Vauvamme on 2vk.nen kakka on kiinteää ja vauvaa sattuu selvästi masuun. Kärsii ummetuksesta. Vauva syö omneon nutrilonia. (Oma maito loppui)neuvola neuvoi mallas uutetta käyttämään. Tänään annettu kerran. Mietin että ei johdu vaan tuosta omneonista? Onko muilla kokemuksia tai neuvoja?
ummetus
4
346
Vastaukset
- voi masu minkä teit
Meidän vauvalla oli kanssa tosi kova massu, jota siten itkikin aika usein.
Alussa yritettiin maidonkorvikemerkkiäkin vaihtaa useaan otteeseen, ilman tuloksia.
Mallas uutetta meillekin vinkattiin, ainoa vaan, että vehnätuotteita ei saisi antaa alle puoli vuotiaalle (muistaakseni..). Kokeiltiin sitä siltikin pariin otteeseen vaihtelevalla menestyksellä.
Masujumppa on kanssa yksi hyvä mikä meillä auttoi, ja vinkattiin myös pyörittelemään kuumemittaria vauvan pepussa, mutta itse en sitä kokeillut..
Meillä jatkui tämä todella pitkään ja siihen tuli vielä muut mahavaivat päälle, en ole varma oliko ihan koliikkia, mutta kuitenkin itki todella paljon..
Voimia ja toivottavasti saatte pikkusen masun toimimaan. - hmmm...
En oikein osaa neuvoa kun meidän vauva on jo 5kk, mutta ummetukseen on annettu Lactalia, sitä kun saa antaa vauvallekin. Tosin en tiedä sitten minkä ikäiselle vauvalle.
Mahahieronta tosiaan voi auttaa, tai vyöhyketerapia, lisäksi kun vauvaa kannetaan käsivarrella vatsa käsivartta vasten, se yleensä helpottaa.
Jos käytätte rela-tippoja tms, niin nekin voi aiheuttaa mahakipuja kun on öljypohjaisia.
Probiootti-baby saattaisi sopia. - minävain :)
Meidän vauvalla oli sama. Meillä auttoi maidon vaihto, asuimme silloin ruotsissa ja vaihdoimme maidon semperin lemolac sitä ei kuitenkaan suomessa silloin vielä ollut joten täällä joi nan en muista mitä mutta kuitenkin joku mieto maito sekin, sitten myös neuvolasta käskettiin antamaan niitä kupla tippoja joita saa apteekista nekin tuntui ainakin toimivan ja sitten tietenkin mahan hierominen :) toivottavasti rupee helpottamaan
- Vaava 6 kk
Herkkä vatsaisille sopii nan Ha, huom Ha. Meillä sai jo laitoksella ja jatkettiin kotona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3406345Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483786- 81953
- 52870
- 56816
- 41810
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8793- 68790
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,134774Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14691