Auttakaa!

koiran omistaja

Eli miten saisin 7kk ikäisestä tyttö koirasta rohkeamman persoonan.
Ongelma on siinä että aina ku tulee vieraita jotka eivät nyt päivittäin käy niin koira pissaa allensa siinä samassa kun "vieras" ihminen katsoo tai sanoo jotain koiralle. Koira ei ole ikinä tehnyt ihmiselle mitään mutta murisee ja niin sanotusti yrittää olla pelottava. Sitten koiran harjaus saa saman reaktion aikaan otan harjan käteen ja namupalan pyydän koiran luokse niiin tulee kyllä ja istuu siihen mutta siinä samassa taas lirahtaa pissi alle. Iloisena koira myös pissaa allensa esim: tuttujen koirien jälleen näkeminen tai tuttujen ihmisten esim: omistajien tai kavereiden joita näkee melkein päivittäin. Sitten on vielä yksi ongelma ei tarvitse kuin sanoa koiralle hyi niin juoksee pöydän alle häpeämään koska on todella helposti alistuva mutta myös siinä tulee pissa alle ja koira tärisee aivan kauheasti-> tämän myötä on sitten pienikin toruminen vähentynyt koska mietityttää että miksi koira tärisee niin paljon vaikka toruminen ei todellakaan ole mitään huutamista tai karjumista koiralle vaan ihan normaalilla äänen sävyllä tietty sana mikä on pienestä asti sanottu kun jotain on mennyt väärin.

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuiren oppeja ny

      Pakko kysyä onko koira mistä haettu? Tutun koira oli meinaa aikanaan aivan samanlainen! Tosin oli kotoisin epämääräisistä oloista. Ei oikein ikinä kunnolla tokeentunut kotikoiramaiseksi. Tuollaiselle koiralle pitäisi korostaa posiitivisia kontakteja eli namitusta ja pehmeällä äänellä puhumista. Suositaisin jopa kouluttajaan yhteyttä ottamista koska tarvitsette tukea ainakin alkuun.

      Kotona tosiaan pääsee alkuun namituksella ja reippailulla eli ole itse varma ja iloinen niin koira alkaa aistimaan sun energian. Kannattaa kirjastosta lainata rauhoittavat signaalit niminen kirja. Hyvä opus joka koiratalouteen meinaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6673
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5763
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4376
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      150
      4193
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      384
      1400
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1308
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1297
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1084
    Aihe