Löydetty rahakukkaro Espoo.

Löytö osallinen.

Espoon keskustan "läheltä" löydetty rahakukkaro. 2.7-3.7.2014. Sisältää rahaa, ei mitään tietoja.
Lovutetaan tuntomerkkejä sekä perusteluja vastaan tai toimitetaan löytötavaratoimistoon.

4

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun toimitat lompakon löytötavaratoimistoon, suosittelen laskemaan rahat ja merkkaamaan ne itsellesi ja lompakon sisäpuolelle ylös. Löytötavaratoimiston työntekijät saattavat kyseiset rahat realisoida omaan taskuun.
      Jos lompakossa on käteistä paljon, suosittelen ottamaan sieltä 10% löytöpalkkion. =)

      Nihtisilta saattaisi olla paras paikka löytölompakolle.

      • Pähkinää.

        Nykyaikana on helppo napsia muutama kuva sisältä ja ulkoa ja jopa merkata rahat. Löytötavara ei ole ehkä paras mahdollinen vaikka löytyisi pienempikin summa. Eikös ne ota suoraan provisiot ja pidä rahat itsellään jos kukaan ei hae?

        Entäs poliisissa, onko niillä löytötavaratoimistoa enää? Entä jos kukaan ei hae esimerkiksi kukkaroa, meneekö rahat valtiolle? Vai saako löytäjä hakea?


      • Pähkinää. kirjoitti:

        Nykyaikana on helppo napsia muutama kuva sisältä ja ulkoa ja jopa merkata rahat. Löytötavara ei ole ehkä paras mahdollinen vaikka löytyisi pienempikin summa. Eikös ne ota suoraan provisiot ja pidä rahat itsellään jos kukaan ei hae?

        Entäs poliisissa, onko niillä löytötavaratoimistoa enää? Entä jos kukaan ei hae esimerkiksi kukkaroa, meneekö rahat valtiolle? Vai saako löytäjä hakea?

        Totta, nykyaikana on helppo merkata sisältö, vaikeampi on tavoitella lompakon omistaja jälkikäteen, ellei piilota omaa numeroaan mukaan ja toivo yhteydenottoa, jotta voi varmistua, että lompakon omistaja sai lompakon lisäksi sisällönkin.

        En tiedä, ottavatko provisiota, mutta rahat saattavat kadota yksittäisen työntekijän taskuun, isommalla summalla varmemmin. Toki sitä voi ajatella provisiona, jos puolet seteleistä katoaa löytötavarapisteessä siellä työskentelevälle. =)
        Pienet summat saa pitää itsellään, ilman että tarvitsee nähdä painajaisia. Periaatteessa sama, jos sen lompakon veisi lähimpään kauppaan, josta lompakko löytyi, saattaa omistaja kysäistä sieltä varmemmin ja voi myös luotettavemmin pysyä sisältö tallessa.

        Jos poliiseilla ei ole löytötavaratoimistoa, ei ne voi oikein kieltäytyäkkään ottamasta sitä vastaan. Rahat saattavat tavallaan mennä valtiolle, eli poliisien virkistyskassaan, ei niitä taatusti ikuisesti säilytetä missään. =)


    • :)..

      Poliisin löytötavaratoimisto on hyvä,joku rehellinen ihminen oli palauttanut poikani lompakon sinne ,eikä halunnut edes löytöpalkkiota ,kun ei jättänyt yhteystietojaan,näin Lapissa,rehellisiä ihmisiä : )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe