onko irlanninterrieri

koirakuumeinen

Miten yleinen rotu? Entä lähteekö vähän vai paljon karvaa? Jostakin luin kerran että ei irtoaisi paljon eikä olisi selvää karvanlähtöaikaa, onko näin? Ja kertokaa irlanninterrierin omistajat kokemuksia rodusta! Sopiiko ensimmäiseksi koiraksi 18- vuotiaalle, ( liikunnalliselle tytölle ) lenkkikaveriksi. Vastauksia kiitos :)

4

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hebe

      Ei ole kovin yleinen rotu, mutta kyllä niitä Suomestakin löytyy. Ei lähde karvaa kuin nyppimällä, eli se on trimmattava. Kotitrimmin oppii kyllä tekemään itsekin, kasvattaja varmasti auttaa alkuun. Jos koira steriloidaan/kastroidaan, niin se voi vaikuttaa turkkiin tuuheuttavasti, alusvillaa puskee enemmän, ja sitä voi myös irrota. Jos koira on leikkaamaton, se ei pudota karvaa juuri lainkaan.

      Aivan loistavasti voi sopia ikäisellesi tytölle lenkkikaveriksi :) Vauhtia riittää, ja pärjää Suomen ilmastossa varsin pitkälle. Kesällä ei syö hyttyset eikä se heti pikkupakkasilla ole paleltumassakaan. Omapäinen se voi kyllä olla, mutta sehän onkin aito terrieri. Kellon lailla tikittävää tottelevaisuusihmettä siitä todennäköisesti ei tule, mutta helposti se arkitavat oppii. Jollekin koulutuskurssille sen kanssa voisi mennä, niin tulee sopivassa suhteessa koulutusta ja totutusta muihin koiriin.

      • Viestin aloittaja

        Kiitos vastauksestasi :)


    • hebe

      Ole hyvä :) Kohta on koirien maailmannäyttely Helsingissä (8-10.8.), tule vaikka sinne katsomaan irlanninterriereitä livenä jos satut olemaan maisemissa.

      • Viestin aloittaja

        Okeei, kiitos tiedosta !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7465
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5404
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      258
      4612
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4505
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3257
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2695
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2358
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2333
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2332
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe