Kuinkahan monen mies on aluksi, että ei lapsia? Täälläkin palstalla olen huomannut kyseisiin aiheisiin monesti. Näin myös kävi omalla kohdallani. Olen ollut mieheni kanssa jo yli kymmenen vuotta. Jo kuusi vuotta sitten olisin ollut valmis äidiksi mutta mieheni ei. Hän sanoi suoraan ettei halua isäksi. Noh. Se oli minulle kova paikka. Usein asiasta keskusteltiin ja olin jo eroamassa mutta sekin tuntui väärältä, koska kuitenkin rakastin miestäni. Niinpä päätin itse että jätän ehkäisyn ja mies saa itse päättää jatkoista. Aluksi hän jaksoi pelleillä kumeilla, mutta pian siirryttiin keskeytettyyn ja sitten antoi palaa paljaalla. Noh, tulin raskaaksi! Se oli tietysti shokki aluksi miehelleni mutta kun vauva syntyi, en niin onnellista miestä ollut ikinä ennen nähnyt. Nykyäänkin hän on ylpeä ja huolehtivainen isä. Tällä hetkellä odotan meille toista lasta. Sitäkään mieheni ei halunnut, mutta tein saman tempun kuin ensimmäisen kohdalla. Olenko hirviö? En kuitenkaan koskaan ole jättänyt ehkäisyä pois niin etteikö mieheni olisi siitä tiennyt. Mielestäni hän on siis saanut itse myös päättää!
Mies ei halunnut lasta, mutta...
8
317
Vastaukset
- dssd
No et ole, koska et jättänyt ehkäisyä salaa. Kaikki naiset eivät edes voi käyttää pillereitä yms, ja heidän miehensä joutuvat aina ehkäistessään tyytymään kumiin. Joten kyllä varmasti miehelläsi on jonkinlainen halu ollut saada lapsi. Jos olisitte tyyliin olleet yhdessä vain jotain 1-2 vuotta, niin pitäisin sinua ääliönä, mutta olette olleet jo ainakin kuusi(?) vuotta, joten en jotenkaan pidä tuota kovin pahana. Itse olisin toiminut toisin, eli en olisi uskaltanut yrittää lasta jos en olisi 100% varma että toinen tekee päätöksen muutoinkin kuin "painostuksesta". Mutta en tuota nyt hirveenäkään pidä, ei se mies mikään aivoton tyhjiössä elävä olento ole, joka ei sisimmiissään tajuaisi että ehkäisyn jättö=raskauden yrittämistä.
- Voi voi voiiii
Monet naiset haluaa vain lapsia liian aikaisin ja siksi niitä hankitaan ja tulee erot sun muut, kun ei ole aikaa parisuhteelle. Voin teille kertoa, että tutkimusten mukaan naiset ovat aktiivisempia seksissä, ei miehet. Urbaani legenda siis on tämä miehet vinkaa ja naiset pihtaa -asetelma. Mikä lie epätasa-arvon aikainen vitsi, kun eihän nainen silloin saanut haluta edes kyrpää, niin olihan se mies se vonkaaja eli pyytäjä.
Kyllä lapset pitäähankkui 12/32 -säännöllä. Silloin perhe-elämä toimii.- Hirviömamma
Mikähän toi 12/32 sääntö mahtaa olla? En minä enää ole mikään pikku tyttönen. Ja itse olen kyllä sitä mieltä että lapset pitää tehdä nuorena.
- Nuorena juurikin
Hirviömamma kirjoitti:
Mikähän toi 12/32 sääntö mahtaa olla? En minä enää ole mikään pikku tyttönen. Ja itse olen kyllä sitä mieltä että lapset pitää tehdä nuorena.
Nuorena nuorena, 30 – 40 vuotiaana. Ei liian nuorena.
- Perhetyöntekijä
Nuorena juurikin kirjoitti:
Nuorena nuorena, 30 – 40 vuotiaana. Ei liian nuorena.
Kyllä 30v on ehdoton minimiraja hankkia lapset.
- Hoitajatäti
Perhetyöntekijä kirjoitti:
Kyllä 30v on ehdoton minimiraja hankkia lapset.
Ihmisen biologia on kuitenkin sellainen että 35 vuoden jälkeen hedelmällisyys laskee kuin lehmän häntä. Jos tuudittautuu että tekee lapset sitten 30-40 vuotiaana, varsinkin tuon 35 ikävuoden jälkeen voi olla että lapset jää tekemättä.
- Ei haittaa
Hoitajatäti kirjoitti:
Ihmisen biologia on kuitenkin sellainen että 35 vuoden jälkeen hedelmällisyys laskee kuin lehmän häntä. Jos tuudittautuu että tekee lapset sitten 30-40 vuotiaana, varsinkin tuon 35 ikävuoden jälkeen voi olla että lapset jää tekemättä.
Sitten jää tekemättä, mutta niin jää kyllä avioerokin tekemättä.
Joku aika sitten oli tanskalaustutkimus, jonka mukaan nainen on hedelmällisimmillään 30 - 40 vuotiaana.
http://m.voice.fi/ilmiot/yle-naiset-ovat-hedelmallisimmillaan-kolmekymppisina/8/51885
Maailmassa ja Suomessa on ihmisiä ihan tarpeeksi!
- fxcb
Mitä vikaa avioerossa on? Kai normaali,terve ihminen ymmärtää että jos ongelmia on suhteessa eikä niitä voida ratkaista,eikä kellään tämän johdosta ole hyvä olla on avioero ratkaisu.
Kauhean umpimieleistä tuollainen "ei avioerolle."
Tiedän monia avioero lapsia joista on kasvanut kunnollisia ja täysin iloisia,elämänsä hallinssa olevia ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m844451Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013860Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363529- 513200
- 412741
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222362- 232076
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151762Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351725