ummetus

victoria 14

Vauvamme on 2vk.nen kakka on kiinteää ja vauvaa sattuu selvästi masuun. Kärsii ummetuksesta. Vauva syö omneon nutrilonia. (Oma maito loppui)neuvola neuvoi mallas uutetta käyttämään. Tänään annettu kerran. Mietin että ei johdu vaan tuosta omneonista? Onko muilla kokemuksia tai neuvoja?

4

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi masu minkä teit

      Meidän vauvalla oli kanssa tosi kova massu, jota siten itkikin aika usein.
      Alussa yritettiin maidonkorvikemerkkiäkin vaihtaa useaan otteeseen, ilman tuloksia.
      Mallas uutetta meillekin vinkattiin, ainoa vaan, että vehnätuotteita ei saisi antaa alle puoli vuotiaalle (muistaakseni..). Kokeiltiin sitä siltikin pariin otteeseen vaihtelevalla menestyksellä.
      Masujumppa on kanssa yksi hyvä mikä meillä auttoi, ja vinkattiin myös pyörittelemään kuumemittaria vauvan pepussa, mutta itse en sitä kokeillut..

      Meillä jatkui tämä todella pitkään ja siihen tuli vielä muut mahavaivat päälle, en ole varma oliko ihan koliikkia, mutta kuitenkin itki todella paljon..

      Voimia ja toivottavasti saatte pikkusen masun toimimaan.

    • hmmm...

      En oikein osaa neuvoa kun meidän vauva on jo 5kk, mutta ummetukseen on annettu Lactalia, sitä kun saa antaa vauvallekin. Tosin en tiedä sitten minkä ikäiselle vauvalle.
      Mahahieronta tosiaan voi auttaa, tai vyöhyketerapia, lisäksi kun vauvaa kannetaan käsivarrella vatsa käsivartta vasten, se yleensä helpottaa.

      Jos käytätte rela-tippoja tms, niin nekin voi aiheuttaa mahakipuja kun on öljypohjaisia.
      Probiootti-baby saattaisi sopia.

    • minävain :)

      Meidän vauvalla oli sama. Meillä auttoi maidon vaihto, asuimme silloin ruotsissa ja vaihdoimme maidon semperin lemolac sitä ei kuitenkaan suomessa silloin vielä ollut joten täällä joi nan en muista mitä mutta kuitenkin joku mieto maito sekin, sitten myös neuvolasta käskettiin antamaan niitä kupla tippoja joita saa apteekista nekin tuntui ainakin toimivan ja sitten tietenkin mahan hierominen :) toivottavasti rupee helpottamaan

    • Vaava 6 kk

      Herkkä vatsaisille sopii nan Ha, huom Ha. Meillä sai jo laitoksella ja jatkettiin kotona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      120
      4090
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3395
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      2027
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1471
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1382
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      232
      1058
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      775
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      726
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      716
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe