ummetus

victoria 14

Vauvamme on 2vk.nen kakka on kiinteää ja vauvaa sattuu selvästi masuun. Kärsii ummetuksesta. Vauva syö omneon nutrilonia. (Oma maito loppui)neuvola neuvoi mallas uutetta käyttämään. Tänään annettu kerran. Mietin että ei johdu vaan tuosta omneonista? Onko muilla kokemuksia tai neuvoja?

4

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi masu minkä teit

      Meidän vauvalla oli kanssa tosi kova massu, jota siten itkikin aika usein.
      Alussa yritettiin maidonkorvikemerkkiäkin vaihtaa useaan otteeseen, ilman tuloksia.
      Mallas uutetta meillekin vinkattiin, ainoa vaan, että vehnätuotteita ei saisi antaa alle puoli vuotiaalle (muistaakseni..). Kokeiltiin sitä siltikin pariin otteeseen vaihtelevalla menestyksellä.
      Masujumppa on kanssa yksi hyvä mikä meillä auttoi, ja vinkattiin myös pyörittelemään kuumemittaria vauvan pepussa, mutta itse en sitä kokeillut..

      Meillä jatkui tämä todella pitkään ja siihen tuli vielä muut mahavaivat päälle, en ole varma oliko ihan koliikkia, mutta kuitenkin itki todella paljon..

      Voimia ja toivottavasti saatte pikkusen masun toimimaan.

    • hmmm...

      En oikein osaa neuvoa kun meidän vauva on jo 5kk, mutta ummetukseen on annettu Lactalia, sitä kun saa antaa vauvallekin. Tosin en tiedä sitten minkä ikäiselle vauvalle.
      Mahahieronta tosiaan voi auttaa, tai vyöhyketerapia, lisäksi kun vauvaa kannetaan käsivarrella vatsa käsivartta vasten, se yleensä helpottaa.

      Jos käytätte rela-tippoja tms, niin nekin voi aiheuttaa mahakipuja kun on öljypohjaisia.
      Probiootti-baby saattaisi sopia.

    • minävain :)

      Meidän vauvalla oli sama. Meillä auttoi maidon vaihto, asuimme silloin ruotsissa ja vaihdoimme maidon semperin lemolac sitä ei kuitenkaan suomessa silloin vielä ollut joten täällä joi nan en muista mitä mutta kuitenkin joku mieto maito sekin, sitten myös neuvolasta käskettiin antamaan niitä kupla tippoja joita saa apteekista nekin tuntui ainakin toimivan ja sitten tietenkin mahan hierominen :) toivottavasti rupee helpottamaan

    • Vaava 6 kk

      Herkkä vatsaisille sopii nan Ha, huom Ha. Meillä sai jo laitoksella ja jatkettiin kotona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3730
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2722
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2280
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2251
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1529
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1501
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1241
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1194
    Aihe