Tutkin tänään vähän tarkemmin kattotuolien kuntoa, ja tuttava joka oli mukana yllättyi kun kattotuolit kuulemma niin häppösiä. Eli kakkosnelosta ovat kattotuolit, ja perus laudat naulattu vahvistukseksi. Kyseessä loiva huopakatto, joten kuormitustakin löytyy. Talo on 68 vuonna rakennettu. Kattotuolien väli on 1m, joka on myös vähän liikaa minusta.
Nyt kun kerta ostin talon tämmöisenä, niin en ole varmaan vastuussa tästä hommasta, mutta kun menen vahvistamaan ja vaihtamaan katon, olen jo vastuussa jos talon myyn? Miten voin todeta että nuo kattotuolit pitäisi olla kestävä ratkaisu? Onhan toi talo sen parikytvuotta kestänyt juu, mutta painaumiakin jo näkyy.
Ideana on vahvistaa kattotuolit (en kyllä tiedä vielä miten), ja pontattuun umpilautaan katolla (tietty kun huopa on irti) lätkäistä vanerin, joka edesauttais painon tasaista jakaumaa. Myös haluan vaihtaa huovan pelliksi, jottei lumi siellä lepäisi niin kauan (edelleenkin pienentää kuormaa luultavasti.
Harmittaa tälläinen löytö, mutta kun ostovaiheessa näistä en ymmärtänyt yhtään mitään.
100x50 kattotuolit - Vahvistaminen edessä?
3
3272
Vastaukset
- Näin
No jos ne on vuodesta -68 asti kestänyt ....niin miksei tästä eteenpäinkin.
Käytä rakennesuunnittelija ullakolla kurkkaamassa. - sxsxs
Kattotuoleja ei kannata mennä omin päin vahvistelemaan. Jos ne on aikanaan oikein tehty niin ne ei mitään vahvistuksia tarvitse, varsinkin jos kestäneet vuodesta -68. Lahovauriot tmv. on sitten asia erikseen. Omat viritykset saattavat muuttaa kattotuolien rakennetta jolloin ne eivät toimikaan alunperin suunnitellulla tavalla. Ylimääräinen vaneri ei joka tapauksessa auta mitään ellei sitten laudoitus ole päässyt "mätänemään" tai vaikkapa liian ohutta tavaraa jolloin kate pääsee taipumaan ja kenties vaurioitumaan.
- Seppo Sepon Seppo
Kyllä vahvistaa saa jos laitat rekan katolle painoksi tai sorakuorman.Nämä painot jos laittaa betonitiilikaton. Ei ainakaan myrsky vie kattoa ja saa tiilien kanssa paskarrella.On työllistävä vaikutus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503834
- 1053415
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342791Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262438- 201869
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51799- 1851756
- 271467
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3861459Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91228