Osaisko joku suositella hyvää räätäliä Bangkokissa? Aika kun on rajallista, olisi kiva saada vinkkejä mestoista jo etukäteen. Lähinnä kiinnostaisi teettää miesten puku.
Bangkokin räätälit
2
378
Vastaukset
- Veeti
Hei,
Bankoissa on räätäleitä tosi paljon. Yleensä niitä pyörittävät pakistanilaiset. He ovat ammattilaisia.
Tärkeintä on että tiedät etukäteen mitä haluat. Työ ei maksa paljon, mutta sitäkin enemmän kannattaa panostaa kankaiden laatuun. Itse otan kuvat (esim muotilehdistä) täältä mukaan ja tilaan sellaisen. Yleensä suosin mohairvillaa materiaalina. Se on kalliimpaa kuin ne materiaalit joita räätälit ensiksi ehdottavat.
Yleensä räätäleillä on tapana saada niin monta kappaletta tehtyä kuin mahdollista. Ennenkuin menet sisään räätäliin, päätä mitä haluat; malli väri ja kappalemäärä. Kankaan pystyt valitsemaan kangaspakoista. Älä missään tapauksessa hyväksy ensimmäistä tarjousta ja poistu liikkeestä, vaikka sitä protestoidaan. Pyydä tarjous lähiliikkeestä. Kilpailuttaminen on helppoa jos sinulla on kuva mukanasi.
Hinta tippuu jopa puoleen jos sinulla on kanttia kipailuttaa. Kysyttäessä oletko ennen ollut Bangkokissia vastaa että olen ollut esim 3 kertaa ja että olet teettänyt aikaisemminkin. Se vaikuttaa hintaan. Ekakertalaisilta kynitään aina enemmän.
Sovituksia on yleensä kaksi. Mielestäni silloin vaatteista tulee parempia. Kysy tästä. Osa saattaa ehdottaa yhdellä sovituksella.
Älä hyväksy mitään sellaista mitä et oo tilannut. Pakistaaneilla on oma mielipide siitä mika on sinulle hyvännäköinen, mutta sinähän esinnyt kuitenkin vaattessasi. Pidä siis pääsi ja vaadi että vaatteet ovat leikkauksiltaan sellaisia kuin halaut. Älä taivu vaikka räätäli sanoo ettei tuollainen sovi/passaa sinulle.
Tiedä siis mitä haluat ja pidä pääsi, kilpailuta, älä hyväksy mitään mitä et ole tilannut. Pyydä kirjallinen vahvistus mallista materiaalista ja väristä.
Etköhän nailla pääse alkuun...
-Veeti- mä.
"Kilpailuttamisessa" vaan kannattaa aina pitää järki mukana...miettiä etukäteen että mitä siitä puvusta nyt vois maksaa...eikä niin hirveästi miettisi että paljollako se paikallinen sen saman puvun saa.
Maailmalla liikkuessani olen kyllä muutaman kerran tuntenut niin suurta häpeää suomalaisten puolesta...vittu jos joku puolentunnin riksakyyti maksaa euron niin ei sitä kannatta hullunlailla alkaa tinkaamaan puoleen euroon.
Kyllä suomalaisissa on paljon hyviäkin puolia mutta kyllä me melkein metsäläisiä vaan olemme. Joskus tulee mieleen että olemmekohan kaiken hyvinvointimme oikeasti ansainneet :-).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912723
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454750Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201945Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3651634Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471