Olisin kovasti kiinnostunut kuulemaan näitten rotujen eroja. Valkkarihan on vasta hiljattais eriytetty sakemannista, joten kummatkin koiruudet on vielä aika lähellä toisiaan. Silti väitetään kovasti, et valkkari ois enemmän seurakoiramainen. Jos näin teiän mielestä on, millä tavalla se ilmenee? Vähäisempi reviirinpuolustus? Enemmän sohvalla ihmisen rapsutettavana makoileva? Huonommat koulutusmahdollisuudet palveluskoiralajeihin?
Mulla ois kovasti haaveena jokin reipas ja omistajaan hyvin kiintyvä paimen, jonka kanssa voisi tehä kaikkea kivaa yhessä, mutta en haluais reviiriään aggressiivisesti vartioivaa tapausta tai ei-nyt-kiinnosta-toi-juttu -tyylistä koiraa. Sakemannia en sen mahdollisen vahtimiskäytöksen vuoksi haluaisi, koska oon nähny niin paljon yksilöitä, jotka on suojelemassa heti perhettään sellasin elein, että tarvittaessa näykkii ja murahtaa heti, ku joku tulee lähelle. ONNEKSI tä ei koske kaikkia ja koulutuksellakin on väliä, mutta itelle ois tulossa vasta eka koira, joten en tiiä, miten hyvin pystyisin hyökkäävää mahollista käytöstä kitkemään.
Valkoinenpaimenkoira v.s. saksanpaimenkoira
4+1
1
162
Vastaukset
- 4+1
Oho...samasta aiheesta olikin jo topikki ihan tässä lähettyvillä, ja vielä otsikkokin oli melko samanlainen kuin mun :D Ehkä tää topic on siis vähän turha. No jos joku haluu, niin saa tähänki laittaa viestii toki :p
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522135
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351343Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941285- 1571188
- 681011
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59868Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46809