Veinpäs vanhan koirani Vimpelinlammelle uimaan ja heti joku rantojen kuningatar alkoi huutamaan että ihmiset uivat siellä, koira pois vedestä! Ei ollut ihmisiä siellä muita ja eilen samassa paikassa ui 3 koiraa... Onko väärin käyttää koira vedessä sen olon helpottamiseksi helteellä ja ONKO typerää ottaa mieluummin sakot järjestyssäännöt rikkomisesta kuin mahdollisesti jopa vankeutta ja eläintenpitokiellon eläinrääkkäyksestä! !!???,!!! Miksi näitä valittaja-ihmisiä on joka rannalla ja laiturilla!?? Päivä pilalla joka päivä.
Koirien uitto
Vimpeliissäää
252623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
No eihän kukaan ihminen käy siellä uimassa. Ja katso seuraavalla kerralla että onko kylttiä että ei saa uittaa koiraa. Ja sano seuraavalle valittajalle että ei tässä mitään lue.
Joo ja kyltti tai nou niin onhan siellä toki sorsien ja lokkien paskaakin! :) (ehkä jopa Salmonellaakin!!! Hui kamalaa) Uin minä itsekin siellä tällä viikolla silti :D
Vieppä koirasi uimaan kesäniemen, niin varmasti joku poksauttaa nokkaan.
Vimpelin lammella ei kyllä kannata uida. Hyi olkoon! Uimarantojen hoito lopetettiin muutama vuosi sitten ja veden laatuakaan tuskin tarkastetaan (levät).
Viehän ihan yksinkertaisesti koirasi uimaan sinne missä se on sallittua!
Eikö ole väärin ja kohtuutonta raahata läkähtyvä koira paahtavassa helteessä kaupungin toiselle laidalle vain siksi että omistaja pääsee tappelemaan? Näitä valittajiahan löytynee siitä vimpelistäkin. Ja keskustelupalstoilta!
Koiran uittamisen ja jäähdytyksen lisäksi siinä on , myös se etu, että valittaja mulkut läkähtyy, kun ei asialle voi mitään. Eipä ole vielä kukaan tullut yrittelemään nenähommia. Sitä odotellessa...
Joku typerä kusipää jaksaa joka vuosi valittaa koiran uittamisesta, mitä haittaa siitä on? Meneekö vesi kenties kovinkin likaiseksi? Miten se todennetaan? Eikö vedessä ole mitään orgaanista ennestään? Menkää kaukaveteen vinkujat
Onhan tämänyt yhtä saaatanata jos pitää koiratkin väen vängällä tunkea yleiselle uimarannalle kusemaan ja paskomaan!
'tule toki auttamaan...:D
Hei voihan sen koiran kusettaa ja paskatuttaa muualla ensin! Ja eiväthän ne sinne veteen pasko tai pissaa kuitenkaan :) Pikku Vimpelissä ei ole kieltokylttejä mutta sieltähän se hyi koirabakteeri yök koirankarvavesi valuu siihen mutalätäkköön kuitenkin :/ Innolla odotellaan kuuloluureja taas jos ihan paikallis julkinen valituskierre saadaan aikaan kun on niin ajankohtainen ja mielipiteitä jakava valittamisen aihe!
Sen koiran voi kusettaa, paskattaa ja UITTAA muualla kunnyleisellä uimarannalla vitttuako sitä sine kuskaamaan? Näytillekkö, että mulla hormooniheikillä, joka itse näytän samalta kun kortonki olisi täytetty maapähkinöillä onkin tällainen bullshitterrieri?
ONKO Huuhkis/Lohtaja alueella muuta vesilätäkköä tuon Vimpelin lisäksi ETTEI niitä eläinparkoja tarvi kuskaamalla kuskata kuumassa autossa yhtään mihinkään. Ei kaikilla edes ole autoja. Voihan sen koiran suihkussa kastella jos viilennystä tarvitsee mutta ei se siellä tarvitsemaansa liikuntaa saa!
Menkää maalle niiden koirienne kanssa, siellä ei säännöt paina. Kaupungissa koira kärsii, mutt a te saatana tuvenuijat ette osaa olla ilman, olette heleeeevtin tyyyyhmiä.
Sitten riitelette naapurienne kanssa joutavia kun ette välitä yhteisistä säännöistä ettekä eläimistä, Muuttakaa korpeen !
Vimpelissä ei kyllä ole kielletty uittamasta koiria, kaupunki ei hoida rantaa.
Vimpelin vedenlaatu on jo pitkään ollut kyseenalainen, mutta se vanhempi uimaranta siellä junaradan puolella ei ainakaan ole ollut pitkään aikaan ollut yleinen uimaranta. Joten sinne siis uittamaan koiraa, eikä kukaan voi asiasta valittaa.
Jos kuitenkin jaksat pidemmälle, käy pikku vimpelillä. Huuhkajavaaran läpi ja junaradan alikulun kautta tie vie pikku vimpelille, jossa vesi on puhtaampaa kuin isossa vimpelissä.
Mukavia uintireissuja koirallesi!
Eikai tiukkapipoisten mulkvistien puheista kannata välittää uita vaan koiraasi rauhassa, siitä ei voi olla mitään haittaa kenellekkään. Kaikkille ahdasmielisille mulkuille siis toistan Ei mitään. Tietysti, jos lähellä on jokin muukin lampi niin ei liene pakko riivata ihmisiä uimarannalla. Tosin en jaksa ymmärtää miksi se ihmisiä niin haittaa?? Mikä siinä koirassa on niin pelottavaa, jos se nyt käy kastautumassa. Kuseehan pennutkin sinne veteen ja ei kukaan kiellä niitä uimasta rannalla??
Ainoastaan yleisillä uimarannoilla on koirien uittaminen kielletty, sen kieltää suomen yleinen järjestyssääntö. Yleisillä uimarannoilla käy paljon ihmisiä uimassa ja veden laatua tarkkaillaan säännöllisesti. Vimpelinlampi ei ole yleinen uimaranta, sillä siellä käy vain satunnaisia uijia ja veden laatua ei valvota. Vimpelinlammessa voi käyttää koiraa uimassa, mutta on toki hyvä tapa viedä koira jonnekin eri kohtaan, missä ne satunnaiset ihmiset ei käy uimassa. Itse en kävisi vimepelinlammessa uimassa, sillä luultavasti veden laatu ei ole mikään kovin hyvä uimavedeksi.
Vimpeliissäää
8.7.2014 16:34
Aivan selvästi J-Pennasen kaveri samalainen on sävel.
Ketkäs ne on jotka pissii ja kakkaa uimavesiin -> ihmiset!
Koirat eivät pissaa eikä kakkaa uimavesiin 😃 hah!
Erinomaisen helppo ratkaisu tarjolla: Vie piskisi piikille!
Jos paikkakunnalla on vain yksi ranta tai lampi, hankala homma. Jos rantaviivaa riittää, voi koira uida sellaisessa kohtaa, mikä ei ole hiekkarantaa tai ihmisten uimakäytössä.
Lapsuudessa meillä oli kesämökkisaari, jossa koiramme sain polskutella sydämensä kyllyydestä lasten kanssa, hyppäsi jopa laiturin nokasta uimaan pelottomasti. On ikävä näitä aikoja ja omaa rauhaa raikkaassa omassa saaressa ison vesistön keskellä, joka on muisto vain.
Kerran jos pari oon käynyt Kajaanin julksilla uima paikoilla ja tiedättekö mitä siellä tein? no kusin housuuni ja pikku kakan tein kanssa pöksyyni ja sen sitten veteen päästin toisten iloksi..Itsehän lähdin sitten rannalle katselemaan onnellisten ihmisten vesi leikkejä pikku kakkani siellä maustamassa vettä.
koira ei pasko tai kuse veteen. rannalle...ehkä, jos taluttaja antaa. sinne veteen paskoo ja kusee monet eläimet ja talvivaara lisää suolat.
Eipä tuo vielä mittään. Mentiin toissapäivänä Puolangan Puokiojärvelle uimaan, siellä on tosi hyvä hiekkaranka. Eikö mittään, tuli paikallinen kyläläinen ponia uittamaan, niin heti kun pääsi veteen poni päästi isot paskat veteen. Oli muutenkin hevosen ja ponin paskoja ranta täynnä. Meni uimisen halut siinä järvessä!
Toivottavasti hörppäsit paskavedet kitusiin
Haista vittu!