Millon veteen ?

Paniikki iski

Minkä ikäisinä teidän lapset ovat innostuneet menemään veteen uimarannalla?
Meidän 2 vuotias on ollut kova aina puljaamaan veden kanssa, jo 1 vuotiaana konttasi innoissaan veteen.
On puljannut paljon pihalla uima-altaassa ja ammeessa jne,
Tänään kuitenkin mentiin ihan uimarannalle ensi kertaa tänä kesänä, otin lapsen mukaan rantaveteen kahlaamaan, mutta tämä olikin kauhistus!
Lapsi huusi ihan hullun hysteerisenä eikä suostunut enää veteen ollenkaan.
Olin ihan ihmeissäni kun ajattelin, että hänestä olisi ihanaa päässä "isoon veteen" leikkimään...

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rauhassa tutustumaan

      Asumme meren rannalla, joten meillä on puljattu meressä myös 1-vuotiaasta alkaen. Itse en ole koskaan vienyt lasta veteen, vaan hän on saanut mennä omia aikojaan.

    • hr5eg

      Siis kävikö hän nyt ekaa kertaa isossa vedessä tai eka kertaa tälle kesää? Olisiko se terve itsesuojeluvaisto heränny vain, tuntuu pelottavalle :D Meidän esikoinen pelkää vettä, on pelännyt aina ja suhtautuu vielä 5v:näkin hyvin varauksellisesti vedessä telmimiseen. Uimista ei ala edes harjoittelemaan, mutta rantavedessä möyryää jo. Yritän aina houkutella kokeilemaan esim. vedessä kellumista tai sukeltamista, mutta ei ala millekään. Eiköhän tuo sitten aikanaan, tärkein on antaa omaan tahtiin totutella.

      Toinen lapsi on 2,5v ja ihan holtiton vedessä. Ei mitään itsesuojeluvaistoa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      113
      5156
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      434
      1636
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      196
      1171
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1143
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      20
      1099
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1030
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      941
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      931
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      836
    Aihe