Riika - halpa kaupunkiloma

Riga

Ryanairin halpojen lentojen ansiosta suomalaisten matkailu Riikaan tulee lisääntymään tuntuvasti. Itse olen lähdössä marraskuussa kaupunkiin pariksi päivää lomalle. Lennot sain muuten Ryanairilta hintaan 31,93 e meno-paluu veroineen ja maksuineen. Kahden hengen huone hotelli Valdemarsissa** maksaa 45 e/huone/vrk. Ei siis tule kaupunkilomalle paljon hintaa.
(Lentokenttäkuljetus Helsinki-Tampereen lentoasema Ryanairin bussilla maksaa 20 e ja Riiassa kentältä keskustaan lentokenttäbussilla n. 0,30 e.)

Olen käynyt Riiassa jo useita kertoja aikaisemmin ja voin suositella kohdetta. Riika tarjoaa paljon enemmän kuin esim. Tallinna.

Hotellin linkki:
http://www.valdemars.lv/en.htm

Muita hotellivaihtoehtoja löytyy mm. oheisista linkeistä.

Erittäin hyvä, englanninkielinen linkki:
http://www.virtualriga.com/default.asp

Hyvä suomenkielinen:
http://www.riika.net/

Näistäkin voi löytyä jotakin uutta:
http://www.rigathisweek.lv/
http://www.inyourpocket.com/latvia/riga/en/venue?id=LARIENX0005

5

1708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menossa talvella

      Moi! Viitsisitkö kommentoida hotellia reissun jälkeen. Olen varannut myös ko. hotellista huoneen helmikuuksi. Olisin erittäin kiitollinen.

    • SiniK

      Olisi hauskaa kuulla ensimmäisten Ryanairilla Riikaan lentäneiden kokemuksia. Itselläni on varaus joulukuulle. Ajattelin käydä hakemassa Riiasta halvat jouluostokset. Tarkoitus on olla perillä vain yksi päivä (lauantai). Meno perjantaina ja paluu lauantaina. Yöpyminen on varattu BB-hotellista. Mikä on paras ostosalue Riiassa? Tarkoituksena olisi ostaa ehkä jotakin vaatetavaraa ja herkkuja. Miten kaupat ovat lauantaisin avoinna?

      • Expat

        Mitas ajattelit ostaa halpana Riiasta? Vaatteet samanhintaisia kuin Suomessa, ruokatavara hieman edullisempaa.

        Parhaita ostosalueita ovat luonnollisesti a) ydinkeskusta ja b) ydinkeskustan ulkopuolella sijaitsevat suuret ostoskeskukset.

        Lauantai ja sunnuntai ovat parhaita paivia ostoksien tekkon, vai mita? Kaupat ovat luonnollisesti avoinna myos viikonloppuisin, erikoisliikkeet 9-17(18), ostoskeskukset 10-22, ruokakaupat 8-24.


      • Riika
        Expat kirjoitti:

        Mitas ajattelit ostaa halpana Riiasta? Vaatteet samanhintaisia kuin Suomessa, ruokatavara hieman edullisempaa.

        Parhaita ostosalueita ovat luonnollisesti a) ydinkeskusta ja b) ydinkeskustan ulkopuolella sijaitsevat suuret ostoskeskukset.

        Lauantai ja sunnuntai ovat parhaita paivia ostoksien tekkon, vai mita? Kaupat ovat luonnollisesti avoinna myos viikonloppuisin, erikoisliikkeet 9-17(18), ostoskeskukset 10-22, ruokakaupat 8-24.

        Kyllä siellä monet tuotteet ovat reilusti Suomea halvempia. Merkkituotteiden hinnoissa ei titysti ole paljoakaan eroja, mutta Riiasta löyyy edelleen paljon piraattitavaraa sekä idästä tulevaa tavaraa (esim. kristallia ja muuta astiatavaraa sekä paikallisia käsitöitä). Paikalliset elintarvikkeet ovat halpoja, samoin paikalliset alkoholituotteet. Merkkialkoholitkin ovat edullisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1251
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1077
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      935
    4. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      746
    5. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      731
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      178
      729
    7. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      722
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      719
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      708
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      661
    Aihe