Herra on apu kaikkeen hätään

Salla K.

Jeesus pystyy auttamaan hädässä kuin hädässä, hänelle mikään ei ole mahdotonta. Hän on auttanut minut hiljaksiin ahtaalta avaralle. Aikaa kuntoutumiseen monenlaisesta hädästä on mennyt, mutta nyt kaikki alkaa olla jotakuinkin hyvin. Elämässä on iloa, rauhaa ja tarkoitusta. :) Eikä huono juttu ole sekään, että on myös sopivasti jännitystä ja seikkailua Jumalan todellisuuksissa. Ja uteliaana odotan, mitä jännää ja kiinnostavaa tulevaisuus mahtaakaan tuoda tullessaan. Jumala ei halua tylsää elämää meistä kenellekään, mutta antaa kyllä niiden levätä, jotka tarvitsevat sitä.

Pitäisi kai kertoa tarkemmin omasta kohdasta, mutta mun elämässä ei ole ollut yleisesti ottaen mitään hirveän kauheaa, joskin hirveän kauhea ahdistus ja tuska oli monta vuotta. Koko teini-iän ja varhaisen aikuisiän oikeastaan. Ahdistusta aiheuttivat sosiaaliset suhteet, vaikeat ajatukset, maailman, todellisuuden ja elämän käsittämättömyys, monenlaiset vaarat ja uhat ja kuolema. Harvinaisen pahaa ja lamauttavaa ahdistusta ja paniikkihäiriötä olen kyllä saanut kokea, ja masennustakin. Osa tästä oli vain elämänhallintataidon puutetta, mutta kaiken sen pelon ja ahdistuksen keskellä en olisi kyllä sellaista taitoa pystynytkään oppimaan. Psykiatrillekin koin olevani vääränlainen, liian vaikea tapaus. Onneksi tajusin kohtuullisessa ajassa, ettei minua kukaan muu pysty auttamaan kuin kaikkivaltias Jumala. Ei tämäkään tie ole ollut aina helppo ja paljonhan tässä on pitänyt opetella ja oppia. Mutta on hyvä ja turvallinen olo Jumalan lapsena. Tässä on varmasti apu muillekin apua tarvitseville!

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JeesusSebaot

      Uskonto on sitä,
      että uskoo täydestä sydämmestään
      olevansa paha ja että Jeesus on ääretön hyvyys.
      Että Jeesus yksin tekee ihmisestä hyvän,
      omasta tahdostaan.
      Armosta ilman, sitä että ihminen voisi sanoa
      itseään hyväksi.

      Uskonnolla ei ole mitään tekemistä ihmisten kanssa.
      Paitsi ikäänkuin Jumalan tekojen kohteena.
      Ihmiset ovat helvetti, Jeesus taivas.

      Siis haluaisin sanoa tämän.
      Kaikki mitä Jeesus tai oikeat uskovat
      miettivät ovat hyvin abstraktia ja
      he ainoastaan kykenevät oikeaan
      abstraktiin ajatteluun.
      Tietenkin kuitenkinnäiden totuuksien
      alapuolella on paljon kaikkea miellyttävyyttä.
      Esimerkiksi, varmasti vaimon suuteleminen
      on todellista miellyttävyyttä ja se pystytään
      analysoimaan filosofian ja teologian keinoin.

    • Nosto

    • Kupinkääntäjä

      Nyt auttaa Iranissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      61
      1824
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      146
      1566
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      72
      1278
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      12
      923
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      98
      898
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      87
      780
    7. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      60
      579
    8. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      40
      563
    9. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      534
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      55
      496
    Aihe