Itse kasattu pöytäkoneeni (muutaman vuoden vanha) alkoi kaatuilla. Vaihdoin näytönohjaimen (tehontarve n. 100W) vähempi virtaa vaativaan. Kaatuilua ei heti huomannut, vaan sitten sitä alkoi esiintyä.
Kun nyt jätin vain emokortin näytönohjaimen jäljelle, ei tuntuisi kaatuvan.
Pöly nyt ainakin pikkuhiljaa kertyy, mutta voiko se vaikuttaa niin, että kone kaatuu heti kylmästä käynnistettäessäkin? Siis kun arvelsin pölyn toimivan lämmön eristeenä ja ottavan jonkinaikaa, että menee liian kuumaksi. Ei sillä, pöyjäkin on yritetty poistaa, imurilla.
Muutenhan tässä voisi epäillä, että vika on siinä näytönohjainkortissa, mutta kun sama vika on toisessakin, niin...
Arvauksia vastaanotetaan.
Heikkeneekö virtalähde hiipumalla?
4
154
Vastaukset
Koneen osat?
Imurilla hajottaa osat helposti ellet puhalla pois pölyä ensin.Kyllä virtalähde heikeenee ajan saatossa kun konkkien ikä lisääntyy. Ja samalla tavalla jos/kun emolla (ja mahd. lisäkorteissa) olevat konkat alkavat kulumaan tehontarve vastaavasti lisääntyy, kun taas virtalähteessä virransyöttö vähenee.
Tuli todettua tämä ihan konkreettisesti kun näytönohjaimen tehontarve kasvoi ja vaikka speksien mukaan virtalähteen olisi pitänyt riittää kortille, jäi kuitenkin sen verran uupumaan, ettei täysin toiminut. Joskus sai hetkellisesti toimimaan paremmin / huonommin vaihtelemalla lisävirtajohtoja yms.
Tilanne korjaantui virtalähteen vaihdolla uudempaan, joka ei edes merkittävästi tehokkaampi (paperilla) ollut.
Tosin miten muka tuollainen tilanne alkaa jos vaihdat 100W _vähemmän_ virtaa vaativaan? Kirjoititko väärin tjsp...?- wersrrer
Viallisten konkkien myötä jännitteet alkavat heittelemään enemmän. Tämä sitten näkyy kaatuiluna
wersrrer kirjoitti:
Viallisten konkkien myötä jännitteet alkavat heittelemään enemmän. Tämä sitten näkyy kaatuiluna
Totta, vaikuttaa suoranaisesti tehontuottoonkin. Kaatuilua ei kuitenkaan esiintynyt matalemmilla kuormilla. (vanhalla näyttiksellä tai eri koneessa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14210202Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729753Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056789Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2005207- 1734939
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1493758- 1702591
- 782575
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642413- 582252
