3 1/2 vuotias uros apsoni on ruvennut murisemaan ja yrittää näykkäistä 1 1/2 vuotiasta lapsenlastani. On ainoa, joka on syntynyt koiran tulon jälkeen.Toisille 9:lle on kaveri. Onkohan mustasukaisuutta? Yrittääkö olevansa yläpuolella? Miten toimia tilanteessa ? Selätänkö vai vienkö pois? Muita tapoja toimia?
Toinen ongelma on tullut kun astui marraskuussa pennut niin on ruvennut omistelemaan kaikki nartut itselleen. Ajaa kaikkia muita uroksia pois paikalta. Ennen sitä olivat kavereita ja leikki sujuikaikkien kanssa. Miten entiset kaverit voisivat tulla toimeen. Kiitos hyvistä vinkeistä.
apuva
5
160
Vastaukset 5
- 7+7
Tuossa tenavan tapauksessa viet vain toiseen huoneeseen, tuskin siinä oikein muutakaan voi. Aika sitten näyttää alkaako tulla toimeen kun muksu vähän kasvaa ja menee muiden mukana. Ei nyt varmaan kannata tuosta selättää, vaikka sekin voisi toimia.
Tuosta toisille uroksille karkotustuomioiden jakamisesta pääset luultavasti kun vain olet pikkusen jämäkämpi. Nuo pienet natiaiset nyt yleensä uskoo suht helposti, vaikka kovapäisiä jotkut voivat ollakin. Ei pienikään koira siitä hajoa jos joskus omistaja näyttää sille närhen munat ja pudottaa taivaankin niskaan... Ei se mitään enää yritä olla, sehän selvästikin ON jo vähän kaiken yläpuolella.
Koira on nyt aikuinen uros, ei enää vuosikas tai parivuotinen nuori koira. Ei ole erillisiä ongelmia, vaan yksi, auktoriteetin puute. Kertakoulutus pentuna ei riitä, pitää olla ylläpitokoulutusta, ja joissain koiran elämänvaiheissa sitä on vielä lisättävä, jotta koira pysyy hallinnassa, esim. nuorena, tuossa aikuisuuden alussa, joillain ehkä vielä seniori-ikään tullessa, jos koiran luonne muuttuu jäyhemmäksi.
Koira pois joka kerta kun vähänkin uhittelee, heti ja joka kerta, johdonmukaisesti, eikä mitään miettimisiä "jos vielä hetken katsoo tilannetta". Se on pehmeämpi ja turvallisempi tapa; selättely toimii, jos sen tekee oikein, mutta jos siihen ei ole varmuutta ja näkemystä, tilanne voi pitkittyä, tai se aiheuttaa jopa pahemman tilanteen.
Ja jotta koira voisi keskittyä kuuntelemaan noita ohjeita, siltä on purettava ylimääräinen energia pois. Helpoin tapa aloittaa päällepäsmärin ruotuun saattaminen, on tuplata lenkityksen ja koulutuksen määrä.- fgxij
Usein on syy pelko ja epävarmuus lasta kohtaan joka käyttäytyy arvaamattomasti
pelon ollessa kyseessä on selätys pahin ja muutenkaan ei kuulu nykyaikaiseen koulutukseen. Lapsesi on saattanut satuttaa koiraa.- dggoi
Lisään että palkitse koiraa kun on rauhallinen ja rento lapse,n lähellä. Älä jätä kaksistaan ja katso että lapsi jättää koiran rauhaan.
Jatkoa vielä tuohon kun sitten koira on opetettu jättämään lapsi rauhaan ja käytöstä saatu hallintaan: Sen jälkeen voi ehdollistaa lapset positiiviseksi asiaksi, niin että koira saa lapselta namun. Aikuisen pitää tietty olla vieressä, laittaa koira vaikka istumaan (ilmaiseksi palkkiota ei saa antaa yleensä), mutta lapsen kädestä namu. Tätä kun tekee kaikkien kylään tulleiden/naapurin lasten kanssa edes vähän, niin koirasta saa turvallisemman lasten kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3011273Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301057- 64867
- 71857
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html420715- 47639
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen72598- 38582
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M77574Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl450563