Valkoinenpaimenkoira v.s. saksanpaimenkoira

4+1

Olisin kovasti kiinnostunut kuulemaan näitten rotujen eroja. Valkkarihan on vasta hiljattais eriytetty sakemannista, joten kummatkin koiruudet on vielä aika lähellä toisiaan. Silti väitetään kovasti, et valkkari ois enemmän seurakoiramainen. Jos näin teiän mielestä on, millä tavalla se ilmenee? Vähäisempi reviirinpuolustus? Enemmän sohvalla ihmisen rapsutettavana makoileva? Huonommat koulutusmahdollisuudet palveluskoiralajeihin?

Mulla ois kovasti haaveena jokin reipas ja omistajaan hyvin kiintyvä paimen, jonka kanssa voisi tehä kaikkea kivaa yhessä, mutta en haluais reviiriään aggressiivisesti vartioivaa tapausta tai ei-nyt-kiinnosta-toi-juttu -tyylistä koiraa. Sakemannia en sen mahdollisen vahtimiskäytöksen vuoksi haluaisi, koska oon nähny niin paljon yksilöitä, jotka on suojelemassa heti perhettään sellasin elein, että tarvittaessa näykkii ja murahtaa heti, ku joku tulee lähelle. ONNEKSI tä ei koske kaikkia ja koulutuksellakin on väliä, mutta itelle ois tulossa vasta eka koira, joten en tiiä, miten hyvin pystyisin hyökkäävää mahollista käytöstä kitkemään.

1

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+1

      Oho...samasta aiheesta olikin jo topikki ihan tässä lähettyvillä, ja vielä otsikkokin oli melko samanlainen kuin mun :D Ehkä tää topic on siis vähän turha. No jos joku haluu, niin saa tähänki laittaa viestii toki :p

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1487
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      384
      877
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      859
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe