Onko Irina- nimi mielestänne enemmän venäläinen kuin suomalainen?
Itse olen ihastunut siihen nimeen, mutta jos siitä tulee venläläinen mieleen monelle, en haluaisi sitä ainakaan ensimmäiseksi nimeksi antaa?
Olen miettinyt mm. Kaisa Irina nimeä tai Irina Kaisa nimeä. Kumpi olisi parempi?
Irina - liian venäläinen?
12
2720
Vastaukset
- tarja
venäläinen ensimmäisenä mieleen,no,taidan olla muutenkin tässä asiassa jokseenkin mielikuvitukseton kun ei minulle tule useista muistakaan nimistä ekana mieleen mitään erityistä,niinkuin alempana oli esimerkki Virva,siitä olis pitänyt tulla mieleen varvi.No,kuitenkin Kaisa Irina on parempi mutta jos Irina olis etunimi niin sitten Irina Kaisa ja joku kolmas nimi,onko suvussa tai mielssä jotain mieluisaa...Irina Kaisa loppuu jotenkin kesken,töksähtää....
- Ansu
olemme miettineet Irina Kaisa Mariaa, mutta jos päädymme Irina Kaisaan, on kolmas nimi vielä hakusessa.
- santtuli
En tykkää itse nimestä Irina ja minulla kyllä mieleen tulee virolainen tai venäläinen nimi..mutta joka tapauksessa Kaisa Irina parempi näistä kahdesta.
- Anonyymi
Ekaterina nimiset on käyttänyt Virossa nimeä Katja . Venäläisiä. Katja on venäläinen .
- Aurora
Mullekin tulee heti mieleen Venäjä, kuuluu samaan kategoriaan kuin Olga ja Tatjana... Enemmän pidän esimerkiksi Iiriksestä, Iineksestä, Inkeristä tai Irenestä. Sitten on vielä Ilona, Irmeli, Isadora ja Isabella...
- Anonyymi
Arabiasta tullutta tuonti tavaraa ja Intiasta .
- annakka
ei minulla tule irinasta mitään itäänpäin viittaavaa mieleen.
minusta irina on enemmän lappalainen nimi, todella kaunis.
kaisa irina sointuu paremmin yhteen kuin irina kaisa. irina kaisa maria olisi todella kaunis. vaikken yleensä pidä kolmesta nimestä, niin poikkeus vahvistaa säännön.- Irina
Hei! Täällä vilkuilee toinenkin Irina! En osaa sanoa tuleeko omasta mielestäni nimestäni mieleen venäjä... Ei kuitenkaan! Rakastan nimeäni, vaikka itse sanonkin, ja olen sitä mieltä että tytöstännekin voisi tulla Irina Kaisa!
- Anonyymi
Natasja tai natasha kuin nadja on nekin Arabiasta tuotuja nimiä . Intiasta jopa. Kuin Jasmin on . Iranista. Milan on Iranista. Yksisarvi lelut. Naisten pitäminen vankina tulee Arabiasta Intiasta Egyptistä. Haaremit. Romanit on Intiasta hindi heimoisia . Erikseen on sitten budhajutut. Dennis ja Aharon on Arabiasta. Ja Simone kuin Johannes. Irina lienee Koivisto liiton vakoojakulttuurista . Oriental. Vatsatanssi. Matahari.
Irina on ihan kaunis nimi eikä ole liian venäläinenkään. Ainakaan minun makuuni. Mutta minulle tulee aina Irinasta mieleen näyttelijä Irina Björklund ja en itse pidä kyseisestä näyttelijästä, joten omalle lapselle en laittaisi Irinaa nimeksi. Mutta jos teille ei tuota mielleyhtymää tule niin laittakaa vaan Irina.
Kaisa Irina kuulostaa paremmalta kuin Irina Kaisa, mutta jos haluatte Irinan etunimeksi niin laittakaa toiseksi nimeksi jokuu muu kuin Kaisa.- Anonyymi
Ruma on. Kylmä. Mutta Kreikan vaikutus nimestä eire . Eirina . Iina. Kreikka on niin arabiturkkilainen . Turkki miehittää osaa kyprosta . Italiaa miehittää lipun väreistä kun arvaa ketkä. Egypti on siinä ja Kreikan Aleksandria on Egyptissä. Ja monijumalisuus. Syyrian pakolaisia on palannut takaisin joten on hiukan rauhallisempaa. Zeus Artemis naisjumalattaret on oikeasti Egyptistä. Irina on yksi jumalattarien nimistä. Irina on venäläinen versio Egyptin ja Kreikan Eryna Ekaterina Eire nimistä. Onhan woodoo noidillakin nimiä Egyptistä. Hindujumalat on Egyptistä. Ihmiskauppa on. Emmi on sieltä. Patsas jumalille ja eläinjumalille kerättiin rahaa ja kultaa historiassa. Egyptin lintujumalille. Jotkut uhraa lampaita toiset vuohia. Edelleen. ( Jeesus on vapaus näistä ). Oli myös vääriä Jeesuksia noitia .
- Anonyymi
Monet suomalaiset miehet muistavat Irinoita Leningradin matkoilta. Moni Irina päätyi peräkammarin pojan vaimoksikin Suomeen.
Irina kulki arkenakin korkokengissä ja minihameessa ja turkki päällä. Punainen oli usein vaatteen väri ja kultakirjailut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275434
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333603Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533512Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1242996Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412142