tuskin siinä oikein muutakaan voi. Aika sitten näyttää alkaako tulla toimeen kun muksu vähän kasvaa ja menee muiden mukana. Ei nyt varmaan kannata tuosta selättää, vaikka sekin voisi toimia.
Tuosta toisille uroksille karkotustuomioiden jakamisesta pääset luultavasti kun vain olet pikkusen jämäkämpi. Nuo pienet natiaiset nyt yleensä uskoo suht helposti, vaikka kovapäisiä jotkut voivat ollakin. Ei pienikään koira siitä hajoa jos joskus omistaja näyttää sille närhen munat ja pudottaa taivaankin niskaan... Ei se mitään enää yritä olla, sehän selvästikin ON jo vähän kaiken yläpuolella.
Koira on nyt aikuinen uros, ei enää vuosikas tai parivuotinen nuori koira. Ei ole erillisiä ongelmia, vaan yksi, auktoriteetin puute. Kertakoulutus pentuna ei riitä, pitää olla ylläpitokoulutusta, ja joissain koiran elämänvaiheissa sitä on vielä lisättävä, jotta koira pysyy hallinnassa, esim. nuorena, tuossa aikuisuuden alussa, joillain ehkä vielä seniori-ikään tullessa, jos koiran luonne muuttuu jäyhemmäksi.
Koira pois joka kerta kun vähänkin uhittelee, heti ja joka kerta, johdonmukaisesti, eikä mitään miettimisiä "jos vielä hetken katsoo tilannetta". Se on pehmeämpi ja turvallisempi tapa; selättely toimii, jos sen tekee oikein, mutta jos siihen ei ole varmuutta ja näkemystä, tilanne voi pitkittyä, tai se aiheuttaa jopa pahemman tilanteen.
Ja jotta koira voisi keskittyä kuuntelemaan noita ohjeita, siltä on purettava ylimääräinen energia pois. Helpoin tapa aloittaa päällepäsmärin ruotuun saattaminen, on tuplata lenkityksen ja koulutuksen määrä.- fgxij
Usein on syy pelko ja epävarmuus lasta kohtaan joka käyttäytyy arvaamattomasti
pelon ollessa kyseessä on selätys pahin ja muutenkaan ei kuulu nykyaikaiseen koulutukseen. Lapsesi on saattanut satuttaa koiraa.- dggoi
Lisään että palkitse koiraa kun on rauhallinen ja rento lapse,n lähellä. Älä jätä kaksistaan ja katso että lapsi jättää koiran rauhaan.
Jatkoa vielä tuohon kun sitten koira on opetettu jättämään lapsi rauhaan ja käytöstä saatu hallintaan: Sen jälkeen voi ehdollistaa lapset positiiviseksi asiaksi, niin että koira saa lapselta namun. Aikuisen pitää tietty olla vieressä, laittaa koira vaikka istumaan (ilmaiseksi palkkiota ei saa antaa yleensä), mutta lapsen kädestä namu. Tätä kun tekee kaikkien kylään tulleiden/naapurin lasten kanssa edes vähän, niin koirasta saa turvallisemman lasten kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115317Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493412Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle923272Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403166- 811857
450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271605Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311566Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1381264- 161169