ummetus

victoria 14

Vauvamme on 2vk.nen kakka on kiinteää ja vauvaa sattuu selvästi masuun. Kärsii ummetuksesta. Vauva syö omneon nutrilonia. (Oma maito loppui)neuvola neuvoi mallas uutetta käyttämään. Tänään annettu kerran. Mietin että ei johdu vaan tuosta omneonista? Onko muilla kokemuksia tai neuvoja?

4

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi masu minkä teit

      Meidän vauvalla oli kanssa tosi kova massu, jota siten itkikin aika usein.
      Alussa yritettiin maidonkorvikemerkkiäkin vaihtaa useaan otteeseen, ilman tuloksia.
      Mallas uutetta meillekin vinkattiin, ainoa vaan, että vehnätuotteita ei saisi antaa alle puoli vuotiaalle (muistaakseni..). Kokeiltiin sitä siltikin pariin otteeseen vaihtelevalla menestyksellä.
      Masujumppa on kanssa yksi hyvä mikä meillä auttoi, ja vinkattiin myös pyörittelemään kuumemittaria vauvan pepussa, mutta itse en sitä kokeillut..

      Meillä jatkui tämä todella pitkään ja siihen tuli vielä muut mahavaivat päälle, en ole varma oliko ihan koliikkia, mutta kuitenkin itki todella paljon..

      Voimia ja toivottavasti saatte pikkusen masun toimimaan.

    • hmmm...

      En oikein osaa neuvoa kun meidän vauva on jo 5kk, mutta ummetukseen on annettu Lactalia, sitä kun saa antaa vauvallekin. Tosin en tiedä sitten minkä ikäiselle vauvalle.
      Mahahieronta tosiaan voi auttaa, tai vyöhyketerapia, lisäksi kun vauvaa kannetaan käsivarrella vatsa käsivartta vasten, se yleensä helpottaa.

      Jos käytätte rela-tippoja tms, niin nekin voi aiheuttaa mahakipuja kun on öljypohjaisia.
      Probiootti-baby saattaisi sopia.

    • minävain :)

      Meidän vauvalla oli sama. Meillä auttoi maidon vaihto, asuimme silloin ruotsissa ja vaihdoimme maidon semperin lemolac sitä ei kuitenkaan suomessa silloin vielä ollut joten täällä joi nan en muista mitä mutta kuitenkin joku mieto maito sekin, sitten myös neuvolasta käskettiin antamaan niitä kupla tippoja joita saa apteekista nekin tuntui ainakin toimivan ja sitten tietenkin mahan hierominen :) toivottavasti rupee helpottamaan

    • Vaava 6 kk

      Herkkä vatsaisille sopii nan Ha, huom Ha. Meillä sai jo laitoksella ja jatkettiin kotona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7522
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3481
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2554
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      352
      1520
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      59
      1347
    Aihe