Hissien rakentaminen

Hyötyliikuntaa

Lähistöllä olevaan kerrostaloon, 3 krs, rakennetaan hissi joka rappuun. Mietin vaan että onks järkee? Vanhukset jotka ei jaksa enää kävellä rappuja voi muuttaa sopivampiin asuntoihin, vaikka vaihtaa saman talon sisällä! Itsekin asun 3 krs. ja pidän tätä oikein sopivana liikuntana. Hissin rakentaminen maksaa? ja lisäksi siitä tulee käyttökuluja:sähköt ja huollot.

Jotenkin ajattelen, että nuorille ihmisille sopii hyvin mennä rappuja-vanhukset ja lapsiperheet voivat asua heille sopivimmissa taloissa. Ettei nyt taloa tarvitse muuttaa

2

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oma koti hyvä asua?

      En oikein ymmärrä ajatusmaailmaasi. Itse olen ostanut tilavan asunnon, jossa on tarkoitus elää toistaiseksi. Pitäisikö minun sitten koettaa ostaa joku alimman kerroksen yksiön asukas ulos, jotta voisin muuttaa siihen vaimoni kanssa. Se yksiön asukas ei varmaan myy asuntoaan, koska tarvitsee juuri itse sitä. Unohda koko ajatus ja anna ihmisten kohottaa elämisensä tasoa. He sen käytön maksavat, joten tuskin sinulle siitä lisäkuluja tulee (paitsi minkä valtio ja kunta maksavat hissin rakentamisen tukea).

      https://www.rakennustieto.fi/Downloads/RK/RK030602.pdf

      Liikkumisen esteettömyys on monella tavoitteena ja yhteiskunnalla on tavoitteena, että vanhus tulee toimeen kotonaan mahdollisimman pitkään. Siksi hissien rakentamista tuetaan yhteiskunnan varoin.

      Kun eläkepäivät lähenivät, niin muutin vaimoni kanssa kaksikerroksisesta rivarista kerrostaloon. Tämä kerrostalo on suunniteltu siten, että esteettömyyttä on otettu huomioon mahdollisimman paljon. Kynnyksiä ei ole, hissi on tilava, jne. Me satsattiin siihen, että pystymme eläkkeellä ollessamme elämään kahdestaan ja lasten ei tarvitse olla heti auttamassa meitä. Kun siirryimme eläkkeelle, niin asunto on nyt maksettu ja tulemme itsenäisesti toimeen, ainakin toistaiseksi. Ei haittaa, vaikka polvi natisee ja lonkkaa vihloo. Painetaan vain hissin kerrosnappia ja ollaan heti kotona;)

      Lähellä olevaan taloon rakennettiin hissit siten, että portaikkojen ulkoseinään rakennettiin erillinen hissikuilu. Jää siitä tietenkin asukkaille maksettavaa, mutta eipä eläkeläisten tarvitse muuttaa pois kotoaan hoitolaitokseen vain siksi, ettei pystynyt enää portaikossa liikkumaan.

    • Anonyymi

      Täällä Pohjois-Karjalassa on paljon tyhjiä kerrostaloja. Yksi sellainen kerrostalo (3.kerroksinen)on päätetty purkaa, vaikka siihen olisi jälkeenpäin helppo rakentaa hissi. Varmasti asunnot menisi kaupaksi ,jos olisi hissi. Ei se purkaminenkaan ole ilmaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2699
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2448
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2117
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1986
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1472
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      166
      1339
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1011
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      954
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      768
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      761
    Aihe