kännissä ja paljon

lellari

Heips! Oon 13.v nuori tytö... mutta mie juon ja poltan! Vanhemmat eivät ole puuttuneet asiaan mitenkään! Äitinikinostaa minulle itse ne tupakat, iskä itekki juopottelee... En tahtoisi tehdä kumpaakaan, mutta minun elämä on ihan perseestä! Ei ystäviä, ei rahaa, vanhemmat eivät varmaan ikinä ole ajatelleet minua ja siksi teen niitä kahta!

Joskus olen miettinyt huumeita, mutta ne on niin kalliita. Tulen kännissä kotiin meikein joka päivä, olen juuri ollu vasta vuoden ylä-asteella, niin ei voi olla mitenkään mandollista ettei vanhempani puutu asiaan mitenkään!

Ei ne välitä minusta, oon vaan vahinko lapsi!!!

5

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pasipallo

      Kuule tyttö se on sinusta kiinni!!!!!!!!!!!!!!

    • lopeta moinen

      Lopeta tuo itsesäälissä piehtarointi. Olet syntynyt sentään Suomessa ja sinulla on mahdollisuus käydä kolua, hankkia itsellesi ammatti ja tulevaisuus. Vain pienellä prosentilla maapallolla on asiat niin hyvin kuin sinulla. Jos vanhemillas on elämä sekaisin, niin sinä voit valita eri tavalla.

    • onnea ja menestystä

      Hyvä että itsekin ymmärrät, että ei ole oikein kun vanhemmat eivät piittaa nuoren, melkein vielä lapsen luisumista päihteiden käyttöön ja jopa hankkivat niitä jälkikasvulleen.
      Ei ole sinun syy, että olet saanut tuollaiset vanhemmat. Heidän kyvyttömyydensä hoitaa kasvatusvastuuta ei johdu sinun persoonallisuudestasi ja että et olisi rakkauden arvoinen vaan vanhemmilla itsellään on pallo hukassa.
      Heillä ei ole voimavaroja rakastaa. Äitisi saattaa kokea ajoittain jopa syyllisyyttä, että on huono kasvattaja.
      Käytät päihteitä pahaan oloosi ja sisäiseen kaaokseen, mutta tavallaan tuolla kaikella testaat venhempiesi käytöstä.
      Lopeta nyt määrätietoisesti päihteet ja älä kokeile huumeita. Jos yhdestä kerrasta voi jäädä koukkuun. Päätä että sinsuta tulee aikanaan erilainen äiti lapsille. Et voit muuttaa vahnempia, mutta tuon kieteen voit katkaista omalla kohdalla. Älä siirrä enää samaa omille lapsilles.
      Olet arvokas nuori ja kaikki on sinulle vielä mahdollista.

      • Kiitos rohkaisemisesta ja ymmärtäväisyydestä. Kuitenkin olen vasta alkuteiniä, ja mielipiteeni asiaan voi muuttua pahemmaksi. Vaikka vanhempanikin ovat tuollaisia, he ovat kasvattaneet minut tällaiseksi, enkä ole varma kykenenkö olemaan normi äiti vain samanlainen kuin minunkin. Varmasti osaisin lopettaakkin, mutta kotona oloni tulee niin tuskalliseksi, että kaikki nuo myrkyt yms. tuo minun ajatuksiini vain helpotusta. En jaksaisi elää, usein olen ajatellut itsemurhaa, mutta yritän ponnistella loppuun saakka. Äitini ja iskäni eivät ikinä sano minulle edes "hei, Annika! Miten meni koulussa?" Tai "missäs olit" en koskaan kuule niiltä muuta kuin räyhäämistä ja valitusta. En väitä niille vastaan vaan alistun heti. Kiitos tsempistä!


    • same train everytime

      Olet henkilökohtaisesti vastuussa siitä, että sinusta tulee eettisempi, kunnollisempi kuin yhteisö jossa elät.

      Vanhempien homma olisi huolehtia sinusta, mutta jos ne ei kykene siihen niin joko hankkiudu huostaanotetuksi tai deal with it. Et voi sysätä vanhempiesi tai päihteiden syyksi ettet pysty pitämään rotia itsellesi. Etkä myöskään sitä millaiseksi kasvat ja mitä teet, varsinkaan kun itse tietoistat että juot liikaa.

      Terveisin, Isäni on väkivaltainen alkoholisti ollut siitä asti kun olin pieni ja äitini kärsii persoonallisuushäiriöstä. Mun elämäntehtävä on olla parempi ihminen kuin kumpikaan niistä, mikä ei sinänsä paljoa vaadi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      678
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe